Konspekt zajęć zintegrowanych
Temat bloku: Wiosna tuż, tuż.
Temat dnia: List do bocianów.
Temat: Wypowiedzi uczniów na temat zmian zachodzą-
cych w przyrodzie wiosną. Rozpoznawanie gło-
sów ptaków. Uzupełnianie tekstu listu zwrotami
grzecznościowymi.
Cele operacyjne:
Uczeń
-umie czytać głośno, płynnie, zwracając uwagę na znaki
przystankowe wiersz „List do jaskółki”
-umie wypowiadać skojarzenia dotyczące wyrazu „ptak”,
„śpiew ptaka”
-umie wypowiadać się na temat zmian zachodzących w przy-
rodzie wiosną
-wyszukuje w tekście elementy listu
-zna charakterystyczne cechy listu
-zna pisownię zwrotów grzecznościowych w listach
-potrafi słuchać poleceń nauczyciela
-wie, że rzeczowniki i czasowniki mogą występować w licz-
-bie pojedynczej i mnogiej
-dostrzega związek przylotu ptaków z nadejściem wiosny
-potrafi rozpoznać na ilustracji: kukułkę, jaskółkę, bociana,
skowronka
-dostrzega związek między nagraniami magnetofonowymi, a
ilustracją
Metody:
-słowna (pogadanka, praca z tekstem, rozmowa, meto-
da Graffiti)
-praktycznego działania
-„burza mózgów”
-czynnościowa
Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
-indywidualna zróżnicowana
-grupowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik str. 3
-ilustracje i podpisy ptaków
-karty z tekstem listu od częściowego uzupełnienia
Przebieg zajęcia
Tok lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Powitanie gości |
|
Witają
|
|
|
Na poprzednich zajęciach mówiliśmy o roślinach (kwiatach), które zwiastują nadejście wiosny. Mówili- śmy też o zmianach w wiosennej pogodzie. |
|
|
Wysłuchanie nagrania głosów ptaków z kasety magnetofonowej |
Co słyszeliście nagrane na kasetę Z czym kojarzy się wam nazwa ptak, śpiew ptaka. |
Głosy różnych ptaków. Dzieci wymieniają różne skojarzenia |
|
Powtórne wy- słuchanie głosu ptaków i naśla- dowanie ich. |
|
Dzieci z kręgu wracają na swoje miejsca naśladując śpiew ptaków. |
|
Wypowiedzi na temat ilustracji. |
Kto z was potrafi rozpoznać i nazwać ptaki przedstawione na ilustracjach?
Głosy, których wiosen-nych ptaków słyszeliście na kasecie? |
Dzieci rozpoznają ptaki i przypinają karteczki z ich nazwami pod ilustracjami
Skowronka, jaskółki, kukułki. |
Ilustracje ptaków znajdują się na tablicy, a podpisy na stoliku. N-el zwraca uwagę na trudności pi-sowni tych wyrazów |
Sprawdzenie pracy domowej |
Przypomnijcie, co trzeba było zrobić w domu? |
Trzeba było przeczytać wiersz ,,List do jaskółek”
Wybrani uczniowie głośno czy-tają wiersz. |
Uczniowie otwierają podręczniki na str.3 N-el zwraca uwagę na poprawność czytania |
Wypowiedzi na temat wiersza. |
Kto napisał ten wiersz? Do kogo zwraca się autorka? W jaki sposób? Co przypomina ten wiersz swoją budową i wyrażeniami? Do czego jest podobny? Co na to wskazuje?
Który fragment wiersza jest najpiękniejszy?
Autorka już zaprosiła jaskółki, aby wracały do swoich gniazd, my może napiszemy list do innych ptaków, które wracają do nas wiosną. |
Helena Bechlerowa. Do jaskółek. Kochane jaskółeczki
Wiersz ten podobny jest do listu
Początek wiersza, zwrot do jaskółek ,,kochane jaskółeczki Dzieci wskazują różne fragmenty i uzasadniają swoje wybory.” Uczniowie wymieniają różne ptaki i ustalają, że list napiszą do bocianów. |
Uczniowie wyszukują zwrot. |
Uzupełnianie tekstu listu zwrotami grzecznościowymi |
Proszę samodzielnie uzupełnić tekst listu, który napisały dzieci do bocianów |
Praca indywidualna zróżnicowana |
Uczniowie uzupełniają treść listu. Samodzielnie piszą nagłówek i podpis. |
Sprawdzenie wykonanej pracy. |
Odczytanie wykonanej pracy, porównanie z tekstem listu na tablicy Podkreślcie w tekście listu kilka rzeczowni-ków i czasowników
Wykonajcie w grupach zadanie przedstawione na karcie . |
Uczniowie dokonują autokorekty uzupełnione-go tekstu.
Podkreślają.
Uczniowie wyszukują np. czasowniki w liczbie pojedynczej i przekształca-ją je na czasowniki w licz-bie mnogiej. |
Wybrani uczniowie podkreślają na wzorze. Praca zróżnicowana w grupach. N-el sprawdza poprawność wy-konania zadania. |
Powtórne odczy-tanie tekstu listu. |
Odczytajcie pięknie list, aby bociany chcia-ły wrócić już do nas. |
Czytają |
N-el chwali uczniów za piękne czytanie i przyczepia na tablicy ilustrację bociana szykującego się do przylotu. |
Zadanie pracy domowej. |
Wklej list do zeszytu. Zastanów się, czy ten list może być napisany tylko w liczbie poje-dynczej lub w liczbie mnogiej. |
|
|