Co nam przyświeca w szkole?
Scenariusz wydarzenia z okazji święta w szkole
Cele zajęć:
Zapoznanie uczniów ze wszystkimi “zużywaczami” energii na terenie szkoły
Umożliwienie przyjrzenia się wszelkim zagadnieniom dotyczącym gospodarki energią w budynku
Uświadomienie uczniom potrzeby oszczędzania energii
Nauczenie młodzieży szukania drobnych zabiegów oszczędzania energii i wskazanie na efekt sumowania zarówno strat jak i oszczędności
Zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z zapoznania się z wszystkimi aspektami zużywania energii.
Uświadomienie jak wiele rzeczy obecnie w życiu człowieka wiąże się ze zużyciem energii
Umożliwienie uczniom przyjrzenie się “zużywaczom” energii w sposób analityczny
Potrzebne pomoce: kartki papieru i ołówki do zapisywania zdobytych informacji
Czas trwania: około 6 dni
Miejsce zajęć: szkoła
Sprzymierzeńcy: dyrekcja, konserwator szkolny, palacz, fizycy, chemicy, nauczyciele fizyki i chemii
Prace przygotowawcze:
Wybieramy jedną klasę, która będzie koordynowała całość
Do zadań tej klasy należy:
Ustalenie wszystkich pomieszczeń szkolnych, w których spożytkowywana jest energia świetlna, cieplna, czy mechaniczna. Następnie należy zrobić listę takich miejsc, aby nie pozostało żadne miejsce nieobjęte badaniem. Będą tu takie miejsca jak: wszystkie sale lekcyjne, korytarz, hol wejściowy, świetlica, pracownia komputerowa, sekretariat, gabinet dyrektora, szatnia, sala gimnastyczna, itp. Praktycznie mogą to być wszystkie miejsca, do których uczniowie mogą bezpiecznie zajrzeć.
Następnie klasa koordynująca dokonuje przydziału pomieszczeń, jako obszarów badań, każdej klasie. W praktyce powinno to wyglądać tak, że każda z klas ma do zbadania swoją salę lekcyjną i jedno z pomieszczeń wspólnych. W zależności ile szkoła ma klas i ile pomieszczeń wspólnych może się zdarzyć, że jedna klasa będzie miała do zbadania więcej niż dwa obszary lub może tak być, że nie będzie dla niej drugiego obszaru badawczego, poza jej klasą lekcyjną .
Aby nikt nie miał żalu, ani zastrzeżeń, można zrobić losowanie i wówczas: No, cóż, los tak chciał...
Następnie klasa koordynująca robi ogłoszenie o akcji. Może to być plakat wskazujący, że akcja jest ogólnoszkolna, dotyczy każdego, szkoła jest przecież NASZA itp. Czyli przygotowuje plakat informujący i motywujący do poprawnego wykonania zadania.
Jednocześnie wywiesza też dostępną dla wszystkich listę obszarów badawczych i klasy odpowiedzialne za ich zbadanie.
Na przykład:
Klasa |
Jej obszar badań |
klasa 1b |
sala numer 312 i korytarz na 1 piętrze |
klasa 2a |
sala numer 103 i szatnia |
klasa 3c |
sala numer 102 i gabinet dyrektora |
Każda z klas dostaje instrukcje z opisem jej zadań do wykonania:
zliczyć wszystkie źródła oświetlenia w każdym z ich obszarów badawczych
oszacować lub, jeżeli się da, sprawdzić jakiej mocy są żarówki,
wszędzie tam, gdzie są jakieś urządzenia sprawdzić jakie to są urządzenia i ile czasu miesięcznie pracują, ile zużywają energii
dokonać obliczeń: ile energii elektrycznej zużywa się w ich obszarach badawczych miesięcznie
spenetrować wszystkie miejsca, które mogą być miejscami ubytku energii cieplnej,
przyjrzeć się czy można znaleźć nowe źródła pozyskiwania energii cieplnej lub oświetleniowej,
Zrobić raport zużycia energii w jej obszarach badawczych w rozbiciu na zużycie energii elektrycznej, gazowej i innej, jeżeli jest w szkole,
Plus obserwacje nieilościowe czyli spostrzeżenia i wnioski
Przebieg zajęć:
Wydarzenie będzie rozciągało się na kilka dni. Może to być sześć dni, ale może trwać krócej. Skrócić można czas badań.
Harmonogram działań:
Dzień pierwszy
Ogłoszenie akcji
zaadresowane do wszystkich uczniów: że nadchodzący tydzień będzie tygodniem analiz energetycznych a cała szkoła jest w to włączona.
Każda klasa ma za zadanie zweryfikować wszystkie informacje dotyczące zużycia energii w jej klasie i pomieszczeniu, które zostało jej przydzielone.
Wszyscy uczniowie mają być w nadchodzącym tygodniu bardzo czujni.
Ponieważ każda klasa ma za zadanie przedstawić swe wyniki badań w ciekawy sposób to musi też wymyślić formę przedstawienia wyników badań. Może to być wiersz, może traktat naukowy, może to być piosenka albo skecz. Tak aby wyniki ich badań zapadły w pamięci. Tę informację też wszyscy muszą otrzymać zanim zaczną badania.
Dzień drugi, trzeci, czwarty
- przeprowadzanie badań.
Dzień piąty
czas na podsumowanie badań. Sporządzenie krótkiego merytorycznego raportu i przygotowanie prezentacji na wspólnym JASNYM APELU
RAPORT powinien być krótki i zawierać punkty:
miejsce badania
ilość punktów świetlnych
ilość zużywanej miesięcznie energii
spostrzeżenia dotyczące potencjalnych ubytków energii
wnioski dotyczące potencjalnych oszczędności zużycia energii.
inne wnioski (na przykład w którym miejscu w szkole mogłyby być zainstalowane czujniki ruchu włączające światło, bo nie musi się cały czas palić.
Dzień szósty
- JASNY APEL
podsumowujący wszystkie badania. Każda z klas prezentuje, w sposób przez siebie wybrany, wyniki swoich badań
Natomiast RAPORT merytoryczny przekazuje Dyrektorowi szkoły.