4853


SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

PRAWA DZIECKA

Cele: Po zakończeniu zajęć uczeń:

~ zna podstawowe prawa dziecka

~ rozumie potrzebę poszukiwania kompromisu między ludźmi

~ proponuje sposoby rozwiązania konfliktów w rodzinie i wśród rówieśników

Metody:

~ burza mózgów

~ analiza przypadku

~ drama

~ analiza tekstów: dokument i wiersz

Co będzie potrzebne na zajęciach:

~ wiersz M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka''( załącznik 1)

~ prawa dziecka z Konwencji o Prawach Dziecka ( załącznik 2)

~ tekst o zwyczajach i tolerancji ( załącznik 3)

~ Jak uniknąć konfliktów w domu? ( załącznik 4)

~ flamastry, arkusze papieru, kolorowe baloniki, kolorowe gazety

Czas trwania zajęć: 90 minut

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Porozmawiaj z dziećmi o prawach człowieka (zwróć szczególną uwagę na najważniejsze z nich - prawo do życia). Powiedz, że również dzieci mają prawa i są one zapisane w ważnym dokumencie - Konwencji o Prawach Dziecka.

  2. Rozdaj uczniom tekst wiersza M. Brykczyńskiego (załącznik1). Przeczytajcie głośno tekst. Pozwól na swobodne wypowiedzi, refleksje po tej lekturze (każdy uczeń niech wybierze fragment dla niego najważniejszy).Uświadamiamy uczniom, że prawa te są jednakowe dla wszystkich).

  3. Rozdaj wypisane na paskach najważniejsze prawa dziecka (załącznik2) oraz arkusz papieru, flamastry i kolorowe gazety. Uczniowie wykonają kolaż ,,Prawa dziecka''.

  4. Odczytaj tekst dotyczący obyczajów i religii żydowskiej, którego bohaterem jest młody chłopiec (załącznik 3). Porozmawiajcie o koniecznej w życiu tolerancji, szacunku dla ludzi o innej kulturze, wyglądzie, religii. Zapiszcie wspólny wniosek:

,,Gdyby każdy był taki sam,

nikt, nikomu nie byłby potrzebny''

  1. Rozdaj dzieciom kolorowe baloniki. Następnie biegajcie po sali trzymając baloniki przed sobą. W czasie zabawy niektóre baloniki pękną (dzieci wpadną na siebie).

  2. Po zakończeniu zabawy powiedz uczniom, że baloniki to były prawa dziecka - każdy je miał. Zapytaj co się z nimi stało, gdy zbyt mocno popychali się nawzajem? Zapytaj, jak się czuli, gdy ich balonik uległ zniszczeniu? Uświadom dzieciom bardzo ważną prawdę ( zapiszcie dużymi literami):

MOJE PRAWA NIE MOGĄ NARUSZAĆ PRAW DRUGIEGO CZŁOWIEKA

  1. Odmieńcie przez osoby ( zapiszcie to)

Ja mam prawa

Ty masz prawa

On, Ona ma prawa

My mamy prawa

Wy macie prawa

Oni mają prawa

Powiedzcie to głośno jeszcze raz wskazując na siebie, kolegę, grupę osób.

  1. Obejrzyjcie jeszcze raz pracę ,,Prawa dziecka''. Zwróć uwagę dzieci, że

prawa, które pojawiły się na plakacie, mają także ludzie dorośli. Zdarza się, że żądając przestrzegania własnych praw naruszamy prawa rodziców. Prowadzi to do częstych konfliktów. Rozdaj uczniom tabelę Jak uniknąć konfliktów w domu (załącznik 4).Po krótkiej dyskusji ostatnią rubrykę uczniowie wypełniają samodzielnie.

  1. Jako podsumowanie zaproponuj, aby uczniowie odegrali krótkie scenki obrazujące zachowania pozytywne, sytuacje w których przestrzegane są prawa innych ludzi.

ZAŁĄCZNIK NR 1

,, O prawach dziecka''

Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni, którym należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla nas mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać

i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moją sprawa.

Tak się tu wiersze poukładały, prawa dla dzieci na całym świecie

Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie.

ZAŁĄCZNIK NR 2

Prawa dziecka

  1. Prawo do życia i rozwoju

  2. Prawo do wychowania w rodzinie

  3. Prawo do wypowiedzi

  4. Prawo do życia bez przemocy i poniżania

  5. Prawo do swobody myśli, sumienia i religii

  6. Prawo do nauki

  7. Prawo do informacji

  8. Prawo do prywatności

9. Prawo do tajemnicy korespondencji

ZAŁĄCZNIK NR 3

Na dużej przerwie Jurek powiedział nam, że Szymon jest Żydem, a potem biegał za nim i krzyczał - Żyd! Żyd! Szymek to ten chłopak, który ma oczy brązowe jak kasztany. Nie wiem jak, ale pani dowiedziała się o tym i na lekcji próbowała z nami rozmawiać. Powiedziała, że nie wszyscy są przecież Polakami, że mieszkają wśród nas także Rosjanie, Rumuni czy Żydzi właśnie. Spytała Szymka czy nie gniewa się na Jurka. Szymek uśmiechnął się i powiedział, że nie, bo przecież jest Żydem, i gdyby biegał za Jurkiem i krzyczał - Polak! Polak! to Jurek też by się na niego nie obraził. Następnego dnia mieliśmy gościa, a był to tata Szymka. Jurek zrobił się czerwony, ale pani uspokoiła, że tata Szymka chce nam tylko coś powiedzieć. Tata Szymka miał na głowie śmieszną małą czapeczkę. Powiedział nam, że taka czapeczka nazywa się jarmułka, i że to tradycyjne żydowskie nakrycie głowy. A potem usiadł i opowiadał nam o swojej religii, i o świętach, i że też chodzi z Szymkiem do kościoła, który nazywają synagogą. Te ich święta są strasznie fajne. Taka Chanuka na przykład: przez osiem dni Szymek zapala w oknie jedną świecę, a potem zajada się pączkami i dostaje pieniądze. A na Nowy Rok Szymek i jego rodzice idą nad wodę i wrzucają do nie wszystkie złe uczynki, które popełnili w zeszłym roku. Też bym chciała trochę wrzucić swoich. Tata Szymka obiecał nam przyprowadzić swego przyjaciela, który jest Białorusinem i mieszka w Polsce i opowie nam o prawosławiu i o cerkwiach. Tata Szymka obiecał także urządzić nam w szkole święto Purim. To bardzo radosne święto, będziemy się przebierać, tańczyć i bawić. Już wszyscy w klasie nie mogą się doczekać tego dnia. Jaka szkoda, że nie mamy w klasie Chińczyka albo Araba.

ZAŁĄCZNIK NR 4

Jak uniknąć konfliktów w domu?

Moje prawo

Prawo rodziców

Jak osiągnąć porozumienie

Słucham muzyki, która mi się podoba

Mam prawo do odpoczynku w ciszy

Mój pokój urządzam według własnych upodobań

Mogę wypowiedzieć swoje zdanie na każdy temat

Mam prawo spotykać się ze swoimi kolegami

Mam prawo znać kolegów syna i chronić go, jeżeli mają na niego zły wpływ

Mam prawo do własnego zdania

Mam prawo do własnego zdania

Ubieram się według własnego gustu

Mam prawo wymagać, aby dzieci ubierały się czysto i stosownie do wieku i okoliczności


