ZATWIERDZAM dn. ......................... r.
................................
PLAN KONSPEKT
Do przeprowadzenia zajęć z żołnierzami ..............................
z „ Kształcenia obywatelskiego”
w dn. .........................
TEMAT: T/29 Stosunki międzyludzkie w plutonie /drużynie/.
CEL: •Żołnierz powinien potrafić:
wyjaśnić pojęcie stosunki międzyludzkie w wojsku i określić ich rodzaje;
wskazać pożądane postawy żołnierskie wobec zjawisk patologii oraz przejawów tzw. „fali"
wyjaśnić znaczenie koleżeństwa i solidarności grupowej w warunkach służby wojskowej.
METODA: Teoretyczna
CZAS: 2 x 45'
MIEJSCE: Świetlica Kompanii
POMOCE SZKOLENIOWE:
Przewodnik metodyczny do kształcenia obywatelskiego żołnierzy zasadniczej służby wojskowej
Strona internetowa MON
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE
Zajęcia prowadzić całością pododdziału.
Szczególną uwagę zwrócić na przestrzeganie przepisów BHP.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp. |
Zagadnienie i czas |
Treść zagadnienia |
Wskazówki metodyczne |
1. |
Wstęp 5' |
|
|
2. |
Zasady zależności w czasie pełnienia służby wojskowej 15' |
W Regulaminie ogólnym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza się: Rozdz. I 1. W wojsku obowiązuje hierarchiczny układ stanowisk (władzy) i stopni. 2. Między poszczególnymi osobami ze względu na posiadany stopień wojskowy i zajmowane stanowisko służbowe istnieje określony stosunek zależności. 3. W wystąpieniach służbowych chociażby dwóch żołnierzy zawsze jeden z nich jest przełożonym lub starszym. 4. Starszym jest żołnierz, który ma wyższy, a młodszym - niższy stopień wojskowy. 5. Przełożonym jest żołnierz, który na mocy postanowień organizacyjno-służbowych lub rozkazu wyższego przełożonego ma prawo rozkazywania w stosunku do swych podwładnych. 6. Wobec podległych żołnierzy (osób) przełożony sprawuje funkcje dowódcze (kierownicze) i szkoleniowo-wychowawcze. Jest odpowiedzialny za dyscyplinę, porządek i sprawność organizacyjną ich służby (pracy). 7. Podczas wspólnego działania żołnierzy, których nie łączy podległość służbowa, przełożonym zostaje zajmujący wyższe stanowisko etatowe, a przy równorzędnych o starszeństwie decyduje kolejno: stopień wojskowy, wysługa lat w danym stopniu i staż służby wojskowej. 8. Zwracając się do podwładnych (młodszych), przełożony (starszy) czyni to stanowczo, lecz taktownie, zachowując w każdej sytuacji spokój i opanowanie. Ponadto nie wypowiada krytycznych uwag (opinii) w obecności niższych od nich stanowiskiem (stopniem) oraz osób postronnych. 9. Żołnierze podporządkowani przełożonemu są jego podwładnymi. 10. W sprawach służbowych podwładny ma tylko jednego bezpośredniego przełożonego. Przełożeni wyższego szczebla sprawują władzę (przełożeństwo) za jego pośrednictwem. 11.Między żołnierzami Wojska Polskiego a żołnierzami innych armii nie występują stosunki przełożeństwa i podległości. Takie zależności mogą być uzgodnione tylko na okres realizacji wspólnych przedsięwzięć (misje pokojowe, ćwiczenia, szkolenia itp.).
|
|
3. |
Stosunki międzyludzkie w pododdziale 20' |
Niezwykle istotnie na przebieg służby wojskowej wpływają stosunki międzyludzkie w pododdziale, określane również mianem stosunków społecznych. Przez pojęcie to należy rozumieć system więzi przejawiających się w bezpośrednim oddziaływaniu na siebie żołnierzy. System ten oparty jest na obowiązujących w wojsku zasadach i regułach postępowania, wynikających z regulaminów, przepisów wojskowych oraz rozkazów przełożonych. Rozróżniamy stosunki międzyludzkie: a) formalne - oparte na więziach funkcjonujących w strukturach formalnych, takich jak: drużyna, pluton, kompania; b) nieformalne - wynikające z osobistych znajomości, przyjaźni czy też koleżeństwa i zawierające powiązania np. regionalne, środowiskowe; c) w układzie pionowym - są to zależności służbowe i zadaniowe, powiązania między przełożonymi i podwładnymi; d) w układzie poziomym - są to więzi i zależności między żołnierzami drużyny, plutonu. Stosunki międzyludzkie w pododdziale powinny mieć taki charakter, aby zadania, jakie postawił przełożony, można było wykonywać w atmosferze wzajemnego zaufania, życzliwości i koleżeństwa. Od atmosfery panującej w poszczególnych drużynach i plutonach (kompanii) zależeć będzie to, czy czas służby wojskowej żołnierze zapamiętaj ą jako czas przygody, przyjaźni, służby bez stresów, czy też jako czas, o którym będą chcieli jak najszybciej zapomnieć. Stosunki międzyludzkie w pododdziale powinny mieć też taki charakter, aby każdy żołnierz miał pewność, że podczas wykonywania zadań indywidualnych i pododdziału może w każdej chwili liczyć na pomoc kolegów i dowódców oraz że w jego zespole nie ma cwaniactwa i chamstwa. Więź społeczna jest wyznacznikiem różnorodnych form życia społecznego i społecznych integracji oraz funkcjonowania zbiorowości, w tym m. in. zbiorowości żołnierskich. Warunki odbywania służby wojskowej zmuszają do przyjmowania i rozwijania określonych więzi i stosunków interpersonalnych. Żołnierze w ramach struktur organizacyjnych tworzą odrębne i wielorakie pod względem liczebności, zadań i stopnia wyszkolenia pododdziały. Pododdział wojskowy to grupa żołnierzy połączonych systemem uregulowanych stosunków formalnych i nieformalnych, zwanych relacjami interpersonalnymi. Pododdział to zespół ludzi współdziałających ze sobą, wyodrębniający się spośród grup, mających własne ważne cele, wartości i wspólne zadania. Stosunki interpersonalne to system uporządkowanych i spontanicznych wzajemnych więzi i zależności występujących między dwoma lub kilkoma bezpośrednio kontaktującymi się ze sobą żołnierzami. Stosunki te kształtują się na bazie świadomych (a także nie w pełni świadomych) oddziaływań werbalnych, jakimi są język, mowa, oraz niewerbalnych, takich jak gestykulacja, mimika. W pododdziale wojskowym wyróżniamy stosunki interpersonalne: formalne - pionowe i poziome; nieformalne - koleżeńskie, przyjacielskie, obojętne, wrogie; mieszane. Więzi formalne pionowe określają wzajemne relacje i styczności między przełożonymi, dowódcami a podwładnymi. Więzi te określają wzajemne zależności przełożeństwa i podległości służbowej w warunkach służby i wykonywania zadań. Określone są jasno i wyraźnie przez przepisy wojskowe, regulaminy i wewnętrzne ustalenia organizacyjne. Zgodnie z tymi ustaleniami żołnierze wzajemnie się do siebie zwracają, odnoszą do przełożonych i reagują w określony sposób na wydawane polecenia i rozkazy. Więzi formalne poziome wyznaczają wzajemne relacje między żołnierzami nie będącymi we wzajemnych stosunkach służbowych i nie podległymi sobie. Są to więzi, jakie zachodzą między żołnierzami tego samego pododdziału, tej samej drużyny. Więzi te wpływają w dużym stopniu na wewnętrzne zdyscyplinowanie żołnierzy, ich szacunek do kolegów i przełożonych służbowych. Więzi formalne pionowe i poziome uregulowane są przepisami prawa wojskowego i regulaminów oraz zwyczajów i obyczajów żołnierskich. Dlatego każdy żołnierz musi koniecznie znać przepisy i normy regulujące tok życia służbowego w jednostce wojskowej oraz regulujące kontakty pozasłużbowe. Więzi nieformalne we wzajemnych stosunkach między żołnierzami utrzymywane są poprzez zwyczajowe, nie naruszające zasad regulaminu wojskowego, kontakty żołnierzy, którzy wykonują takie same obowiązki, korzystają z takich samych przywilejów i ponoszą odpowiedzialność w takim samym zakresie. Są to z reguły żołnierze tych samych korpusów osobowych, mający takie same stopnie wojskowe lub pełniący służbę na tym samym szczeblu dowodzenia. Zachowania żołnierzy w pododdziale można rozpatrywać ze względu na następujące sposoby utrzymywania kontaktów międzyludzkich: zbliżenia - otwarte dążenie do nawiązania relacji, wyrażające się w chęci aktywnego współuczestniczenia w życiu pododdziału, nawiązywania różnorodnych kontaktów z innymi żołnierzami; ucieczka - unikanie kontaktu interpersonalnego, uzewnętrznione zamknięciem się w sobie, niewłączaniem się w tok życia pododdziału; dominacja - zdecydowane podporządkowanie innych żołnierzy sobie. Ten sposób aktywności grupowej charakterystyczny jest dla osób silnych, zdecydowanych; uległość - posłuszne dostosowanie się do działań innych osób, które określić można jako działanie oparte na oczekiwaniu i wyrażaniu zgody na kierowanie sobaj oczekiwanie pomocy - postawa oczekiwania na rozwój wydarzeń i szukania podpowiedzi, w jaki sposób uwolnić się od trosk i zmartwień lub postawa demonstrująca niemożność podołania zadaniom.
|
|
4. |
Przejawy nieformalnych stosunków w życiu wojska 15'
|
Zachowania jednostek lub grup społecznych sprzeczne z wartościami kultury akceptowanymi przez społeczeństwo (np. alkoholizm, narkomania, przestępczość); także struktury i systemy społeczne zakłócające rytm życia społecznego, np. przerost biurokracji, korupcja. W społeczności żołnierskiej, która pragnie zaspokoić potrzebę hierarchicznego podporządkowania, można zaobserwować: - istnienie wewnętrznej hierarchii wśród osobników sobie równych; - stosowanie reguł podporządkowania niżej stojących w owej hierarchii wyżej postawionym; - istnienie form podporządkowania, czyli swoistej otoczki obyczajowej i językowej - żołnierskiego folkloru z elementami rytualnymi. „Fala" -jest to specyficzna forma ładu organizacyjno-kulturowego, ukształtowana w grupach żołnierskich, polegająca na zinstytucjonalizowaniu postępowania w sferze nieformalnego podziału obowiązków i przywilejów według jednolitego kryterium stażu służby. Historia wewnątrzśrodowiskowej ceremonii w wojsku jest prawdopodobnie tak długa, jak długo istnieje armia jako zjawisko społeczne. Formą zewnętrzną ceremonia ta sięga wieków średnich - rycerze różnili się ubiorem, jego kolorystyką, zdobieniami, korzystali z różnych praw, zgodnych z zasługami wojennymi czy zależnych od stażu służby rycerskiej itp. Obyczaje żołnierskie zmieniały się wraz ze zmianami charakteru armii. Zależności pomiędzy samymi żołnierzami powstawały, utrwaliły się i stały się powszechne w armiach cechujących się długotrwałą służbą wojskową. W okresie międzywojennym w wojsku polskim znana była instytucja „dziadka" i zjawisko tzw. „cukania". Funkcjonujące obecnie w wojsku obyczaje i ceremonie żołnierskie mają nie tylko historyczne uwarunkowanie, ale też środowiskowe, kulturowe i społeczne. Znaczna część zwyczajów przenoszona jest ze środowiska szkolnego, internatowego, subkultur młodzieżowych lub nawet ze środowisk przestępczych. Zwyczaje i obyczaje funkcjonujące w wojsku są zjawiskiem stałym - trwają już od dziesięcioleci i są głęboko zakorzenione w świadomości żołnierzy jako jeden z elementów „normalności" służby wojskowej. Towarzyszące „fali" wytwory symboliczne - znaczki, chusty, falomierzc, ułożenie niektórych części umundurowania - powodują, że o zjawisku tym powinniśmy mówić raczej w kategoriach instytucji społecznej, opartej na szeroko rozbudowanej nieformalnej strukturze. W wojsku istnieje ok. 70 - 80 zwyczajów o charakterze nieformalnym. Ich treść i zasięg są zmienne, zależnie od np. rodzaju wojsk, służby, garnizonu (miasto, „zielony garnizon"). Do szczególnie rażących form deformacji stosunków między żołnierzami należą: elementy psychicznej presji (ośmieszanie, wyszydzanie, dyskryminacja, izolowanie, dręczenie, zastraszanie, groźba); wymuszanie posług osobistych (słanie łóżek, przynoszenie posiłków, czyszczenie broni, sprzętu itp.); wyzysk materialny (odbieranie pieniędzy, wymuszanie zakupu papierosów, alkoholu, rozkradanie paczek, czasowe zawłaszczanie własności prywatnej żołnierzy); naruszanie nietykalności fizycznej (bicie, potrącanie, szarpanie itp.). Za źródła nieformalnej obyczajowości w wojsku uznaje się: • chęć wyróżnienia się spośród anonimowej i jednolitej „masy żołnierskiej"; • młodzieńczą chęć imponowania innym w myśl zasady: „Jeśli nie mogę imponować intelektem, siłą, to imponuję zachowaniem"; • przeciwstawianie się rygoryzmowi służby wojskowej i ściśle określonym normom zachowania; • przenoszenie na grunt zachowań, które nie są akceptowane w innych środowiskach, w wojsku zaś możliwe do zademonstrowania, gdyż zachowanie żołnierzy poza czasem służbowym nie jest wystarczająco kontrolowane; • tradycję pokoleniową wyrażającą się w wymuszaniu określonego postępowania narzuconego przez żołnierzy starszych służbą. Pozornie humorystyczne, zabawne ceremonie nieformalne przeradzają się w agresję, prostactwo zachowań czy też brutalność. Naruszają zasadę jednoosobowego dowodzenia oraz przeciwstawiają się obowiązkowi poszanowania godności żołnierzy młodszych służbą. Prostactwo nieformalnych ceremonii to następstwo niskiego poziomu wychowania, małego wyrobienia intelektualnego czy też zwykłego chamstwa. Źródła nieformalnej obyczajowości tkwią również w ubogiej ofercie działań kulturalno-oświatowych i sportowo-rekreacyjnych jednostek wojskowych. Brak rozrywek kulturalnych kompensowany jest „rozrywką" w postaci nieformalnych zachowań. Prowadzący zajęcia na temat nieformalnych stosunków powinien podjąć próbę przekonania młodych żołnierzy do przyjęcia określonego wzorca zachowań w czasie pełnienia służby wojskowej oraz do jednoznacznego potępienia zjawiska „fali". Cel ten można osiągnąć jedynie poprzez zdecydowane przeciwstawienie się „fali", pokazanie, że zachowania regulaminowe mogą również sprawić satysfakcję osobistą oraz że są wyrazem dojrzałości fizycznej i emocjonalnej. Wykładowca powinien w sposób stanowczy i przekonujący wykazać, że „fala" jest zjawiskiem negatywnym, demoralizującym oraz szkodzącym żołnierzom i wojsku.
|
|
5. |
Koleżeństwo i wzajemna pomoc żołnierska w czasie służby wojskowej 15'
|
Środowisko żołnierskie tworzą ludzie o różnych charakterach, osobowościach, różnym zapatrywaniu na świat. Służba wojskowa nie przez każdego młodego chłopaka jest akceptowana, często oznacza dla niego czas osobistych wyrzeczeń i poświęceń - w czasie gdy on spełnia swój obowiązek wobec kraju, jego koledzy są „na wolności", w cywilu. Służba wojskowa - to również okres nawiązywania przyjaźni i koleżeńskich znajomości, czasami na całe życie. To czas wzmożonego wysiłku i czas próby charakteru. Podczas służby żołnierz powinien pomagać innemu żołnierzowi w następujący sposób: -okazując zainteresowanie jego problemami; -rozumiejąc i akceptując jego prawo do odmienności i bycia sobą; -zmniejszając jego stres i lęk przed służbą poprzez wzajemne wspieranie i pomoc; -przekonując go o własnych zaletach i indywidualnych możliwościach; -deklarując pomoc w poszukiwaniu sposobów wyjścia z kryzysu; -wzmacniając jego odporność na trudy służby i życia. Przyjaźń i koleżeństwo w warunkach służby wojskowej spełniają bardzo ważną rolę: cementują zespoły żołnierskie oraz rozwijają pożądane cechy charakteru, m. in. : odwagę, cierpliwość, wyrozumiałość, odpowiedzialność za partnera, a także lojalność wobec kolegów i dowódcy. Pozytywnym aspektem więzi między żołnierzami jest także wymiana doświadczeń, jakie żołnierze zdobyli, zanim zostali powołani do służby wojskowej, a także zdobytych w trakcie jej trwania. Wspólne wykonywanie zadań w duchu przyjaźni i koleżeństwa kształtuje myślenie o innych osobach w kategoriach troski o ich zdrowie, stan psychiczny i dobre samopoczucie. Stosunki międzyludzkie w wojsku mają ogromne znaczenie dla osiągania zwartości zespołów żołnierskich, tak bardzo ważnej, gdy chodzi o wykonanie zadań związanych z gotowością bój ową pododdziałów i oddziałów. Wojsko bowiem to nie tylko określona technika, uzbrojenie i organizacja, to przede wszystkim ludzie i stosunki między nimi. Charakter tych stosunków ma niejednokrotnie, a uwidoczniło się to w przebiegu wielu wojen i bitew, ważniejsze znaczenie dla gotowości i zdolności bojowej armii niż np. wyposażenie techniczne czy sprawność fizyczna żołnierzy. Hasło: „Żołnierz żołnierzowi kolegą i przyjacielem" powinno być dewizą każdego żołnierza. Wspólna służba powinna opierać się na koleżeństwie, współpracy, zaufaniu i przyjaźni. |
|
6. |
Zakończenie 5' |
- podsumowanie zajęć - pytania kontrolne |
|
OPRACOWAŁ
………………………….