stres scenariusz godz wych, scenariusze godzin wychowawczych


TEMATJAK  RADZIĆ  SOBIE  ZE  STRESEM?

CELE  OPERACYJNE :

UCZEŃ:

    *  wie, co to jest stres,

     *  zna oznaki stresu,

     *  zna sposoby radzenia sobie ze stresem. 

PRZEBIEG  ZAJĘĆ:

1.  Burza mózgów - uczniowie podają własną definicję pojęcia  stres.

2.  Pogadanka. 

Nauczyciel krótko wprowadza w zagadnienie.

Każdy z nas podlega różnym naciskom ze strony otoczenia, innych ludzi, sytuacji życiowych, które mogą wywołać w nas stan wewnętrznego napięcia. Mówimy wtedy, że znajdujemy się pod wpływem stresu. Kojarzy się on nam z czymś negatywnym. Musimy jednak pamiętać, że sytuacje wywołujące napięcie mogą pobudzać do działania, a radzenie sobie z nimi uczy nas pokonywać trudności i ma pozytywny wpływ na naszą samoocenę i ogólny rozwój. Jednak jeśli napięcie towarzyszy nam za często , za długo lub jest zbyt silne, wówczas jego działanie może być szkodliwe. Nadmierny stres daje szereg objawów , które dezorganizują nasze funkcjonowanie. Dlatego ważną sprawą jest umiejętność rozpoznawania stresu, a następnie radzenia sobie z nim.  

STRES - relacja  między umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami  stawianymi jej przez otoczenie (wg Ch. Spielbergera)

Oznaki stresu:

Reakcje ciała - przyspieszone bicie serca, zmiana ciśnienia krwi,  bladość, pocenie się, suchość w  ustach, ból głowy, pleców, napięcie mięśni, niestrawność

Sprawność intelektualna - luki w pamięci, zapominanie, brak zainteresowań, słaba    koncentracja

 

Zachowania -  trudności z mówieniem, drżenie rąk, tiki nerwowe, nerwowy uśmiech, zgrzytanie zębami

 

Emocje - depresje, zamykanie się w sobie, bezradność, lęk

3.  Ćwiczenia - sytuacje powodujące stres.

Uczniowie dobierają się czwórkami i rozmawiają o sytuacjach, w których odczuwali stres.

4.  Omówienie ćwiczenia.

Pytania do uczniów:

   

        -  Czy łatwo  było Wam mówić o sytuacji, w której odczuwaliście stres?

        -  Jakie emocje towarzyszyły Wam, gdy opisywaliście tę sytuację?

        -  Czy towarzyszyły Wam jakieś reakcje ze strony ciała w sytuacji    stresowej? 

Stwierdzamy, że reakcje  i emocje,  jakie towarzyszyły  omawianym sytuacjom były bardzo nieprzyjemne. Utrudniały wykonywanie zadań, a także często zaburzały stosunki z innymi osobami. Dlatego warto starać się, aby w naszym życiu nie było zbyt wiele sytuacji stresowych.

5.     Praca na forum klasy.

Wywieszamy planszę „Sposoby unikania nadmiernego stresu” i omawiamy hasła.

Sposoby unikania nadmiernego stresu:

        Stawianie sobie realistycznych wymagań oznacza podejmowanie zadań, z którymi możemy sobie poradzić. W radzeniu sobie np. z nauką pomaga umiejętność planowania czasu pracy. Jeśli mamy dużo zadań należy materiał do opanowania rozłożyć na części. Zostawienie wszystkiego „na ostatnią chwilę” z pewnością stanie się źródłem poważnego stresu. 

          Zdrowy styl życia - prawidłowe odżywianie, uprawianie sportu - sprzyja odporności, co sprawia, że stres nie czyni nam tak dużych szkód, jak osobom przemęczonym, o słabej kondycji.

           Jesteśmy bardziej odporni na stres, również wtedy, kiedy mamy dobre stosunki z otaczającymi nas ludźmi, gdy czujemy się akceptowani przez rodzinę, lubiani przez kolegów , koleżanki, kiedy zawsze możemy liczyć na pomoc innych. Ale żeby tak było, trzeba o naszych bliskich i przyjaciół dbać, samemu być dobrym, pomocnym synem, córką, przyjacielem.     

6.  Ćwiczenie - jak radzę sobie ze stresem.

         Każdy uczeń otrzymuje kartę ćwiczeń  WALKA  ZE  STRESEM. Koloruje prostokąty, w których wpisane są najbardziej typowe dla niego sposoby radzenia sobie ze stresem. Maksymalnie można pokolorować cztery prostokąty. Następnie nauczyciel odczytuje po kolei sposoby opisane w prostokątach. Uczniowie, którzy wybrali dany sposób,  podchodzą do tablicy  i na dużym arkuszu wpisują swoje imiona w odpowiednim prostokącie.

7.  Omówienie ćwiczenia.

 -  Wszystkie czynności opisane w prostokątach można zaliczyć do pozytywnych sposobów zwalczania stresu.

 -  Czy czynności te lubicie wykonywać sami, czy w towarzystwie innych osób?

 -  Wypełnione karty mogą posłużyć do tworzenia grup o podobnych metodach radzenia sobie ze stresem (wspólne hobby, zainteresowania).

  

 

Karta ćwiczeń:     WALKA  ZE  STRESEM

Spośród poniższych prostokątów wybierz te, które opisują typowe dla Ciebie sposoby radzenia sobie ze stresem i pokoloruj je.  

                          

Słucham muzyki

Biegam

Czytam książki

Oglądam film

Jeżdżę na wycieczki rowerowe

Piszę pamiętnik

Gram w koszykówkę

Gram na instrumencie

Jeżdżę na rolkach

Śpiewam

Hoduję w domu zwierzątko

Pływam

Chodzę na długie spacery

Maluję, rysuję

Majsterkuję, szyję

 


SPOSOBY UNIKANIA NADMIERNEGO STRESU:


STRES - relacja  między umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami  stawianymi jej przez otoczenie (wg Ch. Spielbergera)

Oznaki stresu:

Reakcje ciała - przyspieszone bicie serca, zmiana ciśnienia krwi,  bladość, pocenie się, suchość w  ustach, ból głowy, pleców, napięcie mięśni, niestrawność

Sprawność intelektualna - luki w pamięci, zapominanie, brak zainteresowań, słaba    koncentracja

 

Zachowania -  trudności z mówieniem, drżenie rąk, tiki nerwowe, nerwowy uśmiech, zgrzytanie zębami

 

Emocje - depresje, zamykanie się w sobie, bezradność, lęk

Słucham muzyki

Biegam

Czytam książki

Oglądam film

Jeżdżę na wycieczki rowerowe

Piszę pamiętnik

Gram w koszykówkę

Gram na instrumencie

Jeżdżę na rolkach

Śpiewam

Hoduję w domu zwierzątko

Pływam

Chodzę na długie spacery

Maluję, rysuję

Majsterkuję, szyję

STRES - relacja  między umiejętnościami radzenia sobie jednostki, a wymaganiami  stawianymi jej przez otoczenie (wg Ch. Spielbergera)

Oznaki stresu:

Reakcje ciała - przyspieszone bicie serca, zmiana ciśnienia krwi,  bladość, pocenie się, suchość w  ustach, ból głowy, pleców, napięcie mięśni, niestrawność

Sprawność intelektualna - luki w pamięci, zapominanie, brak zainteresowań, słaba    koncentracja

 

Zachowania -  trudności z mówieniem, drżenie rąk, tiki nerwowe, nerwowy uśmiech, zgrzytanie zębami

 

Emocje - depresje, zamykanie się w sobie, bezradność, lęk

Słucham muzyki

Biegam

Czytam książki

Oglądam film

Jeżdżę na wycieczki rowerowe

Piszę pamiętnik

Gram w koszykówkę

Gram na instrumencie

Jeżdżę na rolkach

Śpiewam

Hoduję w domu zwierzątko

Pływam

Chodzę na długie spacery

Maluję, rysuję

Majsterkuję, szyję


