Scenariusz godziny wychowawczej w klasie I gimnazjum
Dane dotyczące lekcji:
Nauczyciel prowadzący:
Data:
Klasa:
Temat: Sztuka porozumiewania się
Cele zajęć:
Wyjaśnienie słów: komunikacja, komunikacja werbalna i niewerbalna
Uświadomienie zachowań pomagających w komunikowaniu się
Przedstawienie zachowań przeszkadzających w prawidłowym komunikowaniu się
Doskonalenie umiejętności porozumiewania się
Metody:
Burza mózgów, mini wykład, dyskusja.
Tok lekcji:
5.1 Czynności organizacyjne
5.2 Wyjaśnienie słów –
Komunikacja – wymiana, przesyłanie informacji, porozumiewanie się
Komunikacja werbalna - komunikacja z użyciem języka naturalnego, czyli mowy jako środka komunikacji.
Komunikacja niewerbalna - mowa ciała, język ciała.
5.3 Praca w grupach :
Klasa zostaje podzielona na grupy 3-4 osobowe.
Ćwiczenie I:
Grupy starają się odpowiedzieć na pytania:
Co pomaga w skutecznej komunikacji?
Co przeszkadza w skutecznej komunikacji?
Wspólne omówienie i zapisanie na tablicy wyników prac grup.
Ćwiczenie II
Dobry/zły słuchacz
Jedna osoba z każdej grupy opowiada (mówi o ulubionym filmie, książce, swoich wakacjach,…)
Druga osoba udaje, że słucha ale patrzy na zegarek, rozgląda się, itp.
Trzecia osoba aktywnie uczestniczy w rozmowie, wykazuje zainteresowanie.
Po zakończeniu osoby opowiadające zostają poproszone o omówienie swoich wrażeń.
Propozycje pytań:
Czy coś zauważyłeś/zauważyłaś w trakcie opowiadania?
Jak się czułaś/czułeś?
Co ci przeszkadzało, co pomagało?
Dyskusja z całą klasą:
Skąd wiemy, że ktoś nas słucha?
Po czym to poznajemy?
Kiedy jest trudno kogoś słuchać?
Ćwiczenie III:
Uczniowie w grupach sporządzają listę pożądanych i niepożądanych zachowań podczas słuchania.
Wspólne omówienie wyników prac i zapisanie wyników na tablicy.
Ćwiczenie IV:
Wyobraźcie sobie, że jesteście w kraju, gdzie nie potraficie się porozumieć. Wymyślcie sposób jak zapytać o drogę na dworzec autobusowy, dobrą restaurację, hotel, itp.
Jakie znacie uniwersalne gesty, znaki, które mogą pomóc Wam porozumieć się z innymi?
Omówienie propozycji uczniów.
Dodatkowe pytania:
Czy łatwo jest porozumieć się bez użycia słów?
Co nam pomaga w porozumiewaniu się z drugim człowiekiem?
Podsumowanie i zakończenie zajęć.