SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH DLA DZIECI 5- LETNICH Z ELEMENTAMI PROGRAMU WCZESNEJ NAUKI CZYTANIA J.CIESZYŃSKIEJ, PRZEPROWADZONY W DNIU 07.01.2008
Temat: Wyprawa do krainy Królowej Śniegu.
Cele ogólne:
Tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach. ( Podstawa Programowa, obszar……...)
Wspieranie samodzielnych działań dziecka. ( Podstawa Programowa, obszar……)
Tworzenie okazji do wspólnego podejmowania i realizowania różnych zdań, rozwiązywania problemów. ( Podstawa Programowa, obszar……)
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne, rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań. ( Podstawa Programowa, obszar…..)
Cele szczegółowe:
Dzieci:
Dzielą wyrazy na sylaby, określają ilość sylab w wyrazie. ( obszar pomarańczowy - (Program Edukacji Przedszkolnej „Świat Przedszkolaka - JUKA 2000r.)
Układają wg wzoru obrazki składające się z 4-10 elementów. ( obszar pomarańczowy )
Zapamiętują i odtwarzają demonstrowane sekwencje obrazów składające się z 2-4 elementów. ( obszar pomarańczowy )
Układają z rozsypanki sylabowej swoje imię. ( obszar pomarańczowy )
Odczytują sylaby: pi, kle, sy, pa, ma, me, mi, mo, mu ( obszar pomarańczowy )
Łączą w pary obrazki wg zasady: przód-tył postaci - (tzw. rotacje obrazów). ( obszar pomarańczowy )
Podejmują wspólne decyzje w zespołach podczas projektowania ,,Krainy Śniegu `' ( obszar zielony, żółty )
Metody: ( wg Kwiatkowskiej)
Czynne- samodzielnych doświadczeń, kierowane własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
Słowne- objaśnienia, instrukcje
Percepcyjne-obserwacji i pokazu, przykładu osobistego nauczyciela
Elementy kinezjologii edukacyjnej
Formy pracy:
Z całą grupą
Praca indywidualna
Praca zespołowa
Środki dydaktyczne:
Koperta z listem, mapa, balony, arkusze z leniwą ósemką, 12 sztuk obrazków dla każdego dziecka, rozsypanka sylabowa-imiona dzieci, 4 obrazki jednosylabowe, 4 obrazki dwusylabowe, 4 obrazki trzysylabowe, 4 obrazki czterosylabowe, kartoniki z kropkami, kartoniki z cyframi, dwie tarcze ze wskazówką i sylabami, 16 sztuk dużych kwadratów z sylabami, papier pakowy, farby, brokat, piórka, pędzle, klej, sztuczny śnieg-sypki, brokat, obrazki z bajek pocięte na części-dla każdego dziecka(od 4 do 10 elementów), niebieskie kartony, płyta z muzyką.
PRZEBIEG SYTUACJI EDUKACYJNYCH
WSTĘP
Odczytanie przez nauczyciela listu od Gerdy:
,, Hej dzieciaki przedszkolaki
Do was napisałam
Bo z Krainy Śniegu
Smutny list dostałam.
Jestem Gerda siostra Kaja
Czy mnie pamiętacie?
I może ochotę mi pomóc macie?
Mam kłopot z bratem,
Kaj jest daleko
A mnie jest bardzo smutno bez niego.
Jeśli zadania od Królowej Śniegu rozwiążecie,
To Kaja z jej rąk wyzwolicie.
Tak więc potrzebuje waszej pomoc
Przysłałam do was tubę, co w niej jest?
Sami zobaczycie jak ją otworzycie.
Królowa również przesłała balony a w nich zadania,
Czeka was więc przygoda niezapomniana.''
a)Odczytanie przez dzieci napisu na tubie: MA-PA, oglądanie mapy i omawianie jej poszczególnych elementów. Wyjaśnienie, że balony będą przekłuwane w takiej kolejności w jakiej są narysowane na mapie.
b)Ruchy jednostronne i naprzemienne rąk i nóg- ćwiczenia koordynacji ruchowej w zakresie dużej motoryki oraz integracji półkul mózgowych- objaśnienie, że jest to rozgrzewka przed wyprawą do Krainy Śniegu.
c)Kreślenie kciukiem na papierze leniwych ósemek ( od środka w lewo do góry, najpierw jedną ręką, potem drugą, a następnie obiema)- ćwiczenie rozwijające ruch gałki ocznej oraz koordynację ręka-oko i oko-ręka - (praca w parach)
ZADANIA EDUKACYJNE:
Polecenia kierowane przez nauczyciela do dzieci:
Wybierzcie spośród obrazków te, które były przeze mnie kolejno pokazywane - (praca indywidualna) - ćwiczenie percepcji i pamięci wzrokowej, odtwarzanie podanych sekwencji obrazków. KOD R - U(3)
Ułóżcie z rozsypanki sylabowej wasze imiona. Przyklejcie je na karton - ( praca zespołowa)- ćwiczenie w rozpoznawaniu sylab. KOD W - U(4)
Podzielcie wyrazy na sylaby, najpierw podając nazwę obrazka. Przeliczcie ile jest sylab w danym wyrazie. Dobierzcie do obrazka odpowiedni kartonik z kropkami oraz z odpowiednią cyfrą - ( praca zespołowa) - ćwiczenie słuchu fonematycznego, poprzez wyróżnienie sylab w wyrazach. KOD W, R - U(1)
Odszukajcie taką samą sylabę jaką pokazuje wskazówka na tarczy. Odczytajcie daną sylabę - ( praca indywidualna)- ćwiczenie w rozpoznawaniu sylab. KOD W - U(5)
Zaprojektujcie Krainę Śniegu. Przedyskutujcie z jakich materiałów i przyborów będziecie korzystać - ( praca zespołowa) KOD E, W - U(7)
KARTY PRACY INDYWIDUALNEJ: ( praca przy stolikach)
Ułóżcie obrazki pocięte na części, wg wzoru -od 4 do 10 elementów -(zgodnie z indywidualnymi możliwościami poszczególnych dzieci) KOD R, E - U(2)
Przypatrzcie się dzieciom na ilustracjach stojącym przodem i tyłem. Połączcie linią obrazki, na których te same postacie stoją tyłem i przodem. KOD R - U(6)
III. PODSUMOWANIE- sposoby rozliczania się przez dzieci z zadań edukacyjnych.
Samoocena: każde dziecko jeżeli wykonało zadanie, przyczepia spinacz na ,,buźce'' ze swoim imieniem. Każde zadanie edukacyjne jest oznaczone innym kolorem spinacza.
Kolejność zadań dziecko ma prawo wybrać samo oraz wykonywać je w ciągu całego dnia we współpracy z druga nauczycielką - wynika to z założeń realizowanej innowacji pedagogicznej.
Opracowanie: Anna Florczak
Przeprowadzenie: Anna Florczak, Wioletta Rola