Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 14.11.2008 - piątek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Święto Niepodległości 11 listopada.
Temat dziennego ośrodka pracy: Poznajemy historię hymnu narodowego.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
Poznanie „Mazurka Dąbrowskiego” jako symbolu narodowego.
Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.
Rozumie znaczenie hymnu narodowego dla każdego Polaka.
Rozumie konieczność właściwej postawy podczas śpiewania hymnu.
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat ilustracji.
Prawidłowo rozwiąże zagadkę.
Potrafi rozwiązywać proste zadania tekstowe.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, tekst hymnu narodowego, ruchomy alfabet, ilustracja do kolorowania, tekst zadania z treścią.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć.
Podanie tematu zajęć. Odwzorowywanie tekstu w zeszycie.
Wysłuchanie tekstu hymnu czytanego przez nauczyciela (uczniowie w postawie „baczność”).
Wypowiedzi dzieci na stawiane przez nauczyciela pytania:
Dlaczego słuchaliśmy hymn na stojąco?
Czy każdy Polak powinien znać hymn? Dlaczego?
Kiedy słyszeliście lub śpiewaliście hymn?
Analiza tekstu hymnu.
wyjaśnienie niezrozumiałych słów
przedstawienie krótkiego rysu historycznego powstania hymnu
Śpiewanie fragmentu hymnu.
rozmowa o znaczeniu hymnu jako symbolu narodowego
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Analiza i synteza słuchowa wyrazu hymn.
rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski
wyszukiwanie wyrazów z głoską h
Analiza i synteza wzrokowa wyrazu hymn.
rozpoznawanie znanych liter w wyrazie, wyodrębnienie nowej litery
Pokaz litery h, H - ćwiczenia wprowadzające do nauki pisania:
wodzenie palcem po śladzie
pisanie gumką po ławce
łączenie kropek
pisanie „w środku” litery
pisanie na czystych kartkach
12.Ćwiczenia matematyczne.
klaskanie nad głową, przed sobą, tupanie (określoną ilość razy)
przeliczanie liczmanów w zakresie dostępnym dziecku
ćwiczenia w rachunku pamięciowym (nauczyciel głośno mówi działanie, uczniowie liczą w pamięci lub na konkretach, podają wynik i odnajdują go wśród liczb w kopertach)
13. Rozwiązanie zadania tekstowego.
Hymn śpiewały 3 dziewczynki i 4 chłopców.
Ile dzieci śpiewało hymn?
analiza treści zadania
ustalenie rozwiązania
zapisanie działania
ustne sformułowanie odpowiedzi.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - kolorowanie obrazka związanego z tematem dnia.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.