Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych ,,Spójrz inaczej”
Klasa I
Cele:
- budowanie właściwych relacji między rówieśnikami
- wytwarzanie w dzieciach pozytywnej samooceny
- umiejętność konstruktywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach
- rozwijanie świadomości własnego ciała
- poznanie roli, jaką odgrywa równowaga zdrowotna organizmu
Blok tematyczny I. Uczestnictwo w grupie
Jesteś członkiem rodziny
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1.Poznajemy się |
Przedstawienie się, omówienie tematyki zajęć, autoprezentacja dzieci |
Papier rysunkowy, pisaki, kredki |
1.Omówienie tematyki spotkań. 2. Rysunkowe autoprezentacje. |
2.Moja rodzina ( wykonanie książeczki o rodzinie) |
Uświadomienie sobie przez dzieci, co to jest rodzina i co to znaczy, że są jej członkami |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1. Rozmowa o rodzinie. 2. Wykonanie książeczek o rodzinie, omówienie wyglądu stron. |
3.Omawianie książeczki o rodzinie. |
Zdobycie wiadomości o rodzinach swoich kolegów i koleżanek, uczenie się wzajemnego słuchania |
Wykonane przez dzieci książeczki |
1. Oglądanie wykonanych książeczek. 2. Wypowiedzi dzieci na temat swoich książeczek. |
4. Każdy w rodzinie ma swoje obowiązki |
Zwrócenie uwagi na to, jaki jest udział dziecka w pracach domowych i co lubi ono robić |
Papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1.Rozmowa z dziećmi na temat rodzinnych zajęć. Ustalenie listy wykonywanych w domach czynności i osób za nie odpowiedzialnych. Podkreślenie czynności wykonywanych w domach przez dzieci. 2.Zgadnij, co lubię robić-przestawianie ruchem wykonywanych w domu czynności.
|
Razem uczymy się i razem bawimy
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1.Jesteśmy klasą |
Uświadomienie sobie przez dzieci, że klasa to nie tylko miejsce nauki, ale też miejsce spotkań z innymi ludźmi |
Farby, kredki, pisaki, papier pakowy, taśma klejąca |
1.Rozmowa w kręgu na temat klasy- co to znaczy, że jesteśmy klasą. 2.Współny rysunek- ulubione zajęcie w szkole. 3. Oglądanie rysunku, rozmowa na temat pracy. |
2.To są moi przyjaciele |
Uświadomienie sobie przez dzieci co to znaczy być czyimś przyjacielem i mieć przyjaciela |
Papier pakowy, kredki, pisaki, papier rysunkowy |
1.Rozmowa w kręgu na temat osób ( zwierząt) bliskich dzieciom i które mogą nazwać przyjaciółmi. 2. Rysunek- przedstawianie byłych lub obecnych przyjaciół. |
3. Poznajemy normy, reguły, zasady. |
Uświadomienie dzieciom, że ustalanie oraz przestrzeganie zasad i reguł wpływa na ich dobre relacje z innymi i zapobiega nieporozumieniom |
Rysunek pomocniczy |
1.Rozmowa w kręgu o tym, do czego są potrzebne ludziom wspólne umowy i reguły. 2.Ustalenie listy reguł, co do których przestrzegania dzieci chcą się umówić w klasie. 3. Kraj bez reguł- opowiadanie z wykorzystaniem rysunku pomocniczego, dopowiadanie zakończenia.
|
Blok tematyczny II. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć
Nasze uczucia
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1.Rozpoznajemy i nazywamy uczucia |
Uświadomienie dzieciom, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia, rozpoznawanie i nazywanie uczuć |
Ilustracje przedstawiające ludzi w różnych sytuacjach i wyrażających łatwo dające się odczytać uczucia |
1. Nazywanie uczuć-oglądanie rysunków, nazywanie uczuć przedstawionych osób. 2.Pokazywanie uczuć za pomocą mimiki i gestów. 3. Uzupełnianie zdań. |
2. Wyrażamy uczucia mimiką |
Uświadomienie dzieciom, że uczucia, które przeżywamy , wyrażają się często za pomocą mimiki i że patrząc na twarz innej osoby możemy rozpoznać jej uczucia |
Karton, nożyczki, kredki, pisaki, rysunki pomocnicze- ilustracje uczuć |
1. Rozmowa o uczuciach: smutku, radości, złości, strachu i zdziwieniu. 2.Gra w karty- pokazywanie mimiką uczuć. 3.Wspólna gra w karty-ilustrowanie zdań rysunkami twarzy. |
3.Wyrażamy uczucia w zachowaniu |
Zwrócenie uwagi dzieci na zachowanie ludzi |
Papier, kredki, pisaki |
1.Odgrywanie ról- scenki ukazujące uczucia. 2.Rozmowa- jak czuję się dzisiaj. |
4.Zwracamy uwagę na uczucia innych ludzi |
Zwrócenie uwagi dzieci na to, że ludzie przeżywają różne uczucia i należy te uczucia akceptować |
Ilustracje przedstawiające osoby w działaniu, w wyraźnie określonych sytuacjach, rysunki pomocnicze |
1. Różne uczucia- oglądanie ilustracji, próby opisywania przedstawionych uczuć. 2. Jak rozpoznać czyjeś uczucia- podawanie przez dzieci przykładów sytuacji, w których rozpoznały uczucia innych. 3.Moje uczucia- omawianie uczuć towarzyszących podawanym sytuacjom. 4.Twarze do kolorowania- kolorowanie i opowiadanie o tym co mogło się wydarzyć osobom na rysunkach. 5. Rundka. |
5. Uczymy się rozumieć uczucia innych ludzi. |
Zrozumienie przez dzieci uczuć i przeżyć rówieśników w sytuacjach konfliktowych |
Tekst opowiadania |
1. Odgrywanie sytuacji konfliktowych. 2. Omówienie uczuć osób grających . 3. Wysłuchanie opowiadania, rozmowa na temat występujących w nim uczuć i emocji. |
6. Każdy z nas wygląda inaczej. |
Dostrzeganie różnic w swoim wyglądzie i akceptowanie ich |
Papier pakowy, kredki, pisaki |
1.Sylwetki- obrysowanie na papierze konturów dzieci. 2.Uzupełnianie sylwetek - szczegóły twarzy, ubrania. |
7. Różnimy się między sobą |
Dostrzeganie własnej indywidualności i niepowtarzalności |
Sylwetki dzieci wykonane na poprzednim spotkaniu |
1. Omówienie sylwetek- zgadywanie kto jest na rysunku. 2. Podawanie przez dzieci cech, które świadczą o ich wyjątkowości. 3. Rozmowa na temat różnic w rysunkach. |
8.Ludzie różnią się od siebie nie tylko wyglądem |
Zwrócenie uwagi na różnice między ludźmi |
Papier pakowy. Rysunkowy, kredki, pisaki |
1. Jesteśmy różni- ustalenie i zapisanie pod jakimi względami ludzie się różnią. 2. Komórki do wynajęcia. 3. Rozmowa na temat różnych uczuć towarzyszących tym samym zajęciom. |
9.Jak można mnie rozpoznać? |
Rozpoznawanie swoich charakterystycznych cech |
|
1. Rozmowa na temat tego, w jaki sposób ludzie wzajemnie się rozpoznają. 2. Zaginione dziecko- odgrywanie scenki, odgadywanie o które dziecko chodzi. |
10. Moja twarz jest niepowtarzalna |
Dostrzeganie i akceptowanie cech szczególnych w wyglądzie swojej twarzy oraz twarzy kolegów |
Lusterka, papier rysunkowy, kredki, pisaki |
1.Oglądanie w lusterkach swoich twarzy, wskazywanie cech szczególnych, które im się podobają. 2. Rysowanie swojego portretu z odbicia. 3. Krąg- wskazywanie sąsiadom szczegółów, które podobają się dzieciom w ich twarzach. |
11.Jesteśmy podobni i różni w swoich upodobaniach. |
Spostrzeganie podobieństw i różnic w swoich upodobaniach i doznaniach |
Papier do rysowania, kredki, pisaki |
1.Spacer w wyobraźni- wysłuchanie opowiadania. 2.Ilustrowanie fragmentu, który się dzieciom najbardziej podobał. 3. Oglądanie rysunków. 4. Ponowne wysłuchanie opowiadania, podnoszenie rysunków w chwili usłyszenia właściwego fragmentu. |
Blok tematyczny IV. Dbanie o zdrowie
Temat zajęć |
Cele |
Materiały |
Przebieg spotkania |
1.Co mogę zrobić, aby być silnym i zdrowym? |
Zwrócenie uwagi na to, co można zrobić, aby być zdrowym, zastanowienie się nad tym, jaki jest zdrowy , a jaki niezdrowy sposób życia |
grzechotki |
1.Rozmowa z dziećmi o tym co to znaczy być zdrowym, a co to znaczy być chorym 2.Ustalenie zasad, których przestrzeganie pomaga być zdrowym. 3.Słuchanie opowiadań, sygnalizowanie grzechotkami fragmentów mówiących o zachowaniu nie służącym zdrowiu. Wyjaśnianie problemu. |
2. Zwracamy uwagę na to, co wkładamy do ust. |
Nazywanie i rozróżnianie produktów jadalnych, niejadalnych i szkodliwych dla zdrowia |
Pudełko bezpieczne, pudełko niebezpieczne, rysunki różnych przedmiotów |
1.Rozmowa o tym, co z zewnątrz dostaje się do środka organizmu i którędy. 2.Najpierw pytamy- określanie, które rzeczy są bezpieczne dla zdrowia, a które nie- wkładanie do odpowiednich pudełek. 3. Rundka. |
3.Rozpoznajemy substancje trujące |
Rozpoznawanie substancji trujących i uczenie się, jak z nimi postępować |
Wzory opakowań substancji trujących, papier pakowy, kredki |
1.Jakie znasz substancje trujące?- wspólne utworzenie listy. 2.Zilustrowanie karty trucizn rysunkami trzech wybranych substancji. 3.Oznaczenie trujących substancji w domu- wykonanie nalepek oznaczających truciznę. |
4.Jak się zachować? |
Uświadomienie sobie przez dzieci znaczenia podejmowania właściwych decyzji w sprawie zdrowia |
|
1. Rozmowa z dziećmi o tym, jakie przedmioty oznaczyli w domu naklejkami. 2. Uczymy młodsze rodzeństwo- wysłuchanie krótkich opowiadań, ustalenie właściwych zachowań. 3.Rozmowa na temat zasad, których przestrzeganie pomoże dzieciom być zdrowymi. 4.Sporządzenie listy doradców w sprawie zdrowia w domu i szkole. 5.Narysowanie sytuacji, w której dzieci otrzymały pomoc od którejś z osób uznanych przez nie za doradcę w sprawach zdrowia. |
Opracowała mgr Rena Sochacka