POWITANIE WIOSNY - SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z DZIEĆMI KLAS MŁODSZYCH
Opracowanie: Małgorzata Konicka, Ewa Chlabicz
Proponowany scenariusz to kilkugodzinna uroczystość powitania wiosny zorganizowana dla klas pierwszych. Po wprowadzeniu niewielkich zmian w scenariuszu, zajęcia takie można przeprowadzić z dziećmi klas zerowych, jak również drugich i trzecich. Głównym celem zajęć jest próba integracji uczniów tych klas. W zintegrowanym systemie kształcenia dzieci przebywają większość czasu wśród kolegów z własnej klasy, a kontakty z pozostałą społecznością szkolną są bardzo sporadyczne. Organizując takie zajęcia uczniowie mają możliwość poczucia się członkami nie tylko klasy, ale również całej szkoły.
Ośrodek tematyczny: Wiosna w przyrodzie i życiu ludzi.
Temat dnia: Powitanie wiosny.
Cele ogólne: - integrowanie zespołu uczniów klas pierwszych,
- kultywowanie tradycji związanych z powitaniem wiosny.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- wymienić kilka zwyczajów i obrzędów związanych z pierwszym dniem wiosny,
- recytować wiersz “Śniegu nie chcemy”, interpretując go,
- wspólnie z kolegami przygotować krótką scenkę na temat zachowania się
niektórych zwierząt (niedźwiedź, bocian, żaba),
- przedstawić środkami plastycznymi swoje nastroje związane z pożegnaniem zimy,
- odczytać teksty informacyjne dotyczące zadań do wykonania,
- zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną,
- uczestniczyć w zabawach zachowując zasady bezpieczeństwa,
-zauważyć potrzebę utrzymania czystości w najbliższym otoczeniu.
Metody: problemowe - aktywizujące ( integracyjne, gry dydaktyczne, inscenizacja, odgrywanie ról, pytania i odpowiedzi),
eksponujące (słuchanie muzyki),
działań praktycznych (ćwiczeń).
Formy: indywidualna jednolita, zbiorowa, grupowa jednolita, grupowa zróżnicowana, wycieczka.
Środki dydaktyczne: nagranie “Wiosna” Vivaldiego, wiosenna scenografia sali gimnastycznej, kartki z wiosennymi symbolami, kartki na wizytówki, Koperty z zadaniami, kartki z drogami dojścia, listy do grup, worki na śmieci, Marzanny, wiosenne przebrania dzieci, “termometr uczuć”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Etapy postępowania dydaktycznego |
Realizacja |
Rodzaj edukacji |
Metody |
Wprowadzenie w nastrój, powitanie integracyjne |
Dzieci wchodzą do udekorowanej wiosennie sali gimnastycznej, w sali rozbrzmiewa utwór Wiosna Vivaldiego. Losują karteczkę z jednym z symboli: bocian, jaskółka, konwalia, rozglądają się, zajmują miejsca. Prowadzący wita wszystkich w szczególny sposób, kto poczuje się powitany wstaje i kłania się: - witam wszystkich, którzy mają imię rozpoczynające się głoską “K”, - witam wszystkich, którzy mają okulary, - witam wszystkich, którzy są dzisiaj w spodniach, - witam wszystkich, którzy mają długie włosy, - witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam. |
muzyczna
społeczna |
aktywizująca: integracyjna |
Podanie celu spotkania
Inscenizacja |
Prowadzący prowadzi krótką rozmowę z chętnymi osobami. - Co czuliście wchodząc do sali? - Jak myślicie dlaczego spotkaliśmy się tutaj? - Spotkaliśmy się aby wspólnie powitać wiosnę. - Klasa I przygotowała w związku z tym krótką inscenizację. |
polonistyczna |
aktywizujące pytania i odpowiedzi
inscenizacja |
Nauka przez dzieci klasy I wiersza: Śniegu z lodem już nie chcemy |
Po zakończonej inscenizacji proponujemy wspólną naukę fragmentów ( odpowiedzi do pytań) wiersza z inscenizacji: Śniegu z lodem już nie chcemy. Uczeń prowadzący zadaje pytanie, klasa I odpowiada, pozostałe dzieci powtarzają odpowiedź. |
polonistyczna |
ćwiczeń |
Plastyczne przedstawienie “dziecięcych problemów” |
Zanim pójdziemy wspólnie utopić Marzannę, prowadzący proponuje aby każde dziecko narysowało na kartce, to co wraz z zimą chciałoby utopić, co przeszkadza, jakiś problem, smutek... |
plastyczna |
działań praktycznych |
Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o środowisko |
Zebranie rysunków do worków na śmieci i ustalenie, że nie możemy ich wrzucić do wody , ponieważ ją zanieczyszczą, ustalenie, że “śmieci” należy wrzucać do specjalnych pojemników. |
ekologiczna |
aktywne pytania i odpowiedzi |
Podział na grupy zadaniowe |
Zadaniem uczestników jest teraz odszukanie symbolu jaki wylosowali wchodząc, na terenie sali oraz pozostanie w tych miejscach. |
motoryczno - ruchowa |
działań praktycznych |
Wykonanie wizytówek |
Członkowie nowo powstałych grup wykonują na przygotowanych przez prowadzącego kartkach wizytówki |
plastyczna |
działań praktycznych |
Zabawy integrujące grupy. |
Każda grupa siada w kręgu i rozpoczyna się zabawa integrująca, mająca na celu wzajemne poznanie się. Nauczyciele , którzy również są członkami poszczególnych grup rozpoczynają przedstawianie się.. Jestem..... lubię..... . Przedstawiciele poszczególnych grup losują koperty z zadaniami za pomocą których mają zaprezentować swoją grupę. Zadanie odczytuje nauczyciel, wspólnie przygotowują krótki występ, następnie prezentują się pozostałym dzieciom, które mają odgadnąć, co przedstawiają. Zadania: I gr. - Przedstawcie przylatujące bociany. II gr. - Przedstawcie niedźwiedzi budzących się ze snu. III gr. - Naśladujcie zachowanie się żab. |
społeczna
przyrodnicza ruchowa polonistyczna |
aktywizująca: integracyjna
odgrywanie ról |
Marsz na orientację |
Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne grupy otrzymują opisane drogi dojścia na miejsce utopienia Marzanny. Grupy zabierają ze sobą Marzannę oznaczoną ich symbolem. Po przebraniu się w szatni, spotykają się na placu przed szkołą i ze swoimi opiekunami wędrują nad rzekę , kierując się planem otrzymanym od prowadzących. |
motoryczno środowiskowa |
działań praktycznych |
Odnalezienie listu i wykonanie przewidzianych w nim zadań. |
Grupy dochodzą do trzech różnych punktów, na każdą grupę czeka ukryty list (Aneks). Po odnalezieniu listu i odczytaniu, dzieci wykonują, zawarte w nim zadania. |
muzyczno - ruchowa ekologiczna |
działań praktycznych |
Powrót do szkoły i podsumowanie pracy |
Po powrocie do szkoły wszyscy spotykają się znowu na sali gimnastycznej, gdzie poszczególni uczniowie powracają do swoich klas. W kręgu klasy mają dokończyć zdanie: Dzisiejszy dzień był .... Przed wyjściem każde dziecko przykleja “cenkę” na termometrze uczuć |
społeczna |
aktywizująca: integracyjna |
źródło: opracowanie własne na podstawie bibliografii
Aneks
List do uczestników
Witamy was Kochane dzieci, jesteśmy bardzo zadowolone, że szczęśliwie dotarłyście nad rzekę i udało wam się odnaleźć ten list. Mamy jeszcze dla was kilka zadań.
Po pierwsze:
- uważajcie , aby nic złego wam się nie przytrafiło nad rzeką, zachowajcie szczególną ostrożność i słuchajcie się pań.
Po drugie:
- wraz z paniami powiedzcie wiersz żegnający zimę, i spalcie przyniesioną kukłę.
Po trzecie:
-wrzućcie jej resztki do wody wypowiadając przy tym zaklęcie: np.: Zmykaj za góry i lasy, zła zimo, odpływaj do morza!
Po czwarte:
- wykrzyczcie to co chcecie utopić wraz z Marzanną, swój smutek, troskę, czego nie chcecie aby było wiosną.
Po piąte:
- zaśpiewajcie jakąś piosenkę o wiośnie.
Po szóste:
- poszukajcie oznak wiosny,
i po siódme:
- do załączonego worka zbierzcie spotkane śmieci i wyrzućcie je do śmietnika.
Po powrocie do domów przedstawcie za pomocą ilustracji to co podobało wam się podczas dzisiejszego dnia . Praca może być wykonana dowolną techniką. Gotowe prace przynieście do szkoły, zorganizujemy wystawę.
Życzymy miłej zabawy: organizatorki