Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Nadchodzi wiosna
Cele ogólne:
Zapoznanie z pierwszymi oznakami wiosny;
Nauka piosenki pt. „Wiosna w błękitnej sukience”;
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi rozpoznać wiosnę na obrazkach
Wie co oznacza słowo zwiastun;
Umie śpiewać piosenki o wiośnie;
Metody pracy:
Słowna: rozmowa, objaśnienie
Oglądowa: pokaz
Aktywizujące
Czynna
Formy pracy:
indywidualna;
grupowa.
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające wiosnę,
płyta z nagraniem piosenki Pt. „Wiosna w błękitnej sukience”;
obrazki przedstawiające: kwiaty wiosenne, bazie, bociana, jaskółkę, drzewa z zielonymi liśćmi, biedronki i motyle na łące, duże słońce, kolorową tęczę.
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat wiosny w oparciu o ilustracje;
Słuchanie piosenki „Wiosna w błękitnej sukience” nagranej na płycie CD;
Wiosna w błękitnej sukience
Wiosna w błękitnej sukience
bierze krokusy na ręce.
Wykąpie je w rosie świeżej
i w nowe płatki ubierze.
ref: Wiosna buja w obłokach,
wiosna płynie wysoko,
wiosna chodzi po drzewach,
wiosna piosenki śpiewa. (x2)
Nocą się skrada z kotami,
chodzi własnymi drogami.
A teraz śpi już na sośnie
i nie wie, że sosna rośnie.
ref: Wiosna buja w obłokach...
Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki.
Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Szukanie zwiastunów wiosny. Nauczyciel przed zajęciami schował w różnych częściach sali obrazki ilustrujące oznaki wiosny. Dzieci mają za zadanie odnaleźć je i przynieść nauczycielowi. Następnie wszyscy opowiadają co te ilustracje przedstawiają.
Spacer w pobliżu przedszkola w poszukiwaniu zwiastunów wiosny o których była mowa.
1