Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci 5-letnich
Temat:: Tajemnica tkwiąca w warzywach.
Data: 08.10.2007 r.
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej;
- rozwijanie aktywności poznawczej;
- zapoznanie z wartościami odżywczymi niektórych produktów;
- zapoznanie z treścią wiersza „ Chory kotek”;
- rozwój koordynacji wzrokowo - ruchowej;
- rozwijanie aktywności twórczej poprzez wykorzystanie dziecięcej ekspresji;
- rozwijanie aktywności ruchowej.
Cele szczegółowe:
- potrafi z uwagą wysłuchać tekstu czytanego;
- wie, że należy przestrzegać i kształtować nawyki higieniczne;
- rozumie, iż należy kulturalnie zachowywać podczas posiłków;
- potrafi wypowiedzieć się na temat obrazka sytuacyjnego;
- wykonuje do końca powierzone zadanie;
- wie jak dbać o swoje zdrowie;
- zna wartości odżywcze niektórych produktów;
- potrafi wykonać kanapki;
- potrafi rozwiązać krzyżówkę;
- czyta proste wyrazy;
- potrafi przeliczać liczebnikami porządkowymi i głównymi z zakresie 10.
Metody:
- metoda przekazu wiedzy;
- metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu;
- metody aktywizujące;
- metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych.
Formy aktywności dziecka:
- językowa;
- muzyczna;
- ruchowa;
- plastyczna.
Środki dydaktyczne:
- obrazek sytuacyjny: „ W przedszkolnej kuchni”;
- wiersz S. Jachowicza pt. „ Chory kotek”;
- krzyżówka;
- papierowe warzywa do przypięcia na tablicę: cebula, burak, por;
- kartoniki do określania liczby głosek i sylab;
- naczynia - zabawki z przedszkolnej kuchni;
- nagranie piosenki pt. „ Mama w kuchni” - sł. E. Zawistowska, muz. S. Marciniak;
- zawieszone szablony przedstawiające słońce i chmurę;
- papierowe tacki;
- obrazki przedstawiające warzywa z gry pamięciowej „Memory”;
- naturalne warzywa w całości i pokrojone na talerzykach;
- pokrojony chleb, masło na talerzykach, noże, plastry sera;
- elementy do wykonania „ Drzewa zdrowia”
Przebieg:
1.Powitanie - dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała, np. nos z nosem, łokieć z łokciem…
2. Nauczycielka wnosi w worku naczynia kuchenne - nazywanie ich, określanie do czego służą; przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi; podpisywanie cyframi - 1, 2, 3, 4, 5.
3. Omówienie obrazka sytuacyjnego „ W przedszkolnej kuchni”.
4. Zabawa ruchowo - rytmiczna: „ Nasza orkiestra”- granie na garnkach, talerzach…
5. Zabawa słowem - „ Zdrowy jak…”; wyrażanie własnego nastroju poprzez udzielanie odpowiedzi na pytanie - „ Jak się czujesz?”
6. .Czytanie wiersza - „ Chory kotek”; omówienie; ocena postępowania kotka.
7.Zabawa ruchowa - „ Tańczące talerze”- dzieci kładą tacki na głowach i tańczą w takt muzyki, starają się utrzymać tackę na głowie (kto najdłużej).
8.Analiza i synteza dźwiękowa wyrazów - cebula, burak, por.
9.Zabawa ruchowa: „ Znajdź swoją parę”- dzieci mają zamknięte oczy i wybierają dla siebie kartonik przedstawiający warzywo, gdy zaczyna się piosenka, otwierają dłoń i szukają takiego samego kartonika, później tańczą w parach.
10.Wyciągnięcie wniosku, iż witaminy dają nam zdrowie i dlatego należy jeść dużo warzyw ( wcześniej umytych).
11.Ułożenie „ Drzewa zdrowia” i zawieszenie na nim uśmiechniętych buzi dzieci.
12.Zabawa ruchowa:„ Lekko - ciężko”- na wysokie dźwięki dzieci naśladują delikatne, sprawne ruchy - jesteśmy zwinni; na dźwięki niskie - jest nam ciężko jesteśmy przejedzeni, nasze ruchy są leniwe i ociężałe.
13Wykonanie kanapek i ich degustacja - dzieci pamiętają o umyciu rąk przed rozpoczęciem pracy. Słuchanie piosenki pt. „ Mama w kuchni”.
14.W sali zawieszone są szablony przedstawiające słonce o chmurę. Dzieci, które są zadowolone z zajęć stają pod słońcem, a te które nie czuły się na zajęciach dobrze stają pod chmurką.
2