KONSPEKT DO ZAJĘCIA Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO
Przedszkole nr 15 w Dąbrowie Górniczej
Opracowała: mgr Ewa Kamer
Nauczyciel Przedszkola nr 15
W Dąbrowie Górniczej
Temat: „W świecie zabawek”- zestaw ćwiczeń gimnastycznych
Cele: Poznanie własnego ciała, wyczucie ( świadomości) celowości ruchu, odkrywanie własnych możliwości ruchowych, rozwijanie możliwości twórczej dziecka, umiejętności współpracy z partnerem, rozwijanie wyczucia płynności ruchu, wprowadzanie dziecka w świat fantazji, wykorzystanie muzyki jako podstawy inwencji twórczej, kształtowanie prawidłowej postawy ciała
Metody: czynna- opowieści ruchowej
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce: CD - Ulubione miniatury klasyczne , czarodziejska różdżka, czapka wróżki
Przebieg zajęcia:
Czy wiecie, jak wygląda pokój dziecięcy, kiedy zapada noc? Wszystkie zabawki wydają się szare i smutne . Takie widzimy je kiedy zasypiamy. Ale kiedy zasypiamy, gdy wybije godzina 1200 zabawki ożywają. Zamknijcie oczy i posłuchajcie jak zegar wybija północ ( odgłos bicia zegara) .Ciii! Może uda nam się przenieś do krainy zabawek. Wspaniale , udało się ( N. Założyła czapkę wróżki)
-Usiądźcie popatrzę w kogo was tu pozamieniać. Już wiem!
Pajacyk
-Abrakadadra, fiki-miki, zamieniam dzieci w pajacyki.-Dzieci wykonują podskoki, wymachy ramion przy muzyce (Luigi Boccherini- Menuet-2)
-Widzę że potraficie tańczyć jak pajacyki, a czy potraficie poruszać się jak nakręcane pajace? Ich ruchy są sztywne, mechaniczne.
Motylek
Aby odprężyć się małą chwilkę, zamieniam wszystkie dzieci w motylki. Improwizacja ruchowa (Fritz Kreisler-Cierpienia miłosne-4)
Słonik
Kto był leciutkim ciężkim się staje- jak słoń i tańczy słoniowy taniec.
Słoń ciężko stawia swoje nogi i pochylony jest do podłogi.
Ćwiczenie z chodzenie na czworakach( Vincenzo manti- Czardasz-7)
Krokodyl
Przekonamy się za chwilę, czy wiecie jak chodzą krokodyle.
Dzieci czałgają się na brzuchu z pomocą rąk, nogi złączone razem - to ogon.
(Poblo Sarasate- Romans Andaluzyjski)
Koniki
Teraz znów w pary się dobieramy i jak koniki raźno biegamy.Dzieci w parach ,jedno za drugim z podaniem rąk , biegają po sali zgodnie z muzyką- wolno, szybko(Jochanes Brahms- Taniec węgierski -1)
Zajączek
Znów hokus -pokus, czary mary, wesoło kica zajączek mały.
Nastawia uszka , to słupkiem staje, to znów wesoło podskoczy dalej. Dzieci kicają przy muzyce, na uderzenie w bębenek nieruchomieją na chwilę( Johanes Brahms- Taniec węgierski- 5)
Wilk
Posłuchajcie co to? Ktoś skrada się do naszej krainy, to wilk! Nikt go tu nie zapraszał. Gdy przyjdzie wilk , schowajcie się przed nim, nakryjcie się rękami .N. wybiera 1 dziecko- wilka. Wilk poluje na zajączki, które się nie zdążyły się schować.
Żołnierzyki
Oj, gdzieś ciągle czai się wilk. Wiem już, kto go przegoni. Czary- mary- w górę głowy, żołnierz z ołowiu już gotowy. Marsz z wysoko uniesionymi nogami.(Johan Strauss- Marsz Rodeckiego -8)
Kaczka
No, nareszcie uciekł wilk. A kto to do nas zawitał? To małe kłębuszki- kaczuszki uginają nóżki. Naśladowanie kaczego chodu w przysiadzie (Fritz Kreisler- Synkopy- 14)
Żółw
Wesoło bawią się żółwie, choć bawią się bardzo powoli. Czworakowanie (Manuel de Falla-Taniec hiszpański-3)
Baletnica
Czarowanie, wymyślanie, co ma się stać niech się stanie.Już wesoło tańczą baletnice, już furkoczą wstążki i spódnice. Naśladowanie tańca baletnic (Joseph Haydn- Serenada-6)
Czas w zaczarowanej krainie płynie bardzo szybko, musicie już wracać.
Czary- mary już ......... odczarowany. N. dotyka kolejno każdego dziecka.