mgr Urszula Bar
Scenariusz lekcji historii w klasie III gimnazjum
Temat: Gospodarka II Rzeczypospolitej w latach trzydziestych XX wieku.
Standardy wymagań edukacyjnych
1. W zakresie czytania i odbioru tekstów kultury uczeń:
Interpretuje teksty kultury, określa rodzaje źródeł historycznych, odczytuje informacje przedstawione na wykresie i zawarte w legendzie mapy,
2. Praca samodzielna ucznia.
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń zna:
pojęcia: inflacja, hiperinflacja, " trójkąt bezpieczeństwa", pauperyzacja, COP, "czarny czwartek"
daty: 24 X 1929 r., 1936 - 1939,
postacie: Władysław Grabski, Eugeniusz Kwiatkowski,
Uczeń rozumie:
przyczyny kryzysu gospodarczego II Rzeczypospolitej i ich skutki,
istotę budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego i jego lokalizacji,
Uczeń potrafi:
określić lokalizację COP - u i umiejscowić okręg na obszarze II Rzeczypospolitej,
wymienić gałęzie przemysłu, które powstały w ramach COP - u,
przyporządkować inwestycje do miejscowości.
Metody nauczania:
elementy rozmowy nauczającej, praca z mapą, teksami źródłowymi, fotografiami i wykresem.
Środki dydaktyczne:
Autorska prezentacja multimedialna " Gospodarka II Rzeczypospolitej w latach trzydziestych XX wieku",
J. Michałowski: " Wieś nie ma pracy" - tekst źródłowy,
Z. Landau i J. Tomaszewski: " Zarys historii gospodarczej Polski 1918 - 1939" - tekst źródłowy
Polska wieś w fotografii - niepisane źródło historyczne,
Mapki COP - u, mapki konturowe II Rzeczypospolitej, wykres produkcji przemysłowej w Polsce i na Świecie.
Fragmenty piosenki " Warszawianki" z okresu 20- lecia międzywojennego - autor nieznany
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, identyfikatorów, wyznaczenie ucznia notującego aktywność uczniów, podanie tematy lekcji i poszczególnych zagadnień - SLAJD nr 1 z fragmentem piosenki z lat trzydziestych pt. "Warszawianki".
Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedzenie na pytania;
Przed jakimi problemami stanęło społeczeństwo polskie w momencie odzyskania niepodległości?- SLAJD nr 2, SLAJD nr 3,
W jaki sposób rząd polski " walczył z problemami gospodarczymi?- SLAJD nr 4.
Faza realizacyjna
Nauczyciel rozdaje uczniom wykres produkcji przemysłowej w Polsce i na Świecie - SLAJD nr 5, ( dla uczniów - załącznik nr 1)
Co stanęło na przeszkodzie w kontynuacji dobrej passy w rozwoju gospodarki Polski i Świata? - analiza wykresu.
Nauczyciel odwołuje się do wspomnień z dzieciństwa dziadków na temat sytuacji wsi polskiej przed II wojną światową:
rozdaje teksty źródłowe - SLAJDY nr 6.7,10, ( dla uczniów - załącznik nr 2)
uczniowie samodzielnie pracują, a następnie odpowiadają na pytania- SLAJD nr 11.
Podsumowanie realiów wsi polskiej w latach 30 - tych XX wieku.
SLAJD nr 12
Nauczyciel rozdaje uczniom mapki konturowe II Rzeczypospolitej:
uczniowie wyciągają wnioski w różnicy uprzemysłowienia kraju
(A i B), ( dla uczniów - załącznik nr 3)
uczniowie pracują na kolorowych mapkach COP -u: nanoszą obszar " okręgu" na mapkę konturową, określają położenie geograficzne - SLAJD nr 13 ( dla uczniów - załącznik nr 4)
Uczniowie pracują samodzielnie z mapkami COP -u i wykonują ćwiczenia - SLAJD nr 14 ( dla uczniów - załącznik nr 5)
Wzajemne sprawdzanie swoich ćwiczeń przez kolegę z ławki - dokonanie oceny na podstawie podanej punktacji.
Faza podsumowująca
Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
Jaka była sytuacja wsi polskiej w latach 30 - tych?
Wymień największe inwestycje gospodarcze Polski w dwudziestoleciu międzywojennym SLAJD nr 15,
Co stanęło na przeszkodzie pełnej realizacji inwestycji w Centralnym Okręgu Przemysłowym?
Podanie uczniom zadania domowego - SLAJD nr 16
Stosując zwyczaj cesarzy rzymskich uczestniczących w igrzyskach , przez podniesienie, bądź opuszczenie kciuka uczniowie oceniają lekcję.