Edukacja regionalna a język polski
Konspekt lekcji języka polskiego
w klasie III gimnazjum
Temat: Gwara pyrlandzka... czyli w każdym regionie inaczej.
Cele edukacyjne: - uświadomienie uczniom istnienia różnych odmian polszczyzny,
doskonalenie umiejętności posługiwania się słownikiem specjalistycznym,
usprawnienie języka dłuższych form wypowiedzi pisemnych
Cele: uczeń
potrafi zdefiniować pojęcia: dialekt i gwara,
potrafi uświadomić sobie zróżnicowanie współczesnej polszczyzny,
umie dostrzec charakterystyczne cechy gwary poznańskiej,
potrafi przełożyć tekst gwarowy na język współczesny,
potrafi zredagować krótkie opowiadanie z wykorzystaniem słowniczka gwarowego,
wykorzystuje i stara się stosować edytor WORD.
Materiał:
Słownik gwary miejskiej Poznania pod redakcją M. Gruchmanowej i B. Walczaka
teksty gwarowe zamieszczone w książce Juliusza Kubla pt. Blubry starego Marycha
kącik gwarowy zamieszczony w Gazecie Poznańskiej
ćwiczenia To lubię
mapa Polski z podziałem na główne regiony gwarowe (http://strony.wp.pl/wp/artur.czesak)
Metoda:
praca ze słownikiem
praca z tekstem gwarowym (tłumaczenie na język ogólnopolski)
praca z mapą Polski
praca z komputerem
Przebieg lekcji:
Nauczyciel zapoznaje uczniów ze „Słownikiem gwary miejskiej Poznania” i zwraca uwagę na jego zawartość. Uczniowie mają okazję przyjrzeć się układowi słownika, budowie artykułu hasłowego, hasłom.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciami dialekt i gwara, a następnie krótko zarysowuje cechy gwar regionalnych ze szczególnym uwzględnieniem gwary wielkopolskiej.
dialekt - mowa ludności wiejskiej pewnej dzielnicy kraju, różniąca się od języka ogólnopolskiego i innych dialektów określonymi cechami, głównie fonetycznymi i leksykalnymi;
gwara - mówiona odmiana języka, której zakres stosowania jest ograniczony terytorialnie i społecznie; wariant językowy występujący na mniejszym obszarze i w mniejszej grupie społecznej niż dialekt; możemy mówić o gwarach wiejskich, miejskich, środowiskowych;
Gwara jest odmianą polszczyzny używaną przez mieszkańców niewielkiego terenu. Najbardziej znaną jest gwara podhalańska używana przez górali na Podhalu. Gwara jest częścią jednego z dialektów występujących współcześnie: małopolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i kaszubskiego. Nas interesuje gwara wielkopolska, która charakteryzuje się przede wszystkim:
Wymawianiem końcówki -ewi zamiast -owi w celowniku liczby pojedynczej, np. wujewi zamiast wujowi;
częstym wymawianiem samogłosek jako podwójnych dźwięków, np. zymby zamiast zęby;
dodawaniem w przed samogłoską o, np. wyrazy owca, owies są wymawiane jak wowca, wowies;
używanie końcówki -ma w 1.os.l.mn. trybu rozkazującego, np. siedźma zamiast siedźmy.
Uczniowie zapisują do zeszytu cechy gwary wielkopolskiej.
Uczniowie otrzymują mapki Polski i zaznaczają tereny objęte dialektem. Teren Wielkopolski, z zaznaczeniem jej stolicy, zamalowują kolorem czerwonym, a pozostałe kolorem zielonym.
Uczniowie zapoznają się z tekstami gwarowymi zamieszczonymi w ćwiczeniach To lubię (strona 32, 33).
Nauczyciel rozdaje uczniom teksty gwarowe zamieszczone w książce „Blubry starego Marycha”. Ich zadanie polega na przetłumaczeniu jednego z wybranych tekstów na język współczesny.
Przykładowy fragment z tekstu pt. „Egzamin”:
„Łejejkusie kochane, co to się ostatnio wew radle tu przy Berwinie działo, to „szkoden-goden-na-ten-tematen”! Wchodzę akurat tam do nich, a tu na korytarzu pełno wiary, co tu robią za redachtorów. A latają wew te i nazod, a jakieś świstki w pazurach gnietą, a porami trzęsą, a namawiają się... no, mówię wam, popłoch jak wew jakie bombardowanie. Chwytam za okieć redachtora Biniaka i grzecznie się pytam:
Tej, ryfa, co to jest lołs? Co macie wszyscy takie fefry?
A ty byś, Marych, nie miał - on na to - jakby ci fefryfikację robili? - popił zez szklanki rozmojtane jajko i poszedł precz.
7.Przetłumaczony tekst uczniowie opracowują z zastosowaniem techniki komputerowej. Wykorzystują wskazówki nauczyciela zawarte w szczegółowej instrukcji i ćwiczą pod jego kontrolą:
zaznaczanie tekstu jako bloku,
ustawienie marginesów,
wyrównanie do lewej, do prawej, wyjustowanie,
zastosowanie nagłówka i akapitów,
odstępy międzywierszowe,
zastosowanie odpowiedniej czcionki pisma,
wybór rozmiaru czcionki,
wstawianie twardej spacji.
Zadanie domowe. Nauczyciel ogłasza superkonkurs na najciekawszy tekst gwarowy z wykorzystaniem podanego słownictwa:
nawarka - zupa zalewana mlekiem
sznytki - kanapki
leberka - wątrobianka
kakał - kakao
szczun - chłopak
bimba - tramwaj
sklep - piwnica
weka - zaprawy
damasceny - śliwki węgierki
całki - cały
warzyć - gotować
rumpuć - gęsta zupa jarzynowa
pyry - ziemniaki
gzik - biały ser ze śmietaną
korbol - dynia
remby - lewa strona odzieży
obleczona - ubrana
jaka - marynarka
kluk - nos
bryle - okulary
wymarać - poszukać
rozlyrany - rozchwiany
famuła - rodzina
ryczka - taboret
limo - guz