warzywa


KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU LEKKIM.

TEMAT ZAJĘĆ:

Wiersz ,,Na straganie” Jana Brzechwy , czyli poznajemy warzywa.

CEL OGÓLNY:

-Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania warzyw

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-Uczeń zna nazwy warzyw

-Uczeń umie porównać warzywa ze sobą

-Uczeń umie opowiedzieć o czym jest wiersz Jana Brzechwy ,,Na straganie”

-Uczeń umie czytać na role wiersz ,,Na straganie”

-Uczeń umie odgadnąć nazwy warzyw

-Uczeń potrafi zrobić sałatkę warzywną

-Uczeń potrafi współpracować w grupie

METODY:

-obserwacja

-rozmowa kierowana

-uczenia się pojęć

-praktycznego działania

FORMY:

-indywidualna

-grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-obrazek przedstawiający drzewo

-kredki

-kosz

-naturalne okazy warzyw i etykiety z ich nazwami

-wiersz J.Brzechwa ,,Na straganie”

-obrazki przedstawiające warzywa

-zagadki warzywne

-miski, tacki, obieraczki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.ZAJĘCIA WSTĘPNE:

  1. Przywitanie poprzez zabawę:

Dzieci ustawiają się w kręgu. Jedna osoba staje w środku mówi swoje imię i wykonuje jakiś gest (wymyślony przez siebie). Następnie wszyscy powtarzają imię i gest. W ten sposób po kolei przedstawiają się wszystkie dzieci i prowadzący.

  1. Opisanie pogody: (Załącznik 1)

Dzieci dostają obrazek przedstawiający drzewo, ich zadaniem jest uzupełnienie obrazka tak, aby przedstawiał aktualną pogodę na zewnątrz oraz ilustrował przemiany zachodzące w przyrodzie. Uczniowie układają proste zdania na temat pogody, np. Dzisiaj jest zimno i pada deszcz. Nauczyciel zapisuję ułożone zdanie na tablicy, a uczniowie w zeszytach.

3) Sprawdzenie obecności. Zadaniem uczniów jest sprawdzenie ile dzieci przyszło dzisiaj na zajęcia. Nauczyciel zapisuje liczbę na tablicy. Każde dziecko zaznacza swoją obecność wybierając etykietę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Liczenie uczniów nieobecnych. Porównywanie kogo jest mniej, a kogo więcej.

  1. Nawiązanie do tematu zajęć zagadką:

Rosną w ogródku,

bardzo się przydają.

Mamy je do zupy

i surówek dodają. ...(Warzywa)

II. PRACA POZNAWCZA:

W koszu leżą różne warzywa: cebula, marchew, pietruszka, seler, por, ziemniak, burak itp.Warzywa różnią się od siebie wielkością, kształtem.

1.Obserwacja dowolna - dzieci biorą do rąk różne warzywa, oglądają je.

2.Obserwacja kierowana- uczniowie określają kształt, wielkość warzyw, zapisują na tablicy nazwy tych warzyw, które już znają.

3. Nauczyciel czyta wiersz ,,Na straganie' Jana Brzechwy. (najpierw tylko nauczyciel, później czyta wraz z dziećmi).

Na straganie

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze.
Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!
Rzecze na to kalarepka:
Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!
Groch po brzuszku rzepę klepie:
Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?
Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może.
A to feler -
Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?
Burak tylko nos zatyka:
Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą.
A to feler -
Westchnął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
Gdzie się pani tu gramoli?!
Nie bądź dla mnie taka wielka -
Odpowiada jej brukselka.
Widzieliście, jaka krewka! -
Zaperzyła się marchewka.
Niech rozsądzi nas kapusta!
Co, kapusta?! Głowa pusta?!
A kapusta rzecze smutnie:
Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!
A to feler -
Westchnął seler.

Pytania do wiersza: O czym jest ten wiersz?

Jakie warzywa są w nim wymienione?

Czy wszystkie nazwy warzyw są znane? (jak tak to można przejść do kolejnego etapu , a jeśli nie to poznanie nazw i pokazanie obrazków przedstawiających warzywa)

4.Próba czytania na role. Każdy uczeń jest jakimś warzywem.

5. Zagadki Warzywne:

odgadnąć nazwy warzyw i hasło.

Dobra gotowana, dobra i surowa.Choć nie pomarańcza,lecz pomarańczowa.

Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno-

wnet z ziemi wyskoczy.........................................................(marchewka)

Taka jest z natury wścibska,że nam z oczu łzy wyciska.

Od „C” nazwę swą zaczyna lecz to nie cytryna..............................(cebula)

Ma gruby brzuszek i ogonek mały

Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały...............................(burak)

Powiem zagadkę niezwykle prostą,

jakie warzywo jest marchewki siostrą..........................................(pietruszka)

Malutkie czerwone i okrągłe kulki,
Są dużo smaczniejsze od ostrej cebulki...................................(rzodkiewka)

Ktoś tęgi i zielony,kołnierz nakrochmalony.

Głowa łysa i niepusta, kto to taki ? - To...................................(kapusta)

6.Nauczyciel rozkłada na stole obrazki z różnymi owocami i warzywami. Zadaniem dzieci jest dopasowanie co jest owocem, a co warzywem. I przyklejenie na tablicy pod odpowiednim napisem (WARZYWA/ OWOCE)

III. EKSPRESJA:

Przy pomocy warzyw znajdujących się w koszu dzieci mają wykonać sałatkę warzywną.

W grupach 4 osobowych.

IV. ZAJĘCIA KOŃCOWE:

-posprzątanie sali

-podsumowanie wiadomości

-zadanie domowe: nauczyć się ładnie czytać wiersz ,,Na straganie”

-pożegnanie.


