Scenariusz zajęć edukacyjnych -
Niezwykły bałwanek Buli
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele: dziecko:
- rozwija postawę tolerancji i szacunku wobec innych,
- doskonali umiejętność dokonywania oceny nie na podstawie wyglądu, ale na podstawie charakteru i postępowania,
- rozwiązuje zagadkę,
- słucha uważnie bajki opowiadanej przez nauczyciela,
- integruje się z grupą w trakcie zabaw,
- określa za pomocą wyrażeń przymiotnikowych cechy bałwanka,
- układa kolejne fragmenty bajki do wylosowanego obrazka,
- przedstawia za pomocą gestu, mimiki lub ruchu podaną czynność,
- wykonuje wspólnie z grupą przestrzennego bałwana.
Formy organizacji zajęć: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: bajka terapeutyczna „Bałwankowa Kraina”, piosenki: „Zimowa rozgrzewka”, „Bałwankowa rodzina” oraz „Zabawa w lepienie bałwana”, gazety, worki na śmieci, dwustronna taśma klejąca, papierowe elementy stroju bałwana (guziki, rondel, nos), sznurek, obrazki do bajki.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Zimowa rozgrzewka”
Dzieci dobierają się w pary. Podczas śpiewania piosenki każda para trzyma się za ręce i tańczy według wzoru:
Zimno, zimno, zimno jest w zimie - tańczą w parach
dziś na dworze! - zatrzymują się i rytmicznie tupią
Rozgrzać, rozgrzać muszę się - tańczą w parach
bo stoję na mrozie! - ponownie wykonują rytmiczne tupnięcie
Po zaśpiewaniu piosenki pary zatrzymują się, a nauczyciel zadaje wszystkim przedszkolakom pytanie, na które muszą odpowiedzieć „tak” lub „nie”:
- czy rozgrzane były noski? (rączki, stopy, uszy, itp.)
Po uzyskaniu odpowiedzi negatywnej nauczyciel prosi, aby dzieci rozgrzały poprzez pocieranie wymienioną część ciała swojego partnera.
2. Wysłuchanie zagadki
Dzieci rozwiązują zagadkę, która będzie kluczem do zajęć:
Jedna duża kula, potem średnia, a na końcu mała.
Będzie to dla dzieci frajda doskonała.
Dwa błyszczące węgielki, nosek z marchwi oraz uśmiech niewielki.
Garnek na głowie czarny, w ręku zdobna miotła,
Będzie z niego w ogródku - budowla ozdobna. (bałwanek)
3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Lepienie bałwana”
Dzieci stoją w dowolnych miejscach sali. Na hasło:
- mała kulka - naśladują lepienie małej kulki dla bałwana,
- średnia kulka - dzieci „lepią” średnią kulkę dla bałwana,
- duża kulka - „kulają dużą kulkę” dla bałwana,
- bałwan - dzieci naśladują nakładanie na siebie stworzonych kul wg wielkości,
- podskoki - podskakują z nogi na nogę, klaszcząc rytmicznie (radość ze skończonej pracy).
4. Słuchanie bajki terapeutycznej pt. „Bałwankowa Kraina”
- Jak nazywał się główny bohater opowiadania?
- Dlaczego był smutny?
- Czy podobało wam się postępowanie mieszkańców Bałwankowej Krainy względem Buliego? Dlaczego?
- Co odmieniło los bałwanka?
5. Działalność plastyczna „Bałwanek Buli”
Dzieci otrzymują kawałki gazet, ugniatają je i wrzucają do trzech białych worków na śmieci, tworząc trzy różnej wielkości śniegowe kule. Worki nauczyciel pomaga związać sznurkiem. Przestrzenne elementy przymocowują do siebie taśmą dwustronną. Następnie przyklejają bałwankowi wycięte
z brystolu dwa czarne oczka, guziki, czerwony rondel z jednym uchem oraz czerwony nos w kształcie koła.
6. Lista atrybutów „Nasz bałwanek jest ...” (opis poprzez wyrażenia przymiotnikowe)
7. Zabawa pantomimiczna w parach „Co robią bałwanki?”
Dzieci dostają od nauczyciela zadania, które muszą przedstawić grupie za pomocą mimiki, gestu i ruchu całego ciała. Scenki dotyczą zimowych zabaw
i sportów. Pozostałe dzieci zgadują.
8. Układanie historii o dalszych przygodach bałwanków, inspirowane wylosowanymi obrazkami.
9. Zabawa integracyjna „Bałwankowa rodzinka”
Dzieci tworzą koło. W środku stoi jedna osoba - bałwanek, który zgodnie ze słowami piosenki wybiera sobie żonę, ta dziecko, aż stworzą wspólnie rodzinę:
Stoisz smutny, nasz bałwanku,
ze spuszczoną głową.
Może chciałbyś mieć przy sobie
panią Bałwankową?
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Dobrej żony wciąż mi brak!
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Bałwankowej brak!
Ma korale z jarzębiny
Bałwankowa żona,
ale łatwo poznać z miny
że dziś jest zmartwiona.
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Mego synka jeszcze brak!
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Synka jeszcze brak!
Stoi bałwan z Bałwankową,
w środku zaś Bałwanek.
Jeszcze chwila i rozpoczną
bałwankowy taniec.
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Przydałby się jeszcze brat!
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Przydałby się brat!
Już wesołe dwa bałwanki
tańczą z rodzicami,
i my także się pobawmy
razem z bałwankami.
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Zatańcz z nami raz i dwa!
Oj, tak, tak! Oj, tak, tak!
Zatańcz raz i dwa!
K. Bayer, A. Wacławski, Zabawy świąteczne przy muzyce, Poznań 2008; L. Bzowska, R. Kownacka, M. Lorek, A. Sowińska Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka, Kraków 2005; A. Jaszczyk,
B. Kochaniak „Czarodziejski pyłek”, czyli metafora i bajka we wspomaganiu rozwoju małego dziecka, Kraków 2006; M. Staniek Muzyczna Akademia Przedszkolaka cz.3 (Zimowe nastroje), Rogów 2006;