Projekt V - kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji wobec innych
Scenariusz zajęć edukacyjnych -
Mieszkańcy lasu na tropach nieznajomego przybysza
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele: dziecko:
- rozwija postawę tolerancji i szacunku wobec innych,
- doskonali umiejętność dokonywania oceny nie na podstawie wyglądu, ale na podstawie charakteru i postępowania,
- dostrzega pozytywne cechy u swoich kolegów,
- integruje się z grupą poprzez wspólną zabawę,
- doskonali umiejętność samodzielnego wypowiadania się,
- tworzy ilustrację bajki.
Formy organizacji zajęć: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: bajka A. Łaba „Grzyb Borowik”, szablony zwierząt występujących w opowiadaniu, piosenka „Grzybek” oraz „Czy chudzi, czy grubi”, podkład muzyczny do piosenki „Muchomorek”, płachta materiału, kartki oraz przybory plastyczne dla każdego dziecka.
Przebieg:
1. Powitanie w kole
Dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce. Na słowa nauczycielki:
- „Witam wielkoludy” - stają na palcach i podnoszą wysoko ręce,
- „Witam krasnale” - opuszczają ręce i kucają,
- „Witam chudziny” - zbliżają się do siebie i tworzą jak najmniejsze kółko,
- „Witam grubasy” - cofają się do tyłu i robią jak największe koło.
2. Zabawa „Taki sam i inni”
Zabawa ucząca dostrzegać, że nikt nie jest lepszy, czy gorszy, każdy ma coś wspólnego z pozostałymi mimo wielkich różnic.
Dzieci siedzą w kole, nauczycielka po kolei daje każdemu, jakieś polecenie, np.:
- wstań i dotknij wszystkie dzieci, które mają na sobie coś czerwonego,
- dotknij każdego, kto jest chłopcem lub dziewczynką,
- dotknij każdego, kto ma włosy tego samego koloru, co ty.
3. Wyprawa do zaczarowanego lasu
Dzieci ustawiają się w kole i wraz z nauczycielką śpiewają i ilustrują ruchem tekst piosenki (na melodię Jesteśmy jagódki):
Ja lubię wycieczki, długie wycieczki - marsz
Po wielkim lesie zielonym - rozłożenie rąk i zatoczenie dużego koła
Tam niedźwiedź poczłapie - ciężki chód, nogi w kolanach proste
Tu komara złapię - klaśnięcie w dłonie
A nade mną są motyle - machanie dłońmi nad głową
Sam już nie wiem ile - rozłożenie rąk na boki, wzruszenie ramionami
I nawet leśna wróżka, - prawa ręka do boku, machnięcie różdżką
Leśna wróżka
Tu chodzi na paluszkach, - na palcach jedno okrążenie dookoła
Na paluszkach własnej osoby
Pozdrawia wszystkie drzewa, - machanie prawą ręką na dzień dobry
Wszystkie drzewa
Razem z echem w ich koronach - obie ręce do ust, robiąc trąbkę
Wesolutko śpiewa.
4. Słuchanie bajki terapeutycznej „Grzyb Borowik”
5. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania
- Kto jest głównym bohaterem?
- Jak wyglądał Borowik?
- Dlaczego inne zwierzątka z nim nie rozmawiały?
- Co wydarzyło się pewnego dnia w lesie?
- Kto udzielił schronienia zwierzątkom?
- Jak oceniacie początkowe zachowanie mieszkańców lasu względem Borowika?
- Jak wy odnosicie się do dzieci w przedszkolu? Ze wszystkimi bawicie się tak samo?
6. Zabawa integracyjna „Borowik” (na melodię Muchomorek - sł. i muz. K. Kamińska)
Dzieci tworzą koło - odgrywają rolę mieszkańców lasu. W środku stoi Borowik.
1. Borowik mały stoi sobie sam - dz. stoją w półkolu
Bardzo zasmucony, zmartwień mnóstwo ma. - smutny Borowik łapie się za głowę
Mówi, że jest brzydki, jedną nogę ma, - Borowik staje na 1 nodze, a pozostałe
dz. kładą ręce na biodra i się kołyszą
I że go omija cała leśna brać. - Borowik wskazuje ręką na dzieci
Ref: Borowiku, Borowiku - dz. tańczą w kole wokół Borowika
Nie martw wcale się.
My ciebie lubimy,
Już się nie boimy.
2. Ogromny kapelusz brązowy kolor ma, - Borowik tworzy z rąk kapelusz
Na swej nodze stoi, grzecznie prosi tak. - ponownie staje na 1 nodze
Leśni przyjaciele, zechciejcie dzisiaj mnie, - kłania się dzieciom
Jestem grzyb szlachetny i tańcować chcę. - wybiera z koła jedno dziecko
W trakcie refrenu para tańczy w środku, a pozostałe dzieci chodzą wokoło. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. Nowym Borowikiem jest zawsze osoba wybrana do tańca.
7. Zabawa na spostrzegawczość „Kto jest Borowikiem?”
Dzieci siedzą rozproszone po całej sali. Jedna osoba wychodzi. W tym czasie dzieci zamieniają się miejscami, a jedna osoba zostaje wybrana do odegrania roli grzyba. Zostaje przykryta płachtą materiału tak, że widać tylko jej jedną nogę. Zadaniem dziecka, które wróciło jest odgadnąć, kto kryje się pod postacią Borowika. Musi to uczynić nim grupa skończy śpiewać piosenkę „Grzybek”:
Co to za chłopczyk tam, co wśród lasu stoi sam?
Na jednej tylko nóżce wsparty stoi sam (x2)
To jest grzybek, grzybek nasz, pod kapelusz schował twarz.
Kapelusz ma tak wielki, aż schował twarz (x2)
8. Praca plastyczna - moja ilustracja bajki
Rozdajemy dzieciom kartki, przybory plastyczne oraz przygotowane wzory zwierząt z opowiadania. Mają za zadanie stworzyć własną ilustrację do bajki
o „Grzybku Borowiku”. Dzieci same decydują, jakie zwierzątka pokolorują i w jaki sposób wykonają pracę. Wycinają zwierzątka, malują je i przyklejają na kartkę. Następnie każdy prezentuje swoją pracę.
9. Taniec pożegnalny „Czy chudzi, czy grubi”
1. Czy chudzi, czy grubi - ręce kładą na brzuchy, wyciągają przed siebie
Czy mali, czy duzi - splecione ręce najpierw opuszczają nisko, nast. podnoszą
Wszyscy lubią bawić się, się, się - klaszczą
Więc kto jest tu razem z nami - rozkładają szeroko ręce
Niech dobierze się parami - tworzą pary
I niechaj weseli się - obracają się w kółeczku
Nosek do noska (2x) - dotykają swoich nosków
Mrugają oczka raz, dwa, trzy - mrugają do siebie, trzy razy klaszczą
2. Czy chudzi, czy grubi ...
A teraz buźka (2x) - dotykają się policzkami
Słuchają uszka raz, dwa, trzy - chwytają się za uszy, klaszczą
3. Czy chudzi, czy grubi ...
Ręka do ręki (2x) - witają się najpierw lewą, a nast. prawą ręką
I ukłon piękny raz, dwa, trzy - kłaniają się, klaszczą
4. Czy chudzi, czy grubi ...
Noga do nogi (2x) - dotykają się prawą, a następnie lewą nogą
Wystają rogi raz, dwa, trzy - z palców robią „rogi” na głowie, klaszczą.
L. Bzowska, R. Kownacka, M. Lorek, A. Sowińska Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka, Kraków 2005; U. Loba-Wilgocka, Piosenki dla dzieci na cały rok, Poznań 2008; A. Łaba Bajki rymowane
w biblioterapii, Kraków 2008; R. Portmann Gry i zabawy przeciwko agresji, Kielce 2005; materiały warsztatowe Tańce integracyjne dla grupy (KLANZA).