Wiosna w zagrodzie - zwierzęta hodowlane. Scenariusz zajęć przedszkolnych.
Temat kompleksowy: Wiosna w zagrodzie
Temat dnia: Zwierzęta hodowlane
Cele operacyjne:
• Dziecko poznaje i nazywa zwierzęta mieszkające na wsi,
• Dziecko rozwija zmysł słuchu, nazywa odgłosy zwierząt mieszkające na wsi,
• Dziecko reaguje na pauzę w muzyce,
• Dziecko usprawnia narządy artykulacyjne mowy naśladując głosy zwierząt,
• Dziecko usprawnia cięcie nożyczkami oraz składanie papieru na połowę tworząc pracę plastyczną,
• Dziecko wspomaga prawidłowy rozwój mowy wykonując ćwiczenia oddechowe,
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające obraz wsi, sylwety przedstawiające poszczególne gatunki zwierząt hodowlanych, odgłosy zwierząt na płycie CD, emblematy ze zwierzętami dla każdego dziecka (kura, gęś, kaczka), bębenek,
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcia zajęć, piosenka na powitanie,
„Witam wszystkich zgromadzonych oto tu w tej sali, zaraz wszyscy zatańczymy będziemy śpiewali, hej hop, hej hop, zabawmy się w piosence hej , hop, hej hop, podajmy sobie ręce”
2. Powitanie zgromadzonych dzieci, zabawa na dobry początek,
„Uśmiechnięty promyk słonka obudził mnie rano…” - zabawa na powitanie , taniec w kole z pokazywaniem i naśladowaniem czynności porannych.
3. Rozmowa wprowadzająca, nauczycielka prosi dzieci o wysłuchanie zagadki dźwiękowej zadaniem dzieci jest odgadnąć skąd pochodzą wysłuchane odgłosy.
Rozmowa kierowana przez nauczyciela: skąd pochodzą odgłosy? Jakie zwierzęta słyszeliście? Jak nazywa się miejsce gdzie można je usłyszeć?
4. „Idziemy dzisiaj na wieś” - taniec do muzyki, krokiem marszowym para za parą wspólny śpiew dzieci:
Idziemy dzisiaj na wieś(4x) na wsi fajnie jest,
5. „W gospodarstwie” nauczycielka czyta wierszyk Teresy Massalskiej, dzieci nazywają zwierzęta występujące w wierszyku, wyróżniamy zwierzęta hodowlane i wyjaśniamy co oznacza to pojęcie.
6. „Jakie to zwierzę” - nauczycielka przygotowuje zagadki wzrokowe które kryją sylwety wybranych zwierząt wiejskich, zadaniem dzieci jest nazwanie po odsłoniętych fragmentach poszczególnych zwierząt.
7. „Koniki” - zabawa ruchowa z elementami biegu, dzieci reagują na pauzę w muzyce, bieg z wysokim unoszeniem kolan, dwoje dzieci tworzy domek a dziecko konik wchodzi do środka na dźwięk bębenka koniki biegają po łące, na pauzę wracają do domku, w trakcie zabawy dzieci zamieniają się rolami,
8. „Kogo słyszysz?” - zabawa rozwijająca zmysł słuchu, nauczycielka prezentuje zagadki dźwiękowe zadaniem dzieci jest odgadnąć do kogo należy usłyszany głos
9. „Podwórkowe rozmowy” - dzieci siadają na krzesełkach w kręgu, nauczycielka wręcza dzieciom sylwety z mieszkańcami wsi są to: kura, gęś, kaczka, w trakcie zabawy kolejno wywoływane zwierzęta zamieniają się miejscami, podczas zamiany dzieci wykonują charakterystyczne odgłosy, kur: ko, ko, gęsi: gę, gę, kaczek: kwa, kwa.
10. „Zagubione jajka” - dzieci otrzymują sylwetę kury oraz po trzy jajka, zadaniem dzieci jest przeniesienie jaj za pomocą słomki w wyznaczone miejsce.
11. „Gdzie jest kurka?” nauczycielka prezentuje odgłos pluszanej zabawki, zadaniem dzieci jest wskazanie kierunku dźwięku który usłyszały.
12. Praca plastyczna - wesoła świnka, orgiami płaskie z koła, wycinamy przygotowane elementy, składamy koła według instrukcji nauczyciela, kleimy, prezentujemy prace w kąciku plastycznym.
13. Zakończenie zajęć, żegnamy się naśladując odgłosy zwierząt wiejskich.