Światło dla innych szkół
Scenariusz wydarzenia z wyjściem akcji poza teren szkoły do społeczności
Cele zajęć:
Włączenie do współpracy innych szkół
Podzielenie się swoimi osiągnięciami
Wzbudzenie zainteresowania u innych problematyką racjonalnej gospodarki energią
Uzyskanie umiejętności spojrzenia bardziej ogólnego
Przekazanie wiedzy pozyskanej w trakcie akcji “Co przyświeca naszej szkole?”
Potrzebne pomoce: raport wykonany w czasie akcji “Co nam przyświeca w szkole”
Czas trwania: kilka dni w zależności od zaplanowania działań
Miejsce zajęć: szkoła własna i szkoły z sąsiedztwa
Sprzymierzeńcy: dyrektorzy innych szkół, nauczyciele fizyki, chemii we własnej szkole i w szkołach, które będą potencjalnie zaproszone do akcji
Przebieg zajęć:
Najlepszymi realizatorami tego przedsięwzięcia będą koordynatorzy akcji “Co przyświeca naszej szkole” (patrz: warsztat 3 Dni Poszanowania Energii)
Oni będą mogli uporządkować wszystkie wskazówki, które zachęcą inną szkołę do zrobienia podobnej akcji u nich.
Przykładowo do takich wskazówek ułatwiających zrobienie podobnej akcji gdzie indziej mogą należeć:
plan działań z ogólnym harmonogramem działań (czyli co po czym)
krótki opis: Jak to odbyło się w naszej szkole?
podpowiedzi: gdzie mogą się zdarzyć rzeczy trudniejsze,
na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
jakie korzyści z akcji osiągnęli uczniowie i cała szkoła?
Aby zachęcić inną szkołę do podjęcia realizacji podobnej akcji można zaproponować wymianę informacji, spostrzeżeń, znalezienie wspólnych rozwiązań; po zakończeniu akcji w ich szkole.
Może to być w postaci porównania raportów., opublikowania raportów z komentarzami, wykorzystanie raportów do zrobienia wspólnej konferencji.
Lub też konkursu najlepszych rozwiązań, które zaproponują dla swoich szkół.
(Podpowiedź rozwiązania powinny dotyczyć możliwych działań dla uczniów czyli
“Co uczniowie w szkole mogą zrobić dla racjonalnego gospodarowania energią?”)