Obserwacja (2), Konspekty, SZKOLENIE TAKTYCZNE


ZATWIERDZAM

ZEZWALAM NA PONOWNE WYKORZYSTANIE

Imię i NAZWISKO

stopień

data

podpis

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z RiAO

TEMAT : T-1 OBSERWACJA

CEL :

CZAS : ...................

MIEJSCE : PCT

METODA : Musztra bojowa.

ZAGADNIENIA :

  1. Otrzymanie przez dowódcę dr zadania do prowadzenia obserwacji.

  2. Wybór miejsca na urządzanie P.O.

  3. Urządzenie i organizacja pracy na P.O.

  4. Prowadzenie obserwacji i ewidencji wyników obserwacji.

  5. Meldowanie wyników obserwacji.

  6. Pokonywanie terenu różnymi sposobami.

  7. Wykonywanie normy nr 1 i 2 z p.chemicznego.

LITERATURA :

„ Posterunek Obserwacyjny i Ruchomy Posterunek Obserwacyjny”.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE :

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE :

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA :

ZABRANIAM :

NAKAZUJE :

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp

ZAGADNIENIE

CZYNNOŚCI INSTRUKTORSKIE

CZYNNOŚCI SZKOLONYCH

-1-

-2-

-3-

-4-

CZĘŚĆ WSTĘPNA :

Podaję temat i sprawdzam przygotowanie się do zajęć :

  • sprawdzam stan sprzętu, uzbrojenia oraz wygląd zewnętrzny zwiadowców;

  • podaję temat i zagadnienia szkoleniowe, omawiam organizację zajęć :

  • omawiam warunki bezpieczeństwa podczas zajęć;

  • zadaję pytania kontrolne.

PYTANIA KONTROLNE

  1. Jakim warunkom powinno odpowiadać miejsce prowadzenia obserwacji ?.

  1. Na co należy zwrócić uwagę wybierając miejsce do prowadzenia obserwacji ?.

  2. Wymień sposoby wskazywania celów ?.

Stoją na zbiórce i słuchają. Wyznaczeni żołnierze odpowiadają na pytania.

ODPOWIEDZI :

  1. Miejsce obserwacji wybierać w miejscach zapewniających dobry wgląd w teren oraz odpowiednie warunki maskowania, nie powinno ono wyróżniać się z tła ogólnego.

  2. Nie należy np. wybierać ani szczytów gór ani wyróżniających się punktów w terenie.

  3. Położenie celów wskazuje się określając kierunek i odległość do niego. Kierunek można określić wg. dozorów lub podając azymut.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Zagadnienie 1

Zagadnienie 2

Zagadnienie 3

Zagadnienie 4

Nakazuję zająć rejon wyjściowy do działania i przygotować się do działania. Sprawdzam sposób przygotowania się szkolonych do działania.

Wzywam do siebie d-ców dr wprowadzam w sytuację taktyczną i stawiam zadanie do działania. Następnie kontroluję sposób stawiania zadań dla podwładnych przez d-ców dr. Na bieżąco kontroluję i koryguję popełniane błędy. Cały czas szczególną uwagę zwracam na bojowe zachowanie ćwiczących.

Po wybraniu miejsca na posterunek obserwacyjny , spełnia określone wymagania, a powinno :

  • zapewniać jak najlepsze możliwości prowadzenia obserwacji przeciwnika oraz działania własnych pododdziałów oraz sąsiadów;

  • zapewniać warunki dobrej obserwacji terenu i to nie tylko do przodu, ale również na boki i do tyłu;

  • mieć skryte podejścia;

  • umożliwiać właściwą rozbudowę, urządzenie oraz maskowanie posterunku obserwacyjnego;

  • zapewniać jak najlepsze warunki do rozmieszczenia i pracy obsady posterunku oraz jej osłony przed ogniem przeciwnika.

Należy pamiętać, że miejsce do prowadzenia obserwacji w nocy najlepiej wybierać w dolinach, z dołu bowiem na tle horyzontu lepiej widać przedmioty znajdujące się wyżej od obserwatora. Zwracam uwagę aby wszelki ruch w rejonie posterunku był ograniczony i odbywał się tylko wyznaczonymi drogami. Po przystąpieniu do prowadzenia obserwacji (w nocy obserwacji i podsłuchu) kontroluję sposób prowadzenia dokumentacji i składania meldunków. Szczególną uwagę na dokładność określania położenia wykrytych celów.

Przy urządzaniu P.O. jego obsada musi przestrzegać następujących zasad.

- wszystkie prace ziemne

wykonywać należy w nocy i od

razu maskować;

- nie demaskować P.O. wystającą

poza poziom ziemi nad budową;

- rowy łącznikowe wykonać tak by

były niewidoczne dla przeciwnika;

- unikać przeprowadzania nowych i

przedłużania istniejących już

ścieżek;

Używane do pracy w nocy światła powinny być starannie zamaskowane

Do najczęściej stosowanych sposobów określania położenia celów należą :

  • wzrokowe, przez porównanie mapy terenu (jest on mało dokładny);

  • określenie azymutu i odległości do niego ;

  • obliczanie kątów od dozorów i określenie odległości do celu;

  • najdokładniejszy.

Odległość w terenie ćwiczący określają jednym znanych im sposobów:

  • za pomocą dalmierza;

  • z mapy;

  • na oko;

  • za pomocą wzoru przez zastosowanie wielkości kątowych;

  • wg podziałki odległości celownika optycznego;

  • wg prędkości światła i dzwięku (najczęściej stosowany podczas prowadzenia obserwacji i podsłuchu w nocy).

Podczas składania meldunków zwracam uwagę na ich treść. Meldunek obserwatora powinien zawierać dane dotyczące położenia, rodzaju i zachowania się obiektu, a jednocześnie powinien być krótki i zrozumiały.

Przykład meldunku:

„2-70, 1200m. okopany czołg-Leopard”

„Dozór 1, w lewo 0-30 1200m. okopany czołg Leopard”

D-cy dr odprowadzają do wskazanego rejonu i nakazują przygotowanie się do działania. D-cy dr po otrzymaniu zadania do działania analizują je, a następnie przystępują do stawiania zadań dla podwładnych.

Po wybraniu miejsca na P.O. całość drr przystępuje do jego rozbudowy i urządzenia oraz maskowania, cały czas przestrzegając zasad bojowego zachowania. Na opuszczenie miejsca P.O. zezwala tylko jego d-ca.

Po wykonaniu i urządzeniu P.O. przystępują do prowadzenia obserwacji (w nocy obserwacji i podsłuchu)

0x08 graphic

Zagadnienie 5

Obserwator po wykryciu celu określa jego położenie, a następnie melduję o nim d-cy D-ca P.O. nanosi wykryty cel na szkic odnotowuje go razem z danymi dotyczącymi jego położenia w dzienniku obserwacji, a następnie składa meldunek o wykrytym obiekcie do d-cy plr zgodnie z otrzymanym zadaniem.

Obserwator przystępuje do prowadzenia obserwacji musi przede wszysykim oceniać teren z punktu widzenia możliwości wykorzystania go przez p-ka do rozmieszczenia poszczególnych środków ognia i elementów ugrupowania.

Skuteczność obserwacji i wykrywania celów (obiektów) w dużej mierze zależy od znajomości ich sylwetek i cech demaskujących, a także organizacji, zasad działania i sposobów zachowania się p-ka na polu walki.

Zagadnienie 6

Szkolenie prowadzić wg planu pracy instruktora na punkcie nauczania ze szczególnym uwzględnieniem norm czasowych i bojowego zachowania się na polu walki.

Wykonują nakazane przez instruktora czynności wchodzące w skład normy.

Zagadnienie 7

Szkolenie prowadzić wg planu pracy instruktora na punkcie nauczania ze szczególnym uwzględnieniem norm czasowych i bojowego zachowania się na polu walki.

Wykonują nakazane przez instruktora czynności wchodzące w skład normy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Wykonuję zbiórkę całości plutonu.

Omawiam najczęściej popełniane błędy.

Wskazuję najlepiej i najsłabiej ćwiczących.

Sprawdzam stan i ukompletowanie zabranego na zajęcia uzbrojenia .

Zbieram i rozliczam środki pozoracji pola walki.

Stawiam zadanie do przemieszczenia do MSD.

Organizuję obsługę sprzętu po zajęciach.

Stoją na zbiórce i słuchają omówienia zajęć.

D-ca grupy pozoracji rozlicza śroki pozoracji pola walki. Zgodnie z otrzymanym zadaniem przemieszczają się do MSD.

Przystępują do obsługi sprzętu po zajęciach.

SCHEMAT ORGANIZACJI ZAJĘĆ

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

O P R A C O W A Ł

ZAŁ. 3

ZADANIE DLA OBSERWATORA :

  1. WIADOMOŚCI O PRZECIWNIKU :

  1. WIADOMOŚCI O WOJSKACH WŁASNYCH :

  1. ZADANIE DRUŻYNY (pododdziału);

  1. ZADANIE DLA OBSERWATORA :

ETATOWE WYPOSAŻENIE P.O.

  1. DOKUMENTACJA :

  1. PRZYRZĄDY DO PROWADZENIA OBSERWACJI :

  1. ŚRODKI ŁĄCZNOŚCI I SYGNALIZACJI :

ORGANIZACJA PRACY NA P.O.

DOWÓDCA POSTERUNKU WYZNACZA OSOBY FUNKCYJNE :

  1. Obserwatorów (obserwatora);

  2. Pomocnika obserwatora (pomocników);

  3. Obsługę środków łączności.

W zależności od warunków prowadzenia obserwacji, warunków atmosferycznych czas pracy obserwatora na P.O. może wynosić od 30min do 2godz.

ZAŁ. 2

ZADANIE DLA P.O.

DOZORY !

  1. WIADOMOŚCI O PRZECIWNIKU.

  1. WIADOMOŚCI O WOJSKACH WŁASNYCH.

  1. MIEJSCE POSTERUNKU (główne i zapasowe).

  1. MIEJSCE SĄSIEDNICH P.O.

  1. ZADANIA DLA OBSADY P.O.

  1. SPOSÓB MELDOWANIA WYNIKÓW OBSERWACJI;

  1. ZNAKI ROZPOZNAWCZE;

  1. SYGNAŁY ROZPOZNAWCZE

ZAŁ. 1

SYTUACJA TAKTYCZNA

„CZERWONI” w sile około ...................... prowadzą działania zastępcze w kierunku ......................................... . Jego działania wspiera lotnictwo szturmowe wykonując uderzenia grupami 2-4 samolotów. W rejonie miejscowości .................................................. z kierunku ...........................-........................... stwierdzono działanie GDR w sile około ...........................

W dotychczasowych działaniach przeciwnik stosował nietrwałe środki trujące i napalm.

Kompania rozpoznawcza otrzymała zadanie - wykryć siły i ugrupowanie oraz rozmieszczenie środków ogniowych przeciwnika (zwłaszcza pancernych), określić prawdopodobne kierunki podejścia (drogi) rozmieszczenia SDO i stanowisk ogniowych artylerii oraz ewentualnych odwodów.

.......................... pluton rozpoznawczy otrzymał zadanie zorganizować system P.O. na rubieży: na prawo ..................., na lewo ..................... . Obserwację prowadzić w pasie na prawo ..................... , na lewo ....................... .

O wynikach obserwacji i podsłuchu meldować według USTD.

Rozpoczęcie zajęć

prowadzi: ....................

czas:

Zagadnienie 6

prowadzi:........................

czas:

Zagadnienie 7

prowadzi:........................

czas:

Zagadnienie 1,2,3,4,5

prowadzi:........................

czas:

Zakończenie zajęć

prowadzi:.....................

czas:


