Obserwacja pola walki - konspekt, Konspekty, SZKOLENIE TAKTYCZNE


0x08 graphic
ZEZWALAM NA PONOWNE WYKORZYSTANIE

W DNIU

Z

PODPIS

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z TDT z: .......pchor.

w dniu: ............................

TEMAT: 1/7 OBSERWACJA POLA WALKI.

CEL : Po zrealizowaniu zajęcia podchorąży powinien:

  1. prowadzić obserwację, meldować jej wyniki w marszu i w walce;

  2. umieć praktycznie wykonywać podstawowe czynności żołnierza w różnych sytuacjach bojowych na polu walki;

  3. umieć zachować się na sygnały alarmowe, ostrzegawcze i dowodzenia;

  4. być odważnym i uodpornionym psychicznie na trudy wynikające z pokonywania różnych przeszkód terenowych.

METODA : Musztra bojowa.

CZAS: 4 × 40 '

MIEJSCE: plac A

ZAGADNIENIA:

  1. Wybór i urządzenie stanowiska do prowadzenia obserwacji. Prowadzenie obserwacji terenu, wykrywanie celów oraz meldowanie dowódcy.

  2. Przyrządy i przybory do prowadzenia obserwacji oraz posługiwanie się nimi.

  3. Działanie szperaczy. Działanie czujki. Działanie łącznika.

LITERATURA:

  1. Regulamin walki wojsk lądowych SZ RP cz. III. (kompania, pluton, drużyna, załoga).

  2. Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych. Sygn. Szkol. 591/78.

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:

-

ubiór i oporządzenie niepełne

- 100 %

-

7,62 mm kbkAKM z odrzutnikami

- 100 %

-

7,62 mm nb. wz. 43 ''ślepe''

- 100 szt.

-

petarda z lontem

- 5 szt.

-

lornetka pryzmatyczna

- 2 szt.

-

dalmierz saperski DSP-30

- 1 szt.

-

peryskop do dalekiego fotografowania (PDF)

- 1 szt.

-

peryskop o dużym powiększeniu (PBU)

- 1 szt.

-

torba sanitarna

- 1 szt.

-

chorągiewki sygnalizacyjne

- 1 kpl.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE.

ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA - 15 '

CZĘŚĆ GŁÓWNA: -95 '

Zagadnienie: 1

Wybór i urządzenie stanowiska do prowadzenia obserwacji. Prowadzenie obserwacji terenu, wykrywanie celów oraz meldowanie dowódcy.

Zagadnienie: 2

Przyrządy i przybory do prowadzenia obserwacji oraz posługiwanie się nimi.

Zagadnienie: 3

Działanie szperaczy. Działanie czujki. Działanie łącznika.

-50'

-50'

-35'

CZEŚĆ KOŃCOWA - 10 '

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

ZABRANIAM:

NAKAZUJĘ:

SPOSÓB POZORACJI POLA WALKI.

- wybuch petardy

- ogień granatnika lub artylerii;

- ruch pozoranta

- łącznik przeciwnika;

- pojedyncze strzały z kbkAK

- ogień karabinka przeciwnika;

- seryjne strzały z kbkAK

- ogień km przeciwnika.

WPROWADZENIE W SYTUACJĘ BOJOWĄ.

„Przeciwnik po wycofaniu się z rejonu osiedla na ul. Bezpiecznej w kierunku: trzy dęby - biały budynek - Oborniki Śląskie organizuje na dogodnych rubieżach terenowych zasadzki oraz punkty oporu w celu opóźnienia pościgu naszych wojsk.

1 drużyna maszerując w składzie plutonu, osiągnęła rubież drogi żwirowej za drzewem z jemiołą, gdzie została ostrzelana silnym ogniem broni maszynowej.

Zadaniem drużyny jest pokonać teren w kierunku: drzewo z jemiołą - trzy dęby i z dogodnych rubieży terenowych niszczyć przeciwnika w jego stanowiskach obronnych.”


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp

Zagadnienia

i czas.

Czynności kierownika

ćwiczenia.

Czynności dowódcy drużyny (instruktora)

Czynności ćwiczących.

Działanie pozoracji

1

Rozpoczęcie zajęć.

-15'

Przyjmuje meldunek, sprawdza obecność żołnierzy, dokonuje przeglądu broni, sprawdza wygląd zewnętrzny oraz wyposażenie i sprzęt.

Podaje temat, cel zajęć oraz treść zagadnień szkoleniowych.

Zadaje pytania kontrolne i ocenia wypowiedzi żołnierzy.

Omawia warunki BHP na czas zajęć.

Wprowadza w sytuację bojową i omawia sposób pozorowania pola walki.

Udziela instruktażu pozoracji do działania. Omawia organizację zajęć oraz podaje komendy do rozpoczęcia zajęć.

Składa meldunek o gotowości plutonu do zajęć. Towarzyszy kierownikowi ćwiczeń w czasie przeglądu plutonu. Wykonuje komendy i polecenia kierownika ćwiczeń.

Wyznacza żołnierzy na pozorację.

Odprowadza drużyny na miejsce ćwiczeń.

Stoją na zbiórce, słuchają i wykonują komendy kierownika ćwiczeń.

Odpowiadają na pytania kontrolne.

Słuchają wprowadzenia w sytuację bojową.

Wykonują komendy kierownika ćwiczeń, d-cy pl. oraz d-ców dr (instruktorów).

2

Zagadnienie 1.

- 50'

Wydaje komendy d-com drużyn (instruktorom) do rozpoczęcia ćwicz.

Kontroluje pracę d-cy 1 drużyny.

Reaguje na błędy i niedociągnięcia.

Kieruje pozoracją.

Po upływie czasu przeznaczonego na zagadnienie.

Wykonuje komendy kierownika ćwiczenia.

Wprowadza w sytuację bojową. Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania.

Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi dowódcy drużyny (instruktora). Na komendę ćwiczą praktycznie.

Słuchają omówienia ćwiczenia.

wg. sposobu pozorowania pola walki podanego wyżej

3

Zagadnienie 2.

-50'

Wydaje komendy do przerwania ćwiczenia, wykonania zbiórki i omówienia zagadnienia.

Zwraca uwagę na wykorzystanie naturalnych osłon terenowych tj. płotów, murków, itp.

Po zakończeniu ćwiczenia na komendę przystępuje do omówienia zagadnienia. Szkolonym wystawia oceny.

Na komendę kierownika ćwiczenia przerywają działania.

j.w.

4

Zagadnienie 3.

-35'

Wydaje komendę d-cy drużyny (instruktora) do rozpoczęcia ćwiczeń.

Kontroluje pracę d-cy drużyny (instruktora).

Reaguje na błędy i niedociągnięcia.

Kieruje pozoracją.

Zagadnienie prowadzone całością plutonu podczas powrotu z zajęć do rejonu zakwaterowania pododdziału.

Wykonuje komendy kierownika ćwiczeń.

Wprowadza w sytuację bojową.

Uczy żołnierzy wg podstawowego modelu instruowania działania szperaczy, czujki, łącznika

Stoją na zbiórce i słuchają wypowiedzi d-cy drużyny (instruktora).

Na komendę ćwiczą praktycznie.

Słuchają omówienia ćwiczenia.

j.w.

5

Zakończenie zajęć.

- 10 '

Podaje komendę dla dowódcy 1 dr. do wykonania zbiórki plutonu. Dokonuje przeglądu broni, oporządzenia i rozlicza środki pozoracji pola walki.Omawia ćwiczenia z d-cami oraz plutonem. Podaje oceny indywidualne oraz ocenę plutonu.Stawia zadanie na NW.Podaje temat oraz termin kolejnych zajęć z TO.

Organizuje powrót do rejonu koszar.

D-ca 1 dr wykonuje zbiórkę plutonu.

Towarzyszy w

czasie przeglądu broni, oporządzenia.

Uwagi zapisuje w notatniku.

Zapisuje zadanie plutonu na naukę własną.

Wykonuje czynności związane z powrotem do rejonu koszar.

Stoją na zbiórce i słuchają i wykonują komendy kierownika ćwiczeń i d-cy plutonu.

OPRACOWAŁ:

2

ZATWIERDZAM


