Konspekt
Temat: Trzeci wymiar.
Główny cel lekcji :Uzmysłowienie uczniom ,iż nie żyjemy na płaszczyźnie , tylko w przestrzeni , czyli w trzech wymiarach.
Zajęcia w klasie: I gimnazjum
Czas trwania: 45 minut
Umiejętności:
matematyzowanie różnych sytuacji życiowych (trzy wymiary)
kształtowanie umiejętności pracy w zespole
1.Cele operacyjne(uczeń wie, uczeń potrafi):
powiedzieć co oznacza stwierdzenie „żyjemy w trzech wymiarach”.
w jaki sposób rysujemy bryły.
narysować rysunek aksonometryczny
wie czym różni się rysunek perspektywiczny od aksonometrycznego.
2.Materiały, środki dydaktyczne:
kreda , tablica, plansze dla uczniów z treścią zadań,
3.Metody:
poszukująca, (rozwiązywanie zadań problemowych),
dyskusja
4.Formy pracy:
praca z całym zespołem klasowym
Przebieg lekcji:
1. Podanie tematu lekcji: „ Trzeci wymiar ”.
2.Co nazywamy wielościanem oraz przykłady wielościanów .
Wielościan- bryła , której powierzchnia jest utworzona z wielokątów.
Przykłady: sześcian, prostopadłościan, piramida, pryzmat.
3.Co nazywamy ścianami, krawędziami i wierzchołkami wielościanu .
Wielokąty ograniczające wielościan nazywamy jego ścianami .Boki i wierzchołki tych wielokątów nazywamy odpowiednio krawędziami i wierzchołkami wielościanu.
4. Różnice między rysunkiem perspektywicznym a aksonometrią.
Rysunek perspektywiczny -ukazanie trójwymiarowego przedmiotu na płaszczyźnie z zachowaniem naturalnych stosunków przestrzennych. Podstawową zasadą jest pozorne zmniejszanie się wielkości przedmiotu w miarę oddalania od widza oraz pozorna zbieżność ku horyzontowi wszystkich linii biegnących od oka widza do przedmiotu.
Rysunek aksonometryczny-linie równoległe do płaszczyzny rysunku zachowują swoje długości , a pozostałe ulegają skróceniu.
5.Jak powstaje aksonometryczny rysunek sześcianu.
Rysujemy ścianę przednią
Rysujemy ścianę tylną o takich samych wymiarach
Rysujemy krawędzie , łącząc odpowiednie wierzchołki obu ścian.
6.Przykład : Narysuj piramidę.
Rysujemy podstawę piramidy.
Pomocniczymi liniami zaznaczamy przekątne , a nad punktem ich przecięcia rysujemy wierzchołek piramidy.
Łączymy wierzchołki podstawy z wierzchołkiem piramidy.
7.Jak wykorzystuje architekt aksonometrię do projektowania domów.
Rysuje cztery elewacje(widok domu z przodu, z tyłu i obu boków) oraz widok z góry.
8.Zadania .
9.Praca domowa .
Test sprawdzający wiadomości
Zad 1.Który z poniższych wielościanów ma wierzchołek należący do czterech ścian:
A) sześcian B) pryzmat C) piramida D) czworościan foremny
Zad 2.Liczba wierzchołków jest równa liczbie ścian:
A) w każdym ostrosłupie C) tylko w niektórych ostrosłupach
B) w każdym graniastosłupie D) tylko w niektórych graniastosłupach
Zad 3. Który z rysunków przedstawia jeden z widoków bryły narysowanej obok?
A) B) C) D)
Zad 4.Widok której bryły może przedstawić narysowana obok figura?
A) B) C) D)