KONSPEKT Z LEKCJI FIZYKI
Prowadzący: Dusza Dawid
Szkoła: Gimnazjum nr 9 ul. Orzeszkowej 8a
Klasa: 6f
Opiekun: mgr Jerzy Pięciak
Data: 29.09.2000
Temat lekcji: Skutki oddziaływań.
Cele lekcji:
Wiadomości |
Umiejętności |
||
A |
B |
C |
D |
-jakie są skutki oddziaływań |
-uczeń umie podać przykłady skutków statycznych i dynamicznych -potrafi rozróżnić skutki statyczne od dynamicznych |
-opisać statyczne i dynamiczne skutki oddziaływań -umie wymienić i nazwać skutki towarzyszące danemu oddziaływaniu |
-przewidzieć skutki niektórych oddziaływań |
Zadania |
Warunki |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Wnioski |
Powitanie |
Dziennik |
Sprawdzenie wiadomości |
Uczniowie odpowiadają po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska |
|
Sprawdzenie pracy domowej |
Umiejętności uczniów |
Nauczyciel sprawdza prace domową. |
Przedstawienie pracy domowej |
|
Krótkie wprowadzenie |
|
Oddziaływanie może wywoływać ruch ciała. Kiedy kopiemy nieruchomą piłkę, zaczyna ona się poruszać. Kiedy puścimy trzymany w ręku przedmiot, zaczyna on się poruszać (oddziaływanie grawitacyjne). Oddziaływanie może zatrzymać poruszające się ciało, gdy złapiemy piłkę. Oddziaływanie może spowodować zmianę kierunku ruchu ciała. Oddziaływanie może także zmienić kształt oddziaływujących ciał np. zawieszony na sprężynie ciężarek powoduje jej rozciąganie, bo sam jest przyciągany przez ziemię. |
|
|
Podanie tematu lekcji |
|
Temat: Skutki oddziaływań. |
Zapisanie tematu lekcji |
|
Co to są skutki dynamiczne i statyczne oddziaływań |
Umiejętności uczniów zdobyte na ostatniej lekcji |
Co może być skutkiem oddziaływań? |
Oczekiwana odpowiedz: -zmiana szybkości ruchu ciała, a w szczególności wprawianie go w ruch lub zatrzymanie -zmiana kierunku ruchu ciała -odkształcenie ciała(np. rozciągnięcie sprężyny)
Uczniowie zapisują:
|
|
Nauczyciel każe aby uczniowie narysowali tabelę do zeszytu
Oddziaływanie |
Rodzaje oddziaływań |
Skutki oddziaływań |
|
|
|
Dynamiczne |
Statyczne |
Rozciąganie sprężyny |
Sprężyste |
|
Odkształcenie sprężyny i palców |
Spadek swobodny piłeczki gumowej |
Grawitacyjne |
Zmiana szybkości i kierunku ruchu |
Odkształcenie piłeczki przy zetknięciu z podłogą |
Doświadczenie z magnesami |
Magnetyczne |
Magnesy zaczynają się poruszać |
|
Doświadczenie z monetami |
kontaktowe |
Zmiana ruchu monet |
|
Doświadczenie z dziurawym kubkiem |
Międzycząsteczkowe |
Zbliżanie się strumieni wody |
Zmiana kształtu strumieni wody |
Uczniowie wypełniają luki w zdaniach |
Umiejętności uczniów |
Magnes przyciąga gwóźdź a co z gwoździem? --------------------------------------------------------------------------------- Czy gwóźdź oddziałuje na magnes--------------------------------------------------------------------------------------------- Wzajemne przyciąganie występuje np. podczas oddziaływania--------------------------------------------------- a odpychanie podczas ----------------------------------------- Wzajemne przyciąganie ciał występuje tylko podczas oddziaływania -------------------------------------------------- |
Tak, ponieważ każdemu oddziaływaniu towarzyszy wzajemność oddziaływań
Grawitacyjnego, elektrostatycznego
Magnetycznego
Grawitacyjnego |
|
Podsumowanie lekcji |
Umiejętności uczniów |
Kiedy mówimy o skutkach dynamicznych oddziaływań?
Kiedy mówimy o skutkach statycznych oddziaływań? |
Oczekiwana odpowiedz O skutkach dynamicznych oddziaływań mówimy wtedy, gdy następuje zmiana jednego z elementów ruchu ciała
O skutkach statycznych oddziaływań mówimy wtedy, gdy zmienia się kształt ciał |
|
Zadanie domowe |
|
Podaj przykłady inne niż na lekcji, kiedy człowiek oddziałuje na ciała fizyczne w swoim otoczeniu: dwa przykłady skutków dynamicznych, dwa przykłady skutków statycznych |
Uczniowie notują zadanie domowe |
|