SCENARIUSZ SYTUACJI ZABAWOWEJ
PROWADZĄCA:
Data:
TEMAT: „Gdzie ukrył się misiu”
CELE OGÓLNE
- poznawanie położenia przedmiotów w przestrzeni
- rozwijanie logicznego myślenia
CELE OPERACYJNE
DZIECKO UMIE
- określić położenie misia na obrazku
- pokazywać rękoma gdzie jest wysoko, a gdzie nisko
DZIECKO ZNA
- pojęcia określające położenia przedmiotów w przestrzeni” na, pod, za, obok
- określenia wysoko, nisko
- reguły obowiązujące w zabawie
DZIECKO POTRAFI
- pokazać prawidłowy obrazek położenia misia w przestrzeni zgodny z hasłem nauczyciela
- wykonywać wysokie i niskie skoki
METODY:
- ćwiczenia praktyczne
- oglądowa
- słowna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Sylwety misia dla każdego, obręcze
PRZEBIEG ZABAWY
1. Dzieci siedzą w kole, nauczycielka pokazuje sylwety misiów i określa ich położenie w przestrzeni. Na przykład Ten misiu siedzi obok klowna, kolejny misiu siedzi pod stołem itp.
2. Nauczyciela pokazuje po kolei sylwety misiów i prosi, aby dzieci określiły położenie misia w przestrzeni.
3. Ćwiczenie ruchowe „Wysoko i nisko”
Dzieci wspólnie z nauczycielką określają, że wysoko mamy sufit, a nisko mamy podłogę. Nauczycielka mówi hasło podłoga bądź sufit, a dzieci musza odpowiednio wskazać rękami albo w górę albo w dół.
4. Ćwiczenie ruchowe „Skoki”
Nauczycielka pokazuje dzieciom jak się skacze wysoko i nisko. Następnie mówi hasła nisko wysoko, a dzieci wykonują skoki zgodnie z poleceniem.
5. Dzieci siadają ponownie w kole. Nauczycielka prosi dzieci na przykład żeby pokazały obrazek na którym misiu siedzi na krześle, siedzi za szafą itp. Zadaniem dzieci jest podnieść odpowiedni obrazek w górę.