Katarzyna Dzienniak
Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Zdrowy styl życia.
Cel główny: - poznanie zasad zdrowego stylu życia,
Cele operacyjne: - utrwalanie nawyku dbania o higienę osobistą,
- poznanie zasad zdrowego żywienia,
- nauka dokonywania samooceny,
Formy pracy: - indywidualna,
- grupowa,
Metody pracy: - słowna,
-zadaniowa,
- plastyczna,
Środki dydaktyczne: - oznaczone koperty,
- lalka,
- produkty spożywcze potrzebne do przygotowania kanapek,
- przedmioty służące dbaniu o higienę osobistą i inne,
- papier, pisaki, kredki,
- opakowania po produktach spożywczych, owoce, warzywa,
- prezentacja multimedialna,
Przebieg zajęć:
Powitanie - iskierka.
Przedstawienie tematu zajęć - prezentacja multimedialna połączona z pogadanka.
Ćwiczenie na rozgrzewkę -,,Skojarzenia”. Uczestnicy podają stwierdzenia, które kojarzą im się ze zdrowiem.
Podzielenie uczestników na trzy grupy. Jedna z grup, składająca się z młodszych i słabiej funkcjonujących dziewcząt pozostaje z prowadzącym. Pozostałe dwie mają za zadanie odszukać cztery koperty, na których widnieje wcześniej przydzielony im znaczek. Koperty są ponumerowane i należy je otwierać wg wskazanej kolejności. W każdej kopercie znajduje się zadanie, które każda z grup ma wykonać.
Zadania:
Na dołączonych karteczkach znajdują się wypisane zdania. Zastanówcie się, które z nich mówią o rzeczach szkodliwych dla zdrowia, a które opisują rzeczy służące zdrowiu. Zdania mówiące o sprawach szkodliwych dla zdrowia wyrzućcie do kosza, a pozostałe zachowajcie, ponieważ będą one potrzebne do wykonania kolejnego zadania.
Na dołączonym arkuszu papieru znajduje się rybi szkielet. W głowie ryby znajduje się główny problem: „Co składa się na zdrowy styl życia?”. Na poszczególnych ościach ryby umieszczone zostały ogólne zasady zdrowego stylu życia. Waszym zadaniem jest dopasować stwierdzenia służące zdrowiu z poprzedniego zadania do poszczególnych zasad, wg podanego przykładu.
Na podstawie obejrzanej prezentacji i informacji umieszczonych na rybim szkielecie zróbcie plakat osoby, która stosuje się do zasad zdrowego stylu życia. Jak będzie ubrana? Jaki będzie miała wyraz twarzy? Jakie przedmioty znajdą się w jej otoczeniu? Materiały potrzebne do wykonania tego zadania znajdują się pod stolikiem waszej grupy.
Na stole przykrytym serwetą znajdują się produkty spożywcze. Wykonajcie dla siebie zdrową kanapkę. Jeśli macie wątpliwości jak powinna ona wyglądać, poproście prowadzącego o wskazówkę. Pamiętajcie o zasadach higieny!
Podczas, gdy starsze uczestniczki wykonują przydzielone im zadania, prowadzący przedstawia młodszym wychowankom wierszyk pt. „Brudasek”.
Zosia: Woda mi zbrzydła,
dość mam już szczotki,
wstręt mam do mydła!
Mama: Ta Zosia wszystkie z nas
soki wyssie!
Od dwóch tygodni już się
nie myje, czarne ma
ręce, nogi i szyję.
Tata: Łepek ma brudny od ucha do ucha.
Czy ktoś takiego widział smolucha?
Poradźcie dzieci, pomóżcie ludzie,
przecież nie można żyć w takim brudzie!
Co trzeba zrobić z Zosią?
Jakie przybory higieniczne pomogą Zosi doprowadzić się do porządku?
Prowadzący pokazuje przedmioty codziennego użytku, zabawki i przybory higieniczne. Zadaniem uczestniczek jest wybranie spośród nich przedmiotów, dzięki którym Zosia przestanie być Brudaskiem. A następnie wspólnie myją i przebierają lalkę.
Zdrowa przekąska - spośród przyniesionych produktów spożywczych najmłodsze uczestniczki wybierają ich ulubione przekąski. Następnie prowadzący inicjuje rozmowę na temat ich właściwości i wpływu na organizm człowieka. Wychowanki dzielą przyniesione produkty na „zdrowe” i „niezdrowe”. Konsumpcja „zdrowych” przekąsek.
Po tym zadaniu młodsze dziewczęta dołączają do reszty grupy i wspólnie przygotowują zdrowe kanapki.
Wspólne omówienie wykonanych zadań - prezentacja plakatów. Powtórzenie zasad zdrowego stylu życia. Rozmowa na temat zmian, jakie należy dokonać w naszych codziennych zwyczajach, aby stosować się do omówionego wcześniej dekalogu.
Pożegnanie.