jaki jestem na prawdę Autocharakterystyka, konspekty


Klasa: VIb

Data: 25.09.2007r.

Prowadząca: Marta Skrzypczak

Opiekun: mgr Łucja Moskalewicz

Temat: Jaki jestem naprawdę? - Charakteryzuję.

Cele: [uczeń]

Formy pracy:

Metody:

Pomoce naukowe:

Realizowane treści

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Zapisanie tematu lekcji.

autoprezentacja

plan autoprezentacji

części wypowiedzi pisemnej

wstęp

rozwinięcie

zakończenie

plan charakterystyki

słownictwo dot. cech charakteru

„bank słówek”

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

N: Kiedy omawialiśmy fraszkę „Na lipę” Jana Kochanowskiego, mówiliśmy o pewnym sposobie prezentacji. Kto pamięta jak się ten sposób nazywał? [autoprezentacja]

N: Jak wygląda plan autoprezentacji? [nauczyciel zapisuje plan na tablicy:

  1. Kim jestem?

  2. Jak wyglądam?

  3. Jakie są moje zalety?]

N: Autoprezentacja to jakby skrócona forma charakterystyki. Spróbujemy teraz tak rozbudować ten plan, aby stał się on planem charakterystyki.

N: Każda praca pisemna dzieli się na 3 części. Jakie? [wstęp, rozwinięcie, zakończenie] Spróbujemy teraz dokładnie określić jakie informacje powinniśmy w każdej z nich zawrzeć, podczas pisania charakterystyki.

N: WSTĘP. Jakie informacje należy tu zawrzeć? Który z punktów planu autoprezentacji będzie tu pasował?

[„Kim jestem?”; przedstawienie postaci - imię, nazwisko, pseudonim, miejsce zamieszkania, szkoła, rodzeństwo etc.]

N: Kolejny punkt to ROZWINIĘCIE. Jakie informacje powinny się znajdować tutaj? Które pytania z planu autoprezentacji będą tu pasować? [Jak wyglądam? Jakie są moje zalety?] Zwróćcie uwagę na odpowiednią kolejność!

[1. wygląd zewnętrzny

2. cechy osobowości - ćw. 203, s. 123]

N: Co powinno znajdować się w ZAKOŃCZENIU? [podsumowanie i ocena postaci]

N: Otwórzcie teraz zeszyty ćwiczeń na stronie 123. Jest tam właśnie taki plan charakterystyki. Przypatrzcie mu się przez chwilę. Macie jakieś pytania, wątpliwości? Coś jest niejasne?

N: Zaczniemy teraz gromadzić słownictwo niezbędne do napisania ciekawej charakterystyki. Otwórzcie zeszyty ćwiczeń na stronie 120. Jak brzmi polecenie ćwiczenia 196? Zastanówcie się chwilę i wymieńcie kilka propozycji. Najbardziej trafne zapiszemy.

N: Zapiszcie w zeszytach takie polecenie: Wyjaśnij znaczenie podanych związków frazeologicznych. [1]

N: Następne ćwiczenie, 197.

N: Spróbujcie teraz w parach uzupełnić ćwiczenie 199. Poproszę chętnych o odegranie tych scenek.

N: Rozdam wam teraz kartki, na których znajduje się „bank słówek”, który może być wam przydatny w samodzielnym pisaniu charakterystyki.

powtarza wiadomości dot. autoprezentacji

przypomina plan autoprezentacji

przy pomocy nauczyciela formułuje plan charakterystyki

wymienia informacje, które powinien zawierać wstęp

wymienia i wyjaśnia punkty, które powinny być zawarte w rozwinięciu

wymienia informacje, które powinny być zawarte w zakończeniu

zapoznaje się z planem z zeszytu ćwiczeń

gromadzi niezbędne słownictwo (praca w ćwiczeniach)

wnioskuje o charakterze postaci na podstawie ich wyglądu zewnętrznego

układa dialog na podstawie podanych cech charakteru; odgrywa napisaną przez siebie scenkę

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

Zadanie domowe:

Jaki jestem naprawdę? Próba autocharakterystyki. [kartki A4!!]

[1]

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

BANK SŁÓWEK

  • łatwy lub trudny charakter

  • słaby charakter - cechuje ludzi o słabej woli, np. Mam słaby charakter, nie umiem odmówić sobie słodyczy.

  • człowiek z charakterem - ktoś o silnej woli, potrafiący postawić na swoim, o silnej osobowości

  • człowiek bez charakteru - nie mający własnego zdania, ktoś, kim łatwo można manipulować

  • czarny charakter - ma go człowiek nieuczciwy, często naruszający prawo

  • nieprzeciętna, niepowtarzalna, bogata osobowość - ktoś wyjątkowy, kogo trudno nie zauważyć

  • barwna, niebanalna osobowość - ktoś wyróżniający się, ciekawy, interesujący, intrygujący

  • czyjaś osobowość może wywrzeć na nas wrażenie - np.: Silna osobowość Soplicy wywarła wrażenie na okolicznej szlachcie

  • usposobienie: pogodne, miłe, wesołe; ponure, gwałtowne, kłótliwe; beztroskie usposobienie

  • zalety - prawdomówny, skrupulatny, stanowczy, wytrzymały

  • wady - lekkoduch, przewrotny, mściwy, pyszałkowaty, zarozumiały, uszczypliwy dokuczliwy, złośliwy, nieszczery

  • cechy umysłowości (sposób myślenia) - błyskotliwy, bystry, dociekliwy, mędrzec, obiektywny, rezolutny, śmiały, wygadany, zdolny

  • cechy usposobienia (sposób zachowania się) - zaczepny, drażliwy, hałaśliwy, indywidualista, nieokrzesany, ruchliwy, energiczny, sentymentalny (przesadnie uczuciowy)

BANK SŁÓWEK

  • łatwy lub trudny charakter

  • słaby charakter - cechuje ludzi o słabej woli, np. Mam słaby charakter, nie umiem odmówić sobie słodyczy.

  • człowiek z charakterem - ktoś o silnej woli, potrafiący postawić na swoim, o silnej osobowości

  • człowiek bez charakteru - nie mający własnego zdania, ktoś, kim łatwo można manipulować

  • czarny charakter - ma go człowiek nieuczciwy, często naruszający prawo

  • nieprzeciętna, niepowtarzalna, bogata osobowość - ktoś wyjątkowy, kogo trudno nie zauważyć

  • barwna, niebanalna osobowość - ktoś wyróżniający się, ciekawy, interesujący, intrygujący

  • czyjaś osobowość może wywrzeć na nas wrażenie - np.: Silna osobowość Soplicy wywarła wrażenie na okolicznej szlachcie

  • usposobienie: pogodne, miłe, wesołe; ponure, gwałtowne, kłótliwe; beztroskie usposobienie

  • zalety - prawdomówny, skrupulatny, stanowczy, wytrzymały

  • wady - lekkoduch, przewrotny, mściwy, pyszałkowaty, zarozumiały, uszczypliwy dokuczliwy, złośliwy, nieszczery

  • cechy umysłowości (sposób myślenia) - błyskotliwy, bystry, dociekliwy, mędrzec, obiektywny, rezolutny, śmiały, wygadany, zdolny

  • cechy usposobienia (sposób zachowania się) - zaczepny, drażliwy, hałaśliwy, indywidualista, nieokrzesany, ruchliwy, energiczny, sentymentalny (przesadnie uczuciowy)


