Konspekt lekcji matematyki w klasie II a
Data: 27.10.2009r.
Temat: Liczby w zakresie 20. Jednostki pojemności - jeden litr.
Cel główny: zapoznanie z jednostką pojemności, z litrem.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna jednostkę pojemności - litr,
Rozumie zwroty: o ile więcej, o ile mniej
Dodaje i odejmuje w zakresie 20,
Rozwiązuje zadania tekstowe uwzględniające porównywanie różnicowe,
Udziela odpowiedzi na pytanie zawarte w zadaniu.
Metody pracy:
ćwiczeniowa,
praktycznego działania
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
indywidualna jednolita,
Środki dydaktyczne:
kartki z krzyżówką, kredki (krótsza, dłuższa), kartki (szersza, węższa), magnesy.
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe
2.Wprowadza w tematykę zajęć
|
1. Wita się z uczniami.
2.Prosi uczniów o rozwiązanie krzyżówki i odczytanie hasła.
|
1. Witają się z nauczycielką.
2. Rozwiązują krzyżówkę i odczytują hasło litr.
|
Kartki z krzyżówką.
|
|
Część główna Realizacja tematu.
|
1. Pyta czy . uczniowie spotkali się już z pojęciem litr?
2. Pyta czy uczniowie wiedzą, co można kupić na litry.
2. Pokazuje różne opakowania litrowe, prosi o odczytanie jednostki pojemności.
3. Odpytuje z rachunku pamięciowego z użyciem miana litr np. 5l +8l, 12l-5l itd.
4. Nauczyciel prosi o przeczytanie treści zadania i podanie rozwiązania.
5. Prosi o samodzielne rozwiązanie zadań.
6. Dobiera pary obiektów i prosi o wskazanie różnicy: o tyle więcej, o tyle mniej.
7. Przyczepia do tablicy magnesy: 8 z jabłkami i 3 z gruszkami. Prosi uczniów o porównanie owoców: o ile więcej, o ile mniej.
8.Prosi o obliczenie, o ile liczba 12 jest większa od 8.
9.Prosi o rozwiązanie zadania.
10. Prosi o samodzielne rozwiązanie zadania.
11. Podaje przykłady działań matematycznych i prosi o zapisanie za pomocą cyfr i znaków.
12. Prosi o rozwiązanie zadania z kangurkiem. |
1. Wypowiadają się samorzutnie na temat znaczenia słowa litr.
2. Uczniowie odpowiadają na pytanie.
2. Oglądają opakowania, odczytują jednostkę pojemności.
3. Uczniowie liczą w pamięci i podają wynik.
4. Uczniowie czytają zadanie i podają rozwiązanie, zapisują wynik i odpowiedź
5. Samodzielnie obliczają sumy i różnice. Wpisują brakujące liczby.
6. Wskazują wielkość różnicy. O tyle dłuższa, o tyle krótsza.
7. Uczniowie porównują liczbę jabłek z liczbą gruszek. Odpowiadają o ile więcej jest jabłek od gruszek, o ile mniej jest gruszek od jabłek
8. Obliczają, podają wynik.
9. Rozwiązują zadanie z pomocą nauczyciela.
10. Próbują samodzielnie rozwiązać zadanie.
11. Zapisują działania za pomocą cyfr i znaków.
12. Rozwiązują zadanie z kangurkiem. |
Różne opakowania o pojemności jednego litra.
.
KM. 37, ćw. 1
KM. 37 ćw. 2, 4
Kredka dłuższa i krótsza, kartka dłuższa i krótsza.
Magnesy przedstawiające jabłka i gruszki.
KM. 37 ćw.3
KM. 37 ćw. 5
Kartki
KM. 37 zadanie z kangurkiem. |
|
Podsumowanie i zakończenie |
Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. |
|
|
|
opracowała:
....................................................