Poznań, dnia …….2014 r.
ZATWIERDZAM
dowódca . kompanii szkolnej
………………………………
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z taktyki
z . plutonem . kompanii szkolnej w dniu ……..2014 r.
TEMAT6/2 : Działanie żołnierza w obronie w nocy.
CELE ZAJĘĆ:
Uczyć:
- dokonać wyboru i przygotować stanowisko ogniowe ,
- zwalczać przeciwnika w czasie prowadzenia walki obronnej w nocy,
- wykonywać komendy i zadania ogniowe stawiane przez dowódcę drużyny podczas prowadzenia walki obronnej w nocy
FORMA: musztra bojowa
CZAS: 4 x 45 minut.
MIEJSCE: ……………………….
ZAGADNIENIA:
Wybór i urządzenie stanowiska ogniowego.
Prowadzenie obserwacji przedpola, wykrywanie celów i meldowanie o nich dowódcy.
reakcja żołnierza na kontakt ogniowy,
prowadzenie ognia,
reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie otwartym
- manewr zerwania kontaktu, manewr wejścia w kontakt,
reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie zurbanizowanym
- manewr zerwania kontaktu, manewr wejścia w kontakt,
7. zerwanie kontaktu z przeciwnikiem.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
Organizacyjne:
- 3 dni przed zajęciami przedstawić dowódcy kompanii konspekt do
zatwierdzenia,
- w dniu ………. r. udzielić dowódcom drużyn instruktażu do zajęć
- w przeddzień zajęć sprawdzić zabezpieczenia materiałowo - techniczne
do zajęć.
- Pojazdy mechaniczne zaplanowane do przegrupowania na zajęcia pobrać
w PST nr.1, kwitując ich pobranie u Dyżurnego PST nr 1; Po
- zakończeniu zajęć w MSD wypisać rozkaz wyjazdu w odpowiednich
rubrykach i zakończyć ich użytkowanie.
- Za pobrany na zajęcia sprzęt dodatkowy oraz uzbrojenie i oporządzenie
indywidualne i zespołowe szkolonych czynię odpowiedzialnym dowódców
drużyn. Rozliczenie i zdanie sprzętu, a w szczególności obsługę
uzbrojenia i zgodność w magazynie broni dowódcy drużyn meldują
osobiście.
Metodyczne:
Zapoznać się z tematem i celem zajęć oraz wymogami dydaktycznymi.
Zgromadzić i przestudiować niezbędną literaturę, instrukcje, poradniki, itp.
Opracować plan konspekt i zatwierdzić u dowódcy kompanii.
2 dni przed zajęciami udzielić instruktorom instruktaż w czasie którego podać temat i czas oraz termin i miejsce zajęć, a także niezbędne zabezpieczenie materiałowo - techniczne do realizacji tematu i zakres przygotowania się słuchaczy(instruktażu udzielono w dniu 12.09.2013r).
W części wstępnej oraz końcowej sprawdzić rozładowanie i przejrzeć 100% broni.
W PST CSWL, przed wyjazdem sprawdzić:
Ilość pobranych środków pozoracji pola walki oraz ich zgodność z asygnatami.
Sprawdzić dokumenty pojazdu i kierowcy oraz jego zdolność do prowadzenia pojazdu.
Sprawdzić przygotowanie plutonu.
Podać warunki bezpieczeństwa na czas marszu oraz trasę przemieszczania.
Zajęcia realizować zgodnie ze schematem organizacji zajęć,
W toku zajęć metodę musztry bojowej przeplatać z elementami pokazu i ćwiczeń praktycznych.
W czasie zajęć utrzymywać wysoką dyscyplinę i porządek wojskowy.
Zwracać uwagę na przestrzeganie ustalonego porządku, dyscypliny i bojowego zachowania poszczególnych szkolonych.
W zajęciach eksponować inicjatywę i samodzielną pracę słuchaczy.
Szczególny nacisk położyć na przestrzeganie warunków bezpieczeństwa.
Dbać o wysoki poziom zarówno metodyczny jak i merytoryczny podawanych treści.
Szeroko stosować zasady szkolenia wojsk.
Szeroko stosować komendę „WRÓĆ”.
Szkolonych mających trudności z opanowaniem zagadnień szkolić indywidualnie.
Podczas zakończenia zajęć omówić stopień realizacji zakładanego celu szkoleniowego.
Podać zadania na naukę własną i temat następnych zajęć.
W przypadku braku instruktorów zajęcia prowadzę osobiście całością grupy.
LITERATURA.
-„Podręcznik walki pododdziałów wojsk zmechanizowanych” DWLąd. 26/2000
„Regulamin działań Wojsk Lądowych” - DWLąd wewn.115/2008,
„Regulamin działań taktycznych wojsk panc. i zmech”. - DWLąd wewn. 134/09,
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Broń + oporządzenie - na stan,
Lornetka polowa - 1 szt
Odrzutniki do strzelania am. slepą - na stan
7,62 mm nb. wz 43 ślepy - szt
Petarda tarciowa - szt
26mm nb ośw. - … szt.
26mm nb syg. - … kpl
Chorągiewki - … kpl
Farby maskujące - wg potrzeb
Latarka - …szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
|
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
W czasie trwania zajęć wykonywać tylko te czynności, które zostały zlecone przez osoby funkcyjne zajęć lub wynikają z treści otrzymanego zadania.
Wszystkie czynności wykonywać szybko, sprawnie, lecz z zachowaniem środków ostrożności przewidując następstwa swego działania lub zaniechania działania.
Nie podnosić i dotykać przedmiotów niewiadomego pochodzenia mogących spowodować zagrożenie życia, fakt ich znalezienia meldować natychmiast kierownikowi zajęć (instruktorowi).
Każdorazowo meldować o wszelkich urazach, kontuzjach oraz uszkodzeniach broni i sprzętu.
Nie pozostawiać bez opieki broni i oporządzenia.
W zakresie posługiwania się środkami pozoracji pola walki:
każdorazowo sprawdzać zabezpieczenie broni po zakończeniu prowadzenia ognia.
zabraniam prowadzenia ognia bez wyraźnej komendy lub zaistnienia sytuacji wynikającej z postawionego zadania i wymagającej jego prowadzenia,
zabraniam prowadzenia ognia z niesprawnej broni lub amunicji; fakt uszkodzenia broni lub amunicji należy natychmiast zgłaszać kierownikowi zajęć (instruktorowi),
w zakresie użycia środków pozoracji pola walki i amunicji ślepej:
petardy, RGD-2 odrzucać natychmiast po odpaleniu w takie miejsca , aby nie spowodować zagrożenia dla ludzi i pożarowego (minimum 25m od ludzi),
o niewybuchach powiadamiać kierownika zajęć,
do niewybuchów podchodzić po upływie 15 minut,
używać środków pozoracji zgodnie z ich przeznaczeniem i zaleceniami kierownika zajęć ( instruktora ),
nie zostawiać środków pozoracji i pozostałości po nich w terenie ćwiczenia;
nie wolno prowadzić ognia z amunicji ślepej ( broń strzelecka ) w kierunku ludzi, zwierząt i pojazdów, gdy odległość jest mniejsza niż 50 m,
po zakończeniu działania pozoracji , jej dowódca sprawdza rozładowanie broni oraz rozlicza środki pozoracji,
odpowiedzialny za przestrzeganie warunków bezpieczeństwa kierownik zajęć,
szczegółowe warunki bezpieczeństwa w posługiwaniu się środkami pozoracji pola walki omówione będą na punkcie nauczania.
INNE
Nie dotyczy
WPROWADZENIE W SYTACJĘ TAKTYCZNĄ
Przeciwnik w sile plutonu zmierza w stronę naszego ugrupowania z kierunku południowego-wschodu. Nasz pluton dostał zadanie zajęcia stanowisk ogniowych i przygotowania się do obrony.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (10 min)
przyjęcie meldunku,
sprawdzenie obecności
podanie tematu, celu zajęć i zagadnień;
omówienie organizacji zajęć,
omówienie warunków bezpieczeństwa
wprowadzenie w sytuację taktyczną
przeprowadzenie orientacji topograficznej
CZĘŚĆ GŁÓWNA (150 min)
Lp. |
ZAGADNIENIA |
CZYNNOŚCI |
||
|
|
KIEROWNIKA |
ĆWICZĄCYCH |
|
|
|
|
DOWÓDCÓW |
SZKOLONYCH |
1. |
Zagadnienie 1
Wybór i urządzenie stanowiska ogniowego.
Czas: do opanowania zagadnienia |
obserwuje instruktora i ćwiczących, podaje komendy instruktorom, pilnuje czasu, żołnierzy mających problem z opanowaniem materiału szkoli osobiście |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - wprowadzają sytuację taktyczną. Szkolenie rozpoczynają od przypomnienia teoretycznego a następnie pokazują omawiane czynności. Zwracają uwagę na prawidłowe wykonywanie czynności przez szkolonych.
|
Słuchają, obserwują instruktora a następnie wykonują praktycznie nakazane czynności |
2. |
Zagadnienie 2
prowadzenie obserwacji sektora, wykrywanie celów i meldowanie o nich dowódcy,
Czas: do opanowania zagadnienia
|
obserwuje instruktora i ćwiczących, podaje komendy instruktorom, pilnuje czasu, żołnierzy mających problem z opanowaniem materiału szkoli osobiście |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - wprowadzają sytuację taktyczną. Szkolenie rozpoczynają od przypomnienia teoretycznego a następnie pokazują omawiane czynności. Zwracają uwagę na prawidłowe wykonywanie czynności przez szkolonych.
|
Słuchają, obserwują instruktora a następnie wykonują praktycznie nakazane czynności |
3. |
Zagadnienie 3 reakcja żołnierza na kontakt ogniowy, Czas: do opanowania zagadnienia |
obserwuje instruktora i ćwiczących, podaje komendy instruktorom, pilnuje czasu, żołnierzy mających problem z opanowaniem materiału szkoli osobiście |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - wprowadzają sytuację taktyczną. Szkolenie rozpoczynają od przypomnienia teoretycznego a następnie pokazują omawiane czynności. Zwracają uwagę na prawidłowe wykonywanie czynności przez szkolonych.
|
Słuchają, obserwują instruktora a następnie wykonują praktycznie nakazane czynności |
4. |
Zagadnienie 4
prowadzenie ognia,
Czas: do opanowania zagadnienia |
obserwuje instruktora i ćwiczących, podaje komendy instruktorom, pilnuje czasu, żołnierzy mających problem z opanowaniem materiału szkoli osobiście |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - wprowadzają sytuację taktyczną. Szkolenie rozpoczynają od przypomnienia teoretycznego a następnie pokazują omawiane czynności. Zwracają uwagę na prawidłowe wykonywanie czynności przez szkolonych.
|
Słuchają, obserwują instruktora a następnie wykonują praktycznie nakazane czynności |
5. |
Zagadnienie 5
reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie otwartym - manewr zerwania kontaktu, manewr wejścia w kontakt, Czas: do opanowania zagadnienia |
obserwuje instruktora i ćwiczących, podaje komendy instruktorom, pilnuje czasu, żołnierzy mających problem z opanowaniem materiału szkoli osobiście |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - wprowadzają sytuację taktyczną. Szkolenie rozpoczynają od przypomnienia teoretycznego a następnie pokazują omawiane czynności. Zwracają uwagę na prawidłowe wykonywanie czynności przez szkolonych.
|
Słuchają, obserwują instruktora a następnie wykonują praktycznie nakazane czynności
|
6. |
Zagadnienie 5 reakcja Ŝołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie zurbanizowanym - manewr zerwania kontaktu, manewr wejścia w kontakt, Czas: do opanowania zagadnienia |
|
|
|
7. |
Zagadnienie 5 zerwanie kontaktu z przeciwnikiem. Czas: do opanowania zagadnienia |
|
|
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA (10 min ):
omówienie przebiegu zajęć,
przejrzenie broni
omówienie najczęściej popełnianych błędów i sposobów ich usunięcia
wskazanie najlepszych szkolonych
udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania szkolonych,
sprawdzenie czy żaden ze szkolonych nie doznał urazu,
wskazanie tematu kolejnych zajęć
1 pkt nauczania
Zagadnienia 1-4
czas: 75 minut
prowadzi: dowódca drużyny
uczestniczy: grupa szkoleniowa
CZĘŚĆ WSTĘPNA - czas 10 minut
Prowadzę osobiście.
2 pkt nauczania
Zagadnienia 5-7
czas: 75 minut
prowadzi: d-ca drużyny
uczestniczy: grupa szkoleniowa
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
……………………………………
CZĘŚĆ KOŃCOWA - czas 10 minut
Prowadzę osobiście.