6001


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

NA LEŚNEJ POLANIE

Prowadzący - Wiolleta Szwichtenberg

Klasa III

Miejsce - leśna polana

Ilość ćwiczących -20

Czas trwania - 60 min

Sprzęt - szarfy w czterech kolorach, kijki dł. 50 cm, szyszki i inne materiały przyrodnicze

Cele dydaktyczne:

- rozwijanie inwencji twórczej dzieci. Kształtowanie takich cech charakteru, jak umiejętność współpracy w zespole oraz odpowiedniego zachowania się w toku współzawodnictwa. Wyrabianie nawyku czynnego wypoczynku i hartowania organizmu. Wyrabianie zdyscyplinowania grupy.

Zadania:

Nauka zachowania się w terenie.

Doskonalenie rzutu jednorącz prawą i lewą ręką do celu.

Doskonalenie zabawy rzutnej „Myśliwy”

Kształtowanie sprawności fizycznej z zastosowaniem toru przeszkód.

  1. Dzień przed planowaną lekcją na polanie przeprowadzam pogadankę na temat jak należy odpowiednio ubrać się w zależności od pogody po to żeby się nie przegrzać.

  2. Skompletowanie apteczki polowej.

  3. Nauczyciel wcześniej zapoznał się z terenem, na który wybiera się z klasą. Jest to polana trawiasta znajdująca się w lesie iglastym.

  4. Omówienie regulaminu.

Regulamin:

  1. Pomagamy sobie nawzajem w potrzebie.

  2. Szanujemy przyrodę.

  3. Nie płoszymy zwierząt.

  4. Nie oddalamy się od klasy bez wiedzy nauczyciela.

Uwagi organizacyjne dotyczące lekcji na polanie

  1. Sprawdzenie obecności dzieci.

  2. Kontrola czystości terenu - dzieci sprawdzają czy na polanie nie ma szkieł, ostrych kamieni lub innych niebezpiecznych przedmiotów ( usuwają zbędne rzeczy )

  3. Podział klasy na 4 zastępy oraz wybór zastępowego w każdym zespole.

  4. Ustalenie granic na polanie, za które nie można wychodzić bez wiedzy nauczyciela, ze względu na bezpieczeństwo.

  5. Ustalenie znaków i sygnałów komunikowania się na odległość (ustawienia, zbiórka, punktacja, niebezpieczeństwo itp.)

  6. Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabawy z szyszkami.

Tok lekcji

Treść lekcji

Założenia wychowawczo-metodyczne

Wskazówki

Organizacyjne

Część wstępna

1.Zorganizowanie grupy

Dzieci biegają po polanie i każde szuka sobie szyszkę

Szyszki leżą porozrzucane na polanie

Po znalezieniu szyszki dzieci stoją w rozsypce. Nikt nie wychodzi

poza wyznaczony teren polany

2. Podanie zadań i motywacja

Podanie zadań lekcji. Poprzez ćwiczenia zwiększamy swoją aktywność fizyczną.

Motywacja w czasie rozmowy kierowanej przez nauczyciela, dzieci odpowiadają na proste pytania zadane przez nauczyciela i nauczyciel odpowiada na pytania dzieci.

3. Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące do zaplanowanych zadań

1. Zabawy z szyszką

a) podrzut szyszki jednorącz, chwyt oburącz

b) podrzuty i chwyty oburącz

c) podrzuty i chwyty jednorącz

d) skłon tułowia w przód, kładziemy szyszkę na ziemi -wyprost

skłon tułowia w przód-podnosimy szyszkę itd.

e)podskoki obunóż z jednoczesnym podrzutem szyszki w górę

f)czworakowanie z szyszką na karku głowa uniesiona w górę

2.Zabawa „Dobierz sobie parę Dzieci rozbiegają się w różnych kierunkach, na sygnał dobierają sobie parę

3.Ćwiczenia ze współćwiczącym

a)wstawanie i siadanie w parach. Pary siedzą przodem do siebie. Dłońmi trzymają jeden kijek. Nogi ugięte w kolanach, zapierają się stopami. Jedna osoba wstaje, później druga, razem wstają, siadają itd.

b)Kto silniejszy?

W parach przodem do siebie siad rozkroczny, stopy zwarte ze stopami współćwiczącego, szarfy trzymane za końce oburącz-jedno z ćwiczących przechodzi do leżenia tyłem przeciągając współćwiczącego do skłonu w przód, po czym zmiana ról

Nauczyciel kontroluje poprawność wykonywania ćwiczeń

Zabawę powtarzamy 4 razy

Po skończeniu poprzedniej zabawy dzieci zostają w parach

Rozsypka w ustalonym miejscu

Każdy szuka pary z innym kolorem szarfy

Pary ustawiają się bokiem do słońca, nie wychodzą poza teren wcześniej ustalony.

Część główna

4.Ćwiczenia techniki rzutu do celu

Który zastęp najwięcej razy trafi w drzewo ?

Każdy zastęp ustawia się w odległości 10 kroków od miejsca, w którym stoi drzewo i stara się uderzyć celnie prawą ręką

Odmiana:

Rzuty do celu lewą ręką

Przypomnienie i pokaz prawidłowej pozycji do rzutu jednorącz prawą, a następnie lewą ręką. Pokazuje nauczyciel lub uczeń. Kontrola prawidłowości wykonania rzutów. Wskazanie przydatności rzutów do następnej zabawy

Drzewo

x x x x

10 kroków

o o o o

o o o o

o o o o

o o o o

o o o o

5.Zabawa rzutna

Dzieci tworzą koło, jedno dziecko wchodzi do środka. Pozostałe podają sobie szyszkę, tak aby nie dotknęło jej środkowe dziecko. Po przechwyceniu szyszki przez środkowego, dziecko to zmienia się z tym uczniem, który ostatni rzucał szyszkę

Wszystkie dzieci starają się rzucać jednorącz -zastosowanie doskonalenie rzutu w zmiennej sytuacji z przeciwnikiem

2 zastępy tworzą jedno koło, 2 kolejne zastępy tworzą drugie koło

-wygrywa to koło, w którym było najmniej zmian

6.Zabawa rzutna

„Myśliwy” - ma założoną szarfę. Uczestnicy zabawy poruszają się po wyznaczonym miejscu polany. „Myśliwy”-uczeń posiada szyszkę i stara się nią trafić „zwierzynę”-uczniów biegających po polu gry. Dziecko trafione dołącza do grona „myśliwych”. Uczeń, który nie zostanie trafiony wygrywa i rozpoczyna następną zabawę jako „myśliwy”.

Wszystkie dzieci starają się trafić do ruchomego celu. Trafienie liczy się tylko po rzucie wykonanym jednorącz.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas rzucania szyszkami.

Myśliwi ustawiają się tyłem do słońca. Każdy trafiony zakłada szarfę.

7.Zabawy dowolne z przyborami

Zabawy i ćwiczenia dowolne, z wykorzystaniem dowolnych przyborów(szarfy, kijki, szyszki) Ćwiczenia przy d

rzewach.

Każde dziecko wymyśla dowolne ćwiczenia lub zabawę

Rozsypka

Przypominamy o tym żeby nie opuszczać wyznaczonego terenu

8.Ćwiczenia kształtujące sprawność fizyczną oraz inwencję uczniów

Ćwiczenia z wykorzystaniem toru przeszkód.

a)pokonywanie własnego toru przeszkód(dowolnie)

b)pokonywanie toru w jednakowy sposób ustalony przez zastępowego

c)wybór najatrakcyjniejszego toru

Każde dziecko wybiera sobie jeden z torów, na którym chciałoby ćwiczyć i ustawia się przed nim. Na sygnał wykonuje dowolne ćwiczenia

Zastępy ustawiają tory przeszkód według własnego pomysłu z przyborów z naturalnego środowiska(klocki drzew, kije, gałęzie itp.)

4 zastępy Każdy zastęp pod kierunkiem zastępowego ustawia tor przeszkód. W czasie ćwiczeń zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Część końcowa

9.Zabawy uspokajające

1.W luźnej gromadzie wszyscy przymykają oczy. Nauczyciel wytwarza dźwięki uderzając kijem o kij lub drzewo, a dzieci podążają w różny sposób do źródła dźwięku. Następnie nauczyciel zmienia miejsce, a dzieci podążają w kierunku dźwięku(kierując się słuchem)

2.W dwójkach: jedynka wykonuje dowolny ruch dodając głosowe efekty, zaś dwójka powiela każdy ruch z nieznacznym opóźnieniem z tymi samymi efektami głosowymi. Po kilku powielonych ruchach zmiana ról.

Uczniowie podążają tyłem, we wspięciu, w przysiadzie, na czworakach, podskokami(dowolnie)

Ciche efekty głosowe ze względu na środowisko leśne.

Ruchy powolne

Rozsypka

Ustawienie w parach

Czynności organizacyjne

Sprawdzenie stanu liczebnego uczniów

1.Podsumowanie lekcji

2.Wystawienie ocen

3.Zachęcenie do zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu (w terenie)

4.Powrót do szkoły

5.Sprawdzenie obecności

Podkreślenie konieczności odpowiedniego ubierania się w zależności od pogody (nie przegrzewać się, ochrona oczu i skóry przed słońcem). Zwrócenie uwagi na korzystny wpływ ruchu na świeżym powietrzu na organizm.

4


