9379


scenariusz- monografia liczby 6

Scenariusz zajęć matematycznych

Klasa: 1

Temat bloku: Wiosna

Temat dnia: Pierwszoklasista na szóstkę!

Temat zajęć: Wprowadzenie cyfry 6

Cel ogólny:

doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 6,

rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

liczy w zakresie 6

pamięta obraz graficzny liczby 6

poprawnie i wyraziście wypowiada się,

aktywnie włącza się do zajęć,

tworzy zbiory sześcioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 6

rozkłada liczbę 6 na składniki

porównuje liczby w zakresie 6

wykonuje określone zadania

Metody:

podające: pokaz, objaśnianie,

oglądowe: pokaz, obserwacja

praktyczne: ćwiczenia dzieci, praca indywidualna

Formy:

zbiorowa

indywidualna

Środki dydaktyczne:

kartoniki z cyframi od 1 do 6, liczmany, patyczki, wiklinowe kosze, sylwety wiewiórek, bocianów, tulipanów, gałązek, kolorowych pisanek, ptaszków, kurcząt, kolorowych pisanek, zeszyty, gazety, plansza z zestawu do monografii liczby

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1. Wprowadzenie liczby 6

Nauczyciel przypina na tablicy kolorowe sylwety pięciu ptaków

a) Nauczyciel mówi, że zadaniem dzieci będzie policzenie ile ptaszków jest przypiętych na tablicy, a następnie wybiera jedno dziecko, które wybierze wśród rozsypanych na biurku kartoników odpowiedni kartonik z liczbą 6 i przypnie go obok wiszących ptaszków

b) Nauczyciel przypina na tablicę jeszcze jedną sylwetę ptaszka

- pyta dzieci ile ptaszków teraz znajduje się na tablicy

- wskazuje dziecko, które wśród rozsypanych kartoników wybierze odpowiedni i przypnie go na tablice (kartonik z cyfrą 6)

a)- W skupieniu liczą ile ptaszków nauczyciel przypiął na tablicy

- dziecko (ochotnik) wskazane przez nauczyciela wyszukuje wśród rozsypanych kartoników odpowiedni i przypina go obok policzonych wcześniej ptaszków

b)- ponownie liczą ptaszki przywieszone na tablicy

- dziecko (ochotnik) wskazane przez nauczyciela wyszukuje wśród rozsypanych kartoników odpowiedni i przypina go obok policzonych wcześniej ptaszków

- dzieci siedzą na dywanie w rozsypce przodem do tablicy

2. Aspekt kardynalny liczby 6

a) Nauczyciel mówi dzieciom, aby usiadły w kole na dywanie

- przynosi emblematy roślin i zwierząt, które kojarzą się z wiosną ( 6 zielonych gałązek, 6 sylwet bocianów, 6 sylwet kurcząt, 6 sylwet tulipanów, 6 sylwet kolorowych pisanek, 6 sylwet wiewiórek)

b) mówi dzieciom, aby uważnie przyjrzały się rzeczą, które leżą na dywanie

c) -pyta dzieci ile zbiorów można wyróżnić wśród tych rzeczy, które leżą na dywanie?

- pyta ile elementów liczy zbiór zielonych gałązek, bocianów, kurcząt, tulipanów, pisanek, wiewiórek

- mówi dzieciom, aby uważnie przyjrzały się wszystkim tym zbiorom, pyta czy dzieci wiedzą co te zbiory mają z sobą wspólnego

d) - mówi dzieciom, aby teraz usiadły w ławkach i ułożyły przed sobą tyle patyczków ile liczył zbiór tulipanów

- pyta ile patyczków dzieci położyły na ławce?

- mówi dzieciom, żeby pokazały tyle palców ile widzą wszystkich zbiorów, które leżą na dywanie

a) wykonują polecenie nauczyciela

b) uważnie oglądają rzeczy, które przyniósł nauczyciel

c) odpowiadają, że wśród wszystkich rzeczy, które leżą na dywanie można wyróżnić 6 zbiorów

- odpowiadają, że każdy zbiór liczy 6 elementów

- odpowiadają, że wspólne w tych zbiorach jest to, że każdy zbiór liczy 6 elementów

d)- odliczają 6 patyczków i układają je przed sobą na ławce

- mówią, że ułożyły na ławce 6 patyczków

- każde dziecko pokazuje nauczycielowi 6 palców

Dzieci siedzą w kole na dywanie, a następnie w ławkach

3. Zabawa orientacyjno- porządkowa.

Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że będą biegać, gdy muzyka będzie grała, gdy muzyka przestanie grać nauczyciel będzie mówić, że dzieci mają się ustawić w pary, w trójki, czwórki itd

- biegają po Sali, na dźwięk nauczyciela odpowiednio dobierają się w pary, trójki, czwórki itd

4. Aspekt porządkowy liczby 6

- Nauczyciel rozkłada na stole 6 wiklinowych koszyków - w rzędzie, jeden obok drugiego

a) mówi dzieciom, aby policzyły ile jest wszystkich koszyków, które stoją na stole

- mówi, aby dzieci zaczęły liczyć od koszyka który stoi najbliżej nauczyciela, a następnie od strony przeciwnej

b) mówi, aby dziecko- ochotnik położyło w pierwszym koszyku z lewej strony wiewiórkę, a w szóstym koszyku z lewej zieloną gałązkę

c) mówi, aby dziecko - ochotnik położyło w pierwszym koszyku z prawej bociana, a w szóstym z prawej tulipana

d) pyta wszystkie dzieci jakie rzeczy znajdują się w pierwszym koszyku

- następnie pyta jakie rzeczy znajdują się w szóstym koszyku

e) pyta czy dzieci wiedzą dlaczego rzeczy te zostały tak ułożone

f) pyta od czego zależy to, że raz koszyk jest pierwszy, a raz szósty

a)- liczą koszyki

-odpowiadają, że wszystkich koszyków jest 6

b) w pierwszym koszyku z lewej dziecko umieszcza wiewiórkę, a w szóstym zieloną gałązkę

c) w pierwszym koszyku z prawej dziecko umieszcza bociana, a w szóstym z prawej tulipana

d) odpowiadają, że w pierwszym koszyku znajduje się wiewiórka i tulipan, a w szóstym zielona gałązka i bocian

e)odpowiadają, że koszyk będący pierwszym z prawej strony, jest szóstym z lewej itd.

f) odpowiadają, że zależy to od strony od której zaczyna się liczyć

- dzieci stoją dookoła stołu

- Nauczyciel czuwa nad poprawnym wykonywaniem zadań przez uczniów

- W razie problemów dzieci nauczyciel tłumaczy to co jest niezrozumiałe, pomaga dzieciom

5. Aspekt miarowy liczby 6

a) Nauczyciel rozdaje uczniom klocki w dwóch kolorach - białym i zielonym

- mówi, że zadaniem dzieci będzie sprawdzenie ile klocków białych potrzeba, aby zmierzyć długość klocka zielonego

b) Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku sznurek,

- zadaniem dzieci jest zmierzenie sznurkiem długość równą klockowi , który jest liczbą 6

a) dzieci sprawdzają i mówią, że potrzeba 6 klocków białych, aby zmierzyć długość klocka zielonego

b) dzieci mierzą sznurkiem długość klocków

- dzieci pracują indywidualnie przy swoich stolikach

- nauczyciel czuwa nad poprawnym rozwiązywaniem zadań

- w razie trudności nauczyciel pomaga dzieciom

6. Krótka przerwa śródlekcyjna

- Nauczyciel mówi dzieciom, że teraz zamieniamy się w drzewa i kołyszemy się na wietrze, teraz jesteśmy ptaszkami latamy i ćwierkamy dookoła, następnie zamieniamy się w tulipany i powolutku rośniemy

- wykonują polecenia nauczyciela

- Stoją na dywanie w rozsypce

7. Nauka pisania cyfry 6

a)Nauczyciel pokazuje uczniom planszę dotyczącą monografii liczby 6

- pyta dzieci ile elementów znajduje się w przedstawionym na planszy zbiorze

- jaką cyfrą opisany jest ten zbiór

- jak wygląda ta cyfra

- czy cyfra ta ma „jakiś” znak charakterystyczny np.: (brzuszek?)

b) nauczyciel mówi uczniom by otwarli zeszyty i narysowali tam zbiór składający się z sześciu jednakowych elementów

- pyta jaką cyfrą podpiszemy ten zbiór?

c) Nauczyciel zaprasza uczniów na dywan i na tablicy demonstruje poprawne zapisanie cyfry 6 (kolorową kredą zaznacza strzałkami kierunki pisania cyfry)

- nauczyciel zapisuje każdemu z uczniów wzór cyfry w zeszycie

- następnie rozdaje każdemu dziecku kartkę z gazety i mówi, że zadaniem dzieci będzie ćwiczenie pisanie cyfry 6 na gazecie w różnych rozmiarach

- następnie mówi dzieciom, że teraz ich zadaniem będzie ćwiczenie pisania cyfry w swoich zeszytach

a) uważnie oglądają planszę

- odpowiadają, że w zbiorze znajduję się 6 elementów

- odp., że zbiór opisany jest cyfrą 6

- odpowiadają, że cyfra ta ma charakterystyczny „brzuszek”

b) rysują w zeszytach zbiór składający się z 6 elementów

- odpowiadają, że zbiór podpiszemy cyfrą 6

c) uważnie patrzą jak poprawnie zapisać cyfrę 6

- przynoszą nauczycielowi swoje zeszyty

- ćwiczą pisanie cyfry na gazecie

- później ćwiczą zapis w małym formacie w swoich zeszytach

Uczniowie oglądając planszę siedzą na dywanie, następnie ćwiczą pisanie w swoich ławkach

8. Rozkład liczby 6 na składniki

a) Nauczyciel przypina na tablicy 6 bocianów, oraz rysuje kredą dwie pętle

- mówi, że zadaniem dzieci jest rozłożenie 6 bocianów do dwóch pętelek na różne sposoby

- mówi, że dzieci nie mogą zapomnieć o każdorazowym podpisaniu pod każdą z pętelek cyfry, która oznacza liczbę bocianów w tej pętelce

b) nauczyciel wspólnie z dziećmi zapisuje pary liczb

następnie zastępuje spójnik i znakiem +

a) w różny sposób układają bociany w pętlach, np.: 3 i 3, 4 i 2, 5 i 1

- podpisują każdą pętelkę odpowiednią cyfrą

b) uczniowie ustalają, że elementy w dwóch zbiorach zawsze są równe 6

- dzieci siedzą na dywanie przodem do tablicy, podchodzą do tablicy, by rozłożyć bociany do pętli na różne sposoby

9. Porównywanie liczby 6 z innymi wcześniej poznanymi liczbami

a) Nauczyciel rozdaje uczniom kartoniki z cyframi

- mówi by ułożyli je w jednym rzędzie od cyfry najmniejszej do największej

- mówi, że zadaniem dzieci jest też wstawienie między te kartoniki odpowiednich znaków (mniejsze, większe, równe)

b) nauczyciel zadaje pytania uczniom

- która liczba jest najmniejsza, a która największa?

- jaka liczba jest położona przed liczbą 6?

- o ile wzrastają kolejne liczby

a)układają kartoniki z cyframi od najmniejszej do największej

- wstawiają odpowiednie znaki

b) - odpowiadają, że najmniejsza liczba to 1, a największa 6

- przed liczbą 6 leży liczba 5

- kolejne liczby wzrastają o 1

Dzieci siedzą w ławkach

10. Nauczyciel czyta uczniom wiersz „ W ptasiej stołówce” D. Gellnerowej

a) zadaje dzieciom pytania dotyczące wiersza

- jakie ptaszki są bohaterami wiersza?

- ile było ptaszków

- czy wszystkie ptaszki robiły to samo?

- uważnie słuchają wiersza

- odpowiadają, że bohaterami wiersza są wróble

- odpowiadają, że wróbli było 6

- odpowiadają, że każdy ptaszek robił co innego

- dzieci siedzą w kole na dywanie

11. Podsumowanie lekcji

- Nauczyciel mówi, że na koniec zajęć wszyscy wspólnie na głos policzą do 6

- żegna się z dziećmi

- wspólnie liczą do 6



