SCENARIUSZ ZAJĘĆ
REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ
Imię i nazwisko prowadzącego - Dorota Błażkowska-Barć
Data - 25.01.2007
Przeznaczenie - Uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim.
Rodzaj zajęć - Program aktywności „Dotyk i Komunikacja” M. i Ch. Knill
Cele główne zajęć:
rozwijanie świadomości ciała
rozwijanie procesów poznawczych
rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów z partnerem
stymulacja i wydłużanie koncentracji uwagi
Cele operacyjne zajęć:
uczeń doświadcza istnienie własnego ciała
uczeń wyrabia świadomość rąk, dłoni, brzucha, głowy
uczeń koncentruje uwagę na częściach swojego ciała
uczeń próbuje koordynować wzrok ze słuchem i ruchem
uczeń rozumie wydawane polecenia
uczeń potrafi współpracować w parze
uczeń wyraża pozytywne uczucia
uczeń potrafi się zrelaksować
Metody pracy:
metoda aktywności M. i Ch. Knill - program wprowadzający
metoda komunikacji werbalnej
przez naśladownictwo
Forma pracy: praca indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem programu, lustro, koc
Tok zajęć:
uczeń wita się z nauczycielem
uczeń siada tyłem do nauczyciela naprzeciwko lustra
wykonuje po kolei aktywności ruchowe wg instrukcji z kasety „Program wprowadzający”
Uczeń kołysze się w takt melodii.
Uczeń wymachuje rękoma.
Uczeń pociera dłonie.
Uczeń klaszcze w dłonie.
Uczeń klepie się po brzuchu.
Uczeń głaszcze się po głowie.
Uczeń potrafi zrelaksować się w wygodnej dla siebie pozycji.
1. Zajęcia wstępne
Sposób realizacji |
Uwagi (wykorzystanie materiałów i pomocy, organizacja przestrzeni, współdziałanie osób wspierających, motywowanie uczniów) |
|
Zadania dla nauczyciela |
Cele operacyjne dla ucznia
|
|
nauczyciel: |
uczeń: |
|
- zaprasza ucznia do uczestnictwa w zajęciach indywidualnych |
- zajmuje miejsce na kocu twarzą do nauczyciela |
- nauczyciel pomaga uczniowi zająć prawidłową pozycję |
- wita się z uczniem fonogestem „dzień dobry” i wymawia imię dziecka |
- potrafi przywitać się z nauczycielem i powtórzyć gest |
- nauczyciel pomaga uczniowi wykonać gest „dzień dobry” |
- omawia czynności jakie będzie wykonywał uczeń |
- skupia się na wypowiedzi nauczyciela |
- nauczyciel wskazuje uczniowi części ciała, które będą utrwalane |
2. Zajęcia właściwe
Sposób realizacji |
Uwagi (wykorzystanie materiałów i pomocy, organizacja przestrzeni, współdziałanie osób wspierających, motywowanie uczniów) |
|
Zadania dla nauczyciela |
Cele operacyjne dla ucznia |
|
nauczyciel: |
uczeń: |
|
- Kołysanie -siada za dzieckiem zwróconym w kierunku lustra i mocna oplata swoje ręce wokół dziecka i kołysze się z uczniem |
- poddaje się nauczycielowi i kołysze się wraz z nim w takt muzyki, - skupia się na wydawanych poleceniach - czuje się bezpiecznie |
- terapeuta pomaga uczniowi
z dźwiękiem |
|
- ma świadomość własnych rąk, - wymachuje rękoma w różnych kierunkach, - obserwuje ruchy swoich rąk w lustrze |
- nauczyciel wspierając ucznia w łokciach kieruje ruchami jego rąk, - nauczyciel o ile to możliwe redukuje swoje wsparcie |
- Pocieranie dłoni -pociera swoimi dłońmi dłonie ucznia a następnie bierze obie dłonie ucznia i pociera je o siebie |
- ma świadomość własnych dłoni, - pociera dłonie, - identyfikuje źródło dźwięku, - koordynuje ruch ze słuchem |
- nauczyciel pomaga dziecku w pocieraniu dłońmi, - nauczyciel o ile to możliwe redukuje swoje wsparcie |
prowadzi jego ręce. |
- współpracuje z nauczycielem, - klaszcze w dłonie, - skupia uwagę na linii melodycznej programu |
redukuje swoje wsparcie |
trzymając ręce ucznia poklepuje nimi najpierw swoją głowę, a później głowę ucznia |
- doświadcza istnienia głowy swojej i nauczyciela - koordynuje wzrok, słuch i dotyk - obserwuje własne odbicie w lustrze |
- nauczyciel prowadzi dłonie ucznia i poklepuje nimi głowę swoją i ucznia, - nauczyciel o ile to możliwe redukuje swoje wsparcie |
- Głaskanie brzucha - najpierw pokazuje uczniowi gdzie znajduje się brzuch, a nastepnie trzymając ręce ucznia głaszcze go po brzuchu |
- ma świadomość własnego brzucha, - głaszcze się po brzuchu, - koordynuje ruch ze słuchem i wzrokiem - obserwuje własne odbicie w lustrze |
- nauczyciel prowadzi dłonie ucznia, - nauczyciel mówi dziecku co będzie robić - nauczyciel o ile to możliwe redukuje swoje wsparcie |
- Odpoczynek - nauczyciel siedząc za uczniem, koordynuje odpoczynek dziecka |
|
- nauczyciel pomaga uczniowi zająć odpowiednią pozycję - nauczyciel wspiera ucznia |
3. Zajęcia końcowe
Sposób realizacji |
Uwagi (wykorzystanie materiałów i pomocy, organizacja przestrzeni, współdziałanie osób wspierających, motywowanie uczniów) |
|
Zadania dla nauczyciela |
Cele operacyjne dla ucznia |
|
nauczyciel: |
uczeń: |
|
- siedząc twarzą do dziecka utrwala świadomość tych części ciała ucznia, które były aktywne w trakcie zajęć |
- koncentruje uwagę na działaniach nauczyciela - doświadcza istnienie własnego ciała i jego poszczególnych części (ręce, brzuch, głowa) - współpracuje z terapeutą |
- nauczyciel głaszcze, masuje, postukuje i nazywa części ciała ucznia - nauczyciel zachęca ucznia, aby sam wskazał te części ciała |
- dziękuje uczniowi za aktywny udział, przypomina o czynnościach porządkowych i zaprasza na następne zajęcia |
- skupia się na wypowiedzi nauczyciela - rozumie wydawane polecenia - składa koc - wyraża pozytywne uczucia |
- nauczyciel chwali ucznia i dziękuje za udział - terapeuta pomaga dziecku w porządkowaniu miejsca |