329


19.12.2013

SCENARIUSZ LEKCJI DO BLOKU TEMATYCZNEGO W KLASIE TRZECIEJ - ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Temat bloku tematycznego: Najpiękniejsze Święta.

Temat dnia: Życzenia świąteczne.

Cele ogólne:
- Indywidualne redagowanie i zapisywanie życzeń świątecznych.

-Kształtowanie dłuższych wypowiedzi.

- Bogacenie słownictwa.

-Nauka składanie życzeń najbliższym.
- Wielka litera w nazwach świąt i korespondencji.
- Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych.

- Wykonanie kartek świątecznych i kopert.


Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- swobodnie wypowiadać się na określony temat,
- opowiadać na temat zwyczajów świątecznych w Polsce, Anglii, Szwecji i Norwegii,
- redagować życzenia świąteczne,
- stosować wielką literę w nazwach świąt,
- dodawać i odejmować pisemnie w zakresie 100,
- wypełniać samodzielnie karty pracy,
- wykorzystać w pracy plastycznej własne pomysły,
- zadbać o estetykę wykonywanej pracy oraz ład i porządek w miejscu pracy,
- zaśpiewać kolędę pt. "Lulajże Jezuniu",
- współdziałać w grupie i realizować jej zamierzenia.

Formy pracy:
- grupowa,
- zbiorowa,
- indywidualna.

Metody pracy:
- oglądowa - pokaz,
- słowna - rozmowa, opowiadanie,
- praktycznego działania - zadań stawianych do realizacji,

Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- kartony w formacie A4,
- informacje zebrane - związane ze świętami Bożego Narodzenia,
- wiersz W. Melzackiego pt. "Wesołych świąt",

- zestaw pytań do konkursu pt. "Czy wiesz wszystko o świętach Bożego Narodzenia"?
- piosenka pt. "Lulajże Jezuniu".

Czas trwania:

3x 45 min.

Przebieg zajęć:


1. Rozwiązywanie łamigłówki.
Obliczcie i zapiszcie wyniki. Odszukajcie wyniki na choince i zapiszcie w tabeli odpowiednie sylaby sąsiadujące z wynikiem. Odczytajcie hasło. Rozdzielenie uczniom kart pracy - (załącznik nr 1)


Odczytanie hasła: Życzenia świąteczne.

2. Podział klasy na cztery grupy.
Zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w krajach: Polsce, Szwecji, Norwegii i Anglii.

Wniosek: Wspólną tradycją świąt zwiedzanych krajów jest pisanie i wysyłanie kart z życzeniami (załącznik nr 2)

3. Ustne redagowanie życzeń
Objaśnienie pracy indywidualnej zróżnicowanej:
- przypomnienie wiadomości o zasadach pisania życzeń - zwroty grzecznościowe
- wielka litera w nazwach świąt
- układanie życzeń

(załącznik nr 3)

- odczytanie życzeń
- poprawne i kształtne przepisanie treści życzeń do zeszytu
4. Nawiązanie do kształtu choinki, bombki, paczki, prezentu
- porównywanie do kształtu figur geometrycznych

5. Wysłuchanie wiersza pt. "Wesołych świąt".
Rozmowa na temat treści wiersza. W jakiej formie jest napisany? (życzenia)

(załącznik nr 4)

6. Redagowanie życzeń świątecznych.

1. Komu składamy życzenia?

2. Z jakiej okazji składamy życzenia?

3. Czego życzymy?

4. Kto składa życzenia.
7.Ustne układanie życzeń dla kolegi lub koleżanki z klasy. Ciche czytanie umieszczonych na kartach pracy wyrazów pomocniczych (załącznik nr 5). Zapoznanie ze sposobem zapisywania życzeń: data, nagłówek, życzenia, podpis.

8. Wykonanie kartki świątecznej i koperty.

Omówienie sposobu wykonania pracy - uczniowie wycinają z kolorowego papieru motywy świąteczne (np. choinkę, bombki) i naklejają je na kartki.

Indywidualne pisanie życzeń na samodzielnie wykonanych kartkach świątecznych. Przypomnienie zasady stosowania wielkiej litery
w korespondencji (Ci, Cię, Ciebie, Tobie).

9. Adresowanie koperty z kartką świąteczną.


10.Oglądanie zgromadzonych kartek świątecznych ze zwróceniem uwagi na ich charakterystyczne elementy związane ze świętami. Omówienie i ocena wykonanych prac.
11. Konkurs pytań: Czy wiesz wszystko o świętach Bożego Narodzenia?
Podział klasy na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje zestaw pięciu pytań (załącznik nr 6). Odpowiedzi na pytania uczniowie zapisują. Publiczne odczytanie pytań i odpowiedzi przez liderów grupy.

11. Wspólne zaśpiewanie kolędy „Lulajże Jezuniu”


ZAŁĄCZNIKI:

załącznik nr 1

0x01 graphic

Załącznik nr 2

"Boże Narodzenie w Polsce"

Czas świątecznych przygotowań to najmilsze dni w roku. W domu pachnie piernikami, wykonuje się ozdoby choinkowe, przygotowuje świąteczne potrawy. Przed świętami wysyłamy kartki świąteczne z życzeniami, a wieczór wigilijny spędzamy w gronie rodzinnym. Kiedy zaświeci pierwsza gwiazdka na niebie, nakrywamy stół białym obrusem. Na nim ustawiamy wigilijne potrawy, których powinno być dwanaście. Gdy już palą się świece, a choinka zapłonie blaskiem migocących lampek stajemy wszyscy wokół stołu. Dzieląc się tradycyjnym opłatkiem składamy sobie życzenia. Następnie siadamy do stołu, przy którym zawsze jest wolne miejsce czekające na przypadkowego gościa. Po kolacji wigilijnej obdarowujemy się upominkami i śpiewamy kolędy. Ten piękny, pełen dziwów i czarów dzień kończy się pójściem na Pasterkę.

"Boże Narodzenie w Szwecji"



Piękną tradycją w Szwecji jest wysyłanie kartek z życzeniami ,a przygotowania do świąt otwiera wielkie sprzątanie domu. Szoruje się wszystko i pucuje przez trzy dni. Nie można krócej. Gospodyni, która pospieszy się z robotą, nie może się do tego przyznać. Posądzono by ją o niedokładność w pracy i lekceważenie tradycji. Gdy w domu już wszystko lśni, w oknie ustawia się dużą błyszczącą gwiazdę, oświetloną od wewnątrz. Świecąc wieczorem i w nocy, oznajmia sąsiadom, że dom jest już gotowy na święta. Choinkę ubiera się w dniu Wigilii. Ale nie zabawkami, lecz girlandami z chorągiewek w barwach narodowych i torebkami z kolorowego papieru, w których znajdują się słodycze dla dzieci. Trzeciego dnia świąt odbywa się "obrabowywanie drzewka". Wtedy dzieci zapraszają swoich przyjaciół i cały dom należy do nich. Dorosłym odwiedzać się w tym dniu nie wypada. W niektórych domach zamiast choinki, spotyka się rzeźbioną w drewnie koronę, przyozdobioną kolorowymi wstążkami, gałązkami jodły oraz zapalonymi świeczkami. Tradycyjne potrawy świąteczne to szynka z jarzynami i lutfisk, czyli dorsz marynowany z jarzynami i polany majonezem. Życzenia wypisuje się najczęściej wierszem na długich, kolorowych kartkach i wkłada do paczki z podarunkiem. Odczytuje się je głośno przy stole.

"Boże Narodzenie w Norwegii"

Boże Narodzenie ma tu także inną nazwę: "Święta tysiąca świateł". W Wigilię, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka, wszystkie okna zamieniają się tu w wystawy wspaniałych konstrukcji zrobionych z płonących świec. Po domach chodzi "Świątnik", czyli ktoś w rodzaju Świętego Mikołaja, i rozdaje prezenty oraz przestrzega przed złym postępowaniem. Często towarzyszy mu olbrzym Walgtoll, zły duch gór, który jest mściwy i zazdrosny. Nieugoszczony porządnie i nieobdarowany pieniędzmi, może sprowadzić na dom nieszczęście. Dania świąteczne to także lutfisk i szynka, ale ze zwykłą świeżą kapustą, przyrządzoną na ostro lub słodko. Należy upiec na święta przynajmniej dziesięć rodzajów ciast i każdego spróbować. Podobno jeśli ktoś tego nie zrobi, spotka go tyle nieszczęść, ilu ciast nie zje. Jedną z tradycji norweskich świąt są wyścigi na saniach. Organizuje się je nocą z 24 na 25 grudnia przy płonących pochodniach i strzelaniu na wiwat. Piękną tradycją w Norwegii jest wysyłanie kartek z życzeniami.

"Boże Narodzenie w Anglii"

Najważniejsza tradycja świąteczna związana jest w Anglii z kartkami, drzewkiem i jemiołą. Rozpowszechnianie kartek świątecznych rozpoczęto w 1846r., a pięć lat wcześniej pojawiła się pierwsza choinka. Mąż królowej Viktorii, Książe Albert, sprowadził tę tradycję z Niemiec. Ludzie w Anglii dekorują drzewko świąteczne w Wigilię, a zdejmują dekoracje dwanaście dni później. Starsza angielska tradycja związana jest z jemiołą. Jemioła wieszana jest nad drzwiami, bo przynosi szczęście. Jeśli dwoje ludzi stanie pod jemiołą, muszą się pocałować. Przed świętami grupki ludzi chodzą od domu do domu śpiewając kolędy i pieśni świąteczne, za co otrzymują pieniądze. Najpopularniejsze kolędy to: "Good King Wencesals", “The lvy" oraz "We Three Kings". Dzieci w Anglii nie otwierają prezentów w Wigilię. Święty Mikołaj przynosi prezenty w nocy, dlatego otwierają je dopiero rano. Tradycyjnie ludzie zostawiają dla Św. Mikołaja lampkę wina i ciasteczko. Pierwszy dzień świąt to najważniejszy dzień dla Brytyjczyków. Spożywają wtedy posiłek, który składa się z pieczonego indyka z marchewką, ziemniakami, groszkiem, brukselką i sosem. Drugi dzień świąt to tradycja zbierania pieniędzy do pudełek przez chłopców pracujących w sklepie (tzw. Boxing Day).

Załącznik nr 3

Poziom I - z rozsypanki wyrazowej,

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wiele zdrowia szczęścia i pomyślności życzy

Poziom II - z rozsypanki kilkuwyrazowej,

Zdrowych i wesołych

Świąt Bożego Narodzenia

życzy
Załącznik nr 4 WŁODZIMIERZ MELZACKI

"Wesołych Świąt"

Wesołych Świąt!
Bez zmartwień,
z barszczem, z grzybami, z karpiem,
z gościem, co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt!
A w święta,
niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką -
pod świeczek łuną jasną
życzcie sobie - najwięcej:
zwykłego, ludzkiego szczęścia.

Załącznik nr 5

Wyrazy pomocnicze:
CZASOWNIKI: składam, życzę, proszę o przyjęcie;
CHARAKTER ŻYCZEŃ: najserdeczniejsze, najlepsze, wesołych, pomyślnych, udanych, szczęśliwych, radosnych, pogodnych;
CZEGO ŻYCZYMY: zdrowia, szczęścia, uśmiechów, radości, słońca, pogody, prezentów, sukcesów w szkole;


ZAPAMIĘTAJ!
Życzenia powinny być napisane czysto i starannie.

Załącznik nr 6

Grupa I:
1. Wymień trzy tytuły kolęd.
2. Dla kogo zostawia się puste miejsce przy wigilijnym stole?
3. Kto urodził się w małej stajence w Betlejem?
4. Kiedy ubiera się choinkę?
5. Jak nazywa się czas, który poprzedza święta Bożego Narodzenia?

Grupa II:
1. Wymień trzy tytuły kolęd?
2. Kiedy zazwyczaj zasiada się do wieczerzy wigilijnej?
3. Ile tradycyjnych potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
4. Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?
5. Jakiej ryby nie powinno zabraknąć na wigilijnym stole?

Grupa III:
1. Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?
2. Co potrafią zwierzęta w noc wigilijną?
3. Jakie zwierzę ciągnie sanie św. Mikołaja?
4. Co powinno znaleźć się wg tradycji pod obrusem na stole wigilijnym?
5. Czym ludzie tradycyjnie dzielą się podczas wieczerzy wigilijnej?





