6113


Praca zaliczeniowa

Edukacja zdrowotna - ćwiczenia

Katarzyna Sadowska - Szczepańska

Konspekt

TEMAT: Jaki sens mają zajęcia z edukacji zdrowotnej dla dorastającego nastolatka?

Przeznaczenia: dla uczniów klas gimnazjalnych

Czas trwania: lekcja 45min. / biologia lub godzina wychowawca /

Cele strategiczny:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

Przebieg lekcji:

Przebieg lekcji

ilośc minut

Uwagi

1.Czynności podstawowe: *sprawdzenie obecności *omówienie ewentualnych spraw bieżących klasy

5

Czas na sprawdzenie obecności, odpowiedź ustną, sprawdzenie zadania domowego z ostatniej lekcji,* przyjęcie usprawiedliwień, omówienie bieżących spraw klasowych **

2. Wprowadzenie do tematu lekcji

1-2

Nauczyciel w kilku słowach wprowadza uczniów do tematu zajęć

3.Pogadanka na temat przebiegu dnia członków klasy

8-10

Nauczyciel zadaje pytania kolejnym członkom grupy klasowej chcąc uzyskać infromacjie na temat tego jak wygląda dzień ucznia, jakie czynności wykonuje, w jaki sposób. Jedna osoba z klasy lub nauczyciel wynotowuje na tablicy lub kartce brystolu uwagi ( przygotowac tak, aby podczas rozmowy grupa nie widziała jakie uwagi sa wynotowywane a po zakończonej rozmowie była możliwość ukazania i przeanalizowania - unikniemy sugestii )

4. Analiza wniosków

3

Po zakończonej rozmowie pokazujemy tablice z wynotowanymi wnioskami i próbujemy przeanalizować je

5.Praca w grupach nad zdefiniowaniem terminów

5

Przygotowujemy kartoniki z terminami zdrowia, dieta, zachowania prozdrowotne, zachowania antyzdrowotne, sprawność fizyczna, profilaktyka, higiena osobista, dzielimy klasę na mniejsze grupy. Rozdajemy kartoniki i prosimy aby każda grupa spróbowała własnymi słowami stworzyć definicję tak jak rozumie termin.

6. Prezentacja terminów w ujęciu literatury

4

Prezentujemy defiicjie w ujęciu literatury np.. Folia ma rzutniku, slajd prezentacji...

7. Omówienie czynników wpływających na zdrowie

2

Prezentujemy grupie czynniki wpływające na zdrowie, ze szczególnym podkreśleniem pierwszego czynnika i uwrażliwieniem jego priorytetu i wpływu, zależności własnego zaangażowani. Warto podkreślić uczniom o ile na środowisko naturalne, w jakim żyjemy i czynniki genetyczne czy funkcjonowanie służby zdrowia nie mam, większego wpływu to możemy zadbać o zdrowy styl życia. Prawidłową dietę, gimnastykę czy dbałość o higienę.

8. Praca w grupach na ułożeniem piramidy zdrowego żywienia

7

Dzielimy klasę na grupki- wręczamy przygotowane wcześniej kartki z formularzem piramidy i kartoniki prezentujące żywność. Następnie grupy we własny, gronie układają piramidę wedle własnego uznania i wiedzy.

9. Prezentacja zasad zdrowego żywienia i omówienie ich. Konfrontacja z wcześniej ułożona przez grupy piramidą

7

za pomocą przygotowanej prezentacji w programie power - point prezentujemy zasady zdrowego żywienia i omawiamy je wspólnie z cała klasą

10 *Wspólne ułożenie poprawnej piramidy zdrowego żywienia

2

w sytuacji kiedy grupy klasowe źle ułożyły piramidę próbujemy wspólnie ułożyć poprawnie nowa poprawnie jednocześnie sprawdzamy ile grupa zapamiętała z prelekcji

11. Krótka rozmowa na temat tego co młodzież wyniosła z dzisiejszego spotkania, wnioski

3

12. Ankieta dot. opinii na temat sposobu poprowadzenia lekcji

2

Można rozda ankietę klasie i poprosić na opinie na temat lekcji

13.Omwienie zadania domowego

5

Poświęcamy kilka chwil na wytłumaczenie zadania domowego grupie

Razem

45

Środki dydaktyczne:

Zadanie domowe

Dzielimy klasę na 2,3 grupy. Kazda z nich ma do wykonania inne zadanie.

Grupa A - Przygotuj i opracuj przewodnik przeznaczona dla młodzieży ( taki jaki sam chciałbyś otrzymać) dotyczący poradni lekarskich i specjalistycznych. Zamieść tam takie informacji jak np. cenne adresy, numery telefonu i godziny otwarcia przychodni czy mapkę jak dotrzeć do danej przychodni. Dowiedz się, jacy specjaliści pracują w tej przychodni. Zamieść tez informacje, dlaczego warto odwiedzać ta przychodnie i jakie badania można tam wykonać.

Grupa B - Spróbuj opracować jadłospis dla Twojej rodziny na cały tydzień oraz sporządź kalkulacje cenową. Postaw utworzony przez Ciebie jadłospis w konfrontacji z dotychczasowym jadłospisem.

Grupa C - Spróbuj wcieli się w osobę trenera, instruktora aerobiku… itd., do którego przyszedł Twój kolega klasy z prośbą abyś sporządził zestaw ćwiczeń specjalnie dla niego.

Grupa D - Przygotuj i opracuj przewodnik przeznaczona dla młodzieży ( taki, jaki sam chciałbyś otrzymać) dotyczący placówek sportowych w Twoim mieście. Zamieść w nim adresy, telefony, ceny biletów za korzystanie, inf. O ulgach …itp.

Załączniki

  1. Pytania do części 3.

  1. Jak wygląda przeciętny Wasz dzień? O której godzinie wstajecie, jakie wykonujecie czynności,

  2. Czy macie ustalony jakiś plan, jakieś zasady wg., których się kierujcie?

  3. Jakie macie zajęcia, ile czasu na nich spędzacie?

  4. Co lubicie jeść? Czy lubicie słodycze, owoce, napoje chłodzone?

  5. Czy lubicie sport?

  6. Jakim dziedzinom kibicujecie, jakie uprawiacie?

  7. Czy chodzicie do jakiegoś klubu sportowego, na basen…?

  8. Czy uprawiacie jakieś sporty sezonowe - latem żeglarstwo - zimą, snowboard, narty?

  9. Dlaczego waszym zdaniem wielu rówieśników unika lekcji w-f, załatwia całoroczne zwolnieni lekarskie?

  10. Czy chodzicie do lekarza regularnie?

  11. Czy odwiedzacie regularnie stomatologa, okulistę, ginekologa, urologa…itd.?

  12. Co sadzicie o ludziach - rówieśnikach, którzy stosują dragońskie nieraz dziwne diety?

  1. Folia z definicjami

  2. Folia z wykresem czynników warunkujących zdrowie

  3. Formularz piramidy zdrowia + układanka

To nie tylko brak choroby, lecz pełny dobrostan społeczny, psychiczny i biologiczny

- Światowa Organizacja Zdrowia WHO

To nie tylko brak choroby, lecz zespół cech pozytywnych pozwalających człowiekowi na wykorzystanie wszelkich możliwości twórczych oraz osiągnięcie siły i szczęścia.

- R. Dubois

Proces dynamiczny, nie tylko brak choroby czy niedomagania, lecz także dobre samopoczucie oraz taki stopień przystosowania się biologicznego i społecznego do środowiska, jaki jest osiągalny dla danej jednostki w najkorzystniejszych warunkach

- M. Kacprzak

Jest to proces dynamiczny, system wzajemnych uwarunkowań w relacji organizm-środowisko. Jest to potencjał zdolności przystosowania się organizmu do wymogów środowiska, wyposażający organizm w dyspozycję do utrzymania równowagi pomiędzy nim a wymogami środowiska. Jeżeli możliwości przystosowawcze organizmu przekraczają granice wymogów środowiska, to można mówić o zdrowiu optymalnym. Jeżeli pokrywają się z wymogami środowiska to mówimy o zdrowiu minimalnym.

- R. Bures

Jest to stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego psychicznego społecznego, a nie tylko brak choroby czy kalectwa

-Gołda W. Wardas J., biologia W-wa 1997s. 166

Czynniki wpływające na zdrowie

Zdrowie jednostki i populacji uwarunkowane jest wieloma czynnikami, które można podzielić na cztery podstawowe grupy:

4


