SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DZIEŃ AKTYWNOŚCI KL. I
TEMAT BLOKU: W KRÓLESTWIE BAŚNI
TEMAT DNIA: KLASOWE BAJANIE
ZAPIS W DZIENNIKU:
Liczba 7. Nauka pisania cyfry 7. Prezentacja bajek przyniesionych przez dzieci. Dłuższe wypowiedzi na temat:, „Dlaczego lubimy bajki?” Czytanie kartki z „Kroniki Bajbajka”. Wymyślanie innego zakończenia bajki. Praca plastyczna „Moja bajka”.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie kompetencji matematycznych.
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się.
Wdrażanie do słuchania czytanego tekstu.
Wdrażanie do prawidłowego zapisywania tytułów.
Wyrażanie treści za pomocą prac plastycznych.
Wdrażanie do poszanowania książek.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń
Wymieni sposoby przekazywania bajek.
Pozna liczbę 7 we wszystkich aspektach, zapisze ją za pomocą cyfry, ułoży zbiór.
Zaprezentuje bajkę przyniesioną na zajęcia; wypowie się w 2 - 3 zdaniach.
Poprawnie zapisze tytuł bajki ( wielka litera, cudzysłów ).
Odgadnie, z której bajki pochodzą przedmioty, ilustracje.
Z uwagą i zaciekawieniem wysłucha bajek opowiadanych przez inne dzieci.
Przejrzy książki, będzie o nie dbał.
Wykona pracę plastyczną na temat swojej ulubionej bajki.
METODY:
Słowne - rozmowa, praca z tekstem, opowiadanie
Oglądowe - pokaz, obserwacja
Działań praktycznych
FORMY PRACY:
Zbiorowa
Indywidualna jednolita
Grupowa zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
książki z bajkami, rozsypanka sylabowa, etykiety z wyrazami, rekwizyty, ilustracje, kolorowe kartki, podręczniki, liczmany, lizaki matematyczne, kolorowe liczby, materiały plastyczne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CELE OPERACYJNE |
WARUNKI POBUDZAJĄCE DO AKTYWNOŚCI |
ZADANIA DLA UCZNIÓW |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
OBSZAR AKTYWNOŚCI |
Uczeń policzy litery: „To bajka”. |
Kartki z napisanym zdaniem.
|
Policzenie liter w zdaniu. |
Liczy i podaje wynik. |
Polonistyczna matematyczna |
Uczeń ułoży zbiór 7 - elementowy, przeliczy elementy. |
Pętla z określoną mocą zbioru. |
Wypełnianie pętli odpowiednią ilością elementów, przeliczanie ich.
|
Uczniowie tworzą zbiór, przeliczają. |
Matematyczna |
Potrafi zapisać liczbę 7 za pomocą cyfry i wykonać ćwiczenia z nią związane. |
Zadania w podręczniku. |
Policzenie do 7, przeliczanie elementów na rysunkach i zakolorowanie siódmego przedmiotu, dorysowywanie , pogrupowanie po 7, rozwiązanie krzyżówki, odczytanie hasła.
|
Uczniowie wykonują ćwiczenia. |
Polonistyczna matematyczna |
Zaprezentuje w dowolnej formie przyniesioną bajkę. |
Książki z bajkami, rekwizyty, ilustracje. |
Wypowiadanie się w 2 - 3 zdaniach prezentujące bajkę, teatrzyki indywidualne lub grupowe, zagadki.
|
Przeglądają, opowiadają, przedstawiają, prezentują swoje ulubione bajki. |
Polonistyczna ruchowa wychowawcza |
Wie, dlaczego lubimy bajki oraz jak można je przekazywać. |
Zagadki czytane przez nauczyciela. |
Uważnie słuchają, dociekają, rozwiązują problem.
|
Odpowiadają, wypowiadają się. |
Polonistyczna wychowawcza |
Wysłucha tekstu pt. „Kronika Bajbajka”. |
Pytanie - i co dalej? |
Wymyślanie innego zakończenia bajki. |
Prezentuje własne zakończenie bajki.
|
Polonistyczna |
Prawidłowo zapisze 1 - 2 tytuły bajek. |
Wielka litera i cudzysłów. |
Samodzielne zapisanie 1- 2 tytułów bajek. |
Uczniowie piszą tytuły bajek w liniaturze w zeszycie.
|
Polonistyczna |
Wykona pracę plastyczną. |
Materiały: blok rysunkowy, papier kolorowy, kredki, farby. |
Przedstawienie w dowolnej formie plastycznej treści bajki. |
Decydują o sposobie wykonania - wybór techniki. Wykonują pracę plastyczną, przygotowują wystawkę.
|
Plastyczno - techniczna |
Weźmie udział w konkursie Bajbajka. |
Ilustracje, rekwizyty. |
Odgadywanie z jakiej bajki „wypadł” przedmiot, obrazek. Podejmowanie decyzji o odpowiedzi.
|
Odpowiadają, zdobywają punkty. |
Polonistyczna ruchowa matematyczna |
Wyrazi opinię o przeżytym dniu aktywności. |
Kolorowe kartki. |
Wypowiadanie się na temat odbytych zajęć. |
Rysują na kartkach stosowną ilość lizaków i serduszek.
|
Językowa wychowawcza |