Konspekt
Nauczyciel: Mariusz Dudzicz
Przedmiot: Przysposobienie Obronne
Klasa II ts
Liczba godzin: 1
Miejsce ćwiczeń: park
Data:2008 rok
Temat: Orientowanie się w terenie bez mapy
Temat poprzedni: Opieka nad poszkodowanymi i rannymi
Temat następny: Orientowanie się w terenie za pomocą mapy
1. Cele edukacyjne
a) kształcenia
Uczeń wie:
zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami orientowania się w terenie bez mapy (za pomocą zegarka, kompasu, busoli, ciał niebieskich i przedmiotów terenowych)
Uczeń potrafi:
doskonalenie umiejętności określania stron świata
nauka sposobów pomiaru odległości
kształtowanie umiejętności planowania współpracy i organizowania pracy w grupie
b) wychowania
Postawy i przekonania ucznia:
kształtowanie postawy dbałości o środowisko przy dokonaniu pomiarów
2. Metody pracy:
ćwiczenia praktyczne w terenie
pokaz z instruktażem
ćwiczenia praktyczne
dyskusja
3. Środki dydaktyczne:
busole, kompas, tablice poglądowe, zegarki ze wskazówkami, odbiornik GPS lub jego zdjęcie
pocięte krążki pnia drzewa z nierówno rozmieszczonymi słojami
samotnie rosnące drzewa, mrowiska, kamienie obrośnięte mchem, stare kościoły
Część wprowadzająca
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje temat i cele lekcji do zapisania w zeszytach na zajęciach w terenie oraz podaje zagadnienia. Uczniowie słuchają i zapisują temat w zeszytach
nauczyciel zapoznaje uczniów z wymaganiami i formą pracy na lekcji, dzieli klasę na pięcioosobowe grupy , rozdaje kompasy i busole, przypomina zasady posługiwania się nimi
Metody:
pogadanka
Środki dydaktyczne:
busole, kompasy
krążki i pnie drzew
mrowiska
stare kościoły
omszałe kamienie
Wskazówki:
nauczyciel powinien przygotować sobie materiały wcześniej, znać położenie poszczególnych pomocy dydaktycznych
Cele:
uczniowi poznają zadania do realizacji i organizację pracy na lekcji
Uwagi:
całość części wprowadzającej zajmuje do 8 minut
Część realizacyjna:
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel wygłasza pogadankę na temat określania stron świta za pomocą przedmiotów terenowych oraz na temat określania stron świata za pomocą położenia słońca. Ponadto stosując pokaz z instruktażem, określa strony świata za pomocą zegarka ze wskazówkami przed godz. 12.00 i po godz. 12.00. następnie nauczyciel charakteryzuje kompas i busolę, ich budowę, przeznaczenie, podobieństwa i różnice, omawia także system GPS i jego znaczenie w różnych dziedzinach życia i nauki. Na zakończenie wyznacza zadanie każdej grupie polegające na określeniu stron świata jednym z omawianych sposobów
uczniowie wybierają sobie sposób i ćwiczą w zespołach
nauczyciel omawia i pokazuje metody określania odległości do przedmiotów terenowych „na oko”, „parkrokami” i według stopnia widoczności, następnie wyznacza każdej grupie charakterystyczne przedmioty terenowe i karze zmierzyć ich oddalenie od miejsca ćwiczeń poznanymi metodami
uczniowie określają odległość do przedmiotów terenowych poznanymi metodami
Metody:
pogadanka
pokaz z instruktażem
ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
busole, kompasy
krążki i pnie drzew
mrowiska
stare kościoły
omszałe kamienie
Wskazówki:
podczas pokazu w parku nauczyciel wykorzystuje przedmioty terenowe
nauczyciel mobilizuje uczniów do aktywnego ćwiczenia, kontroluje ćwiczenia uczniów i mobilizuje do przestrzegania czasu
Cele:
uczniowie uczą się określać kierunki świata za pomocą przedmiotów terenowych i kompasu, a także za pomocą zegarka ze wskazówkami i słońca
uczniowie określają strony świata wybraną przez siebie metodą
uczniowie dokonują pomiaru odległości metodami „na oko” i „parkrokami”
Uwagi:
całość części realizacyjnej zajmuje do 30 minut
Część podsumowująca:
Czynności nauczyciela i ucznia:
nauczyciel podsumowuje pracę uczniów na lekcji, wystawia uczniom oceny
uczniowie wyrażają swoją opinię na temat przydatności metod określania stron świata, a także określania odległości najprostszymi metodami
nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pracę domową, żegna się z klasą
Metody:
pogadanka
Środki dydaktyczne:
zeszyt
podręcznik
Wskazówki:
nauczyciel może sprowokować uczniów do wyrażenia opinii o przydatności marszu na azymut w życiu
Cele:
uczniowie oceniają swoją pracę na lekcji
uczniowie poznają przydatność nauczanego materiału w praktyce
uczniowie będą chętnie stosować najprostsze sposoby określania stron świata i odległości
Uwagi:
całość części podsumowującej zajmuje do 9 minut
Praca domowa
utrwalić materiał lekcyjny
wykonać ćwiczenia 1-6 w zeszycie ćwiczeń (s.103)
3