SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
TEMAT: „W krainie zabawek” -mam prawo się bawić.
CELE:
zapoznaje się z podstawowym prawem dziecka do zabawy,
budzenie i wyzwalanie do spontanicznej radości poprzez zabawę,
CELE:
Dziecko:
poznaje swoje prawo do zabawy,
tworzy kodeks praw dobrej zabawy,
pozbywa się lęku, buduje wiarę w siebie,
umie odczytać komunikaty niewerbalne oraz je przekazać,
przestrzega normy zachowania podczas zabawy zabawkami.
METODY:
podające: objaśnienia, instrukcje
ekspresyjne: zabawy integracyjne, ruchowe
praktycznego działania
POMOCE:
plakat „Prawo do dobrej zabawy”, farby plakatowe, kartki z piktogramami twarzy-emocje, miś, lalka, pajacyk, sylwety stóp, dowolna wesoła muzyka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
"Powitanie" zabawa integracyjna.
Dzieci w stoją rozsypce na tle muzyki witają się dowolną częścią ciała (palcami rąk, stopami, główkami itp.).
Prezentacja wiersza ruchem i mimiką.
Rączki robią klap klap kap
Nóżki robią tup tup tup
Tutaj swoją główkę mam
A na brzuszku sobie gram
Tutaj swoje uszka mam
Oczka patrzą tu i ta
Buzia robi am am am
A na nosie sobie gram
„Tajemnicze ślady” -zabawa ruchowo-badawcza
Dzieci wędrują po śladach tajemniczych stóp na dywanie do ukrytych zabawek. Nauczyciel opowiada, że te zabawki są smutne i samotne (ukierunkowuje rozmowę na temat zabaw)
„Prawo do dobrej zabawy”- wspólne tworzenie kodeksu w formie plakatu
Dzieci wśród ilustracji wybierają, te, które przestawiają różne formy zabawy. W śród nich znajdują się również ilustracje o charakterze negatywnym. Dzieci wybrane przyklejają na plakat kodeksu
Akceptacja kodeksu
Dzieci po kolei odciskają swój palec umoczony w farbie na plakacie praw.
1
2