KONSPEKT SZKOLENIA BHP
CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA
|
Prowadzący:
Data:
Liczba słuchaczy :
Poziom kursu: Szkolenie okresowe pracowników
zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Liczba godzin:
Miejsce odbywania się zajęć: Siedziba pracodawcy
Forma przeprowadzania zajęć: wykładowo -
ćwiczeniowa
CZĘŚĆ MERYTORYCZNA
|
TEMAT JEDNOSTKI METODYCZMEJ
Zagrożenie czynnikami występującymi w procesach pracy oraz zasady i metody likwidacji lub ograniczenia oddziaływania tych czynników na pracowników uwzględnieniem zmian technologii, organizacji pracy i stanowisk pracy, stosowanie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, wprowadzenie nowych urządzeń, sprzętu i narzędzi pracy.
TEMAT ZAJĘĆ METODYCZNYCH
Zagrożenia czynnikami występującymi w procesie pracy na stanowiskach roboczych.
Ogólne cele metodyczno - wychowawcze:
Poznawcze
Poznanie przepisów prawych, podstawowych, pojęć oraz zasad bezpiecznego wykonywania powierzonych obowiązków na stanowiskach roboczych
Kształcące
Umiejętność identyfikacji zagrożeń występujących w środowisku pracy robotnika, które mogą powodować zdarzenia potencjalnie wypadkowe, wypadki i choroby zawodowe pracowników. Zapewnienie odpowiednich środków ochrony.
Wychowawcze
Kształtowanie właściwych postaw zapewniających bezpieczne i higieniczne wykonywanie obowiązków.
Cele operacyjne:
Po zakończeniu szkolenia słuchacz:
Potrafi zdefiniować pojęcia: zagrożenie zawodowe, wypadek przy pracy, choroba zawodowa, czynniki uciążliwe, szkodliwe, niebezpieczne,…………….
Rozróżnić poszczególne rodzaje czynników niebezpiecznych,
Krótko scharakteryzować najczęściej występujące czynniki zagrażające bezpieczeństwu i higienie pracy
Zidentyfikować i nazwać czynniki występujące na danym stanowisku pracy, rozpoznać zagrożenia występujące na danym stanowisku
Wymienić zasady i metody likwidacji i ograniczenia oddziaływania czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych na człowieka
Dobrać właściwe środki ochrony indywidualnej.
CZĘŚĆ METODYCZNA
|
Metoda kształcenia: 1.oparta na słowie: pogadanka, wykład,
2. oparta na oglądzie: ćwiczenia,
indywidualne, prezentacja
multimedialna
Środki dydaktyczne: rzutni,. ekran multimedialny, prezentacja multimedialna, komputer, tablica, kolorowa kreda bądź pisaki, karton papieru, Karty zagrożeń na poszczególne stanowiska pracy
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przedstawienie pracownikom celów szkolenia okresowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedstawienie programu ramowego szkolenia okresowego pracowników na stanowiskach roboczych. (Załącznik nr 1)
Zapoznanie słuchaczy z materiałem dotyczącym zagrożeń występujących w pracy:
Przedstawienie podstawowych definicji takich jak: zagrożenie zawodowe, znaczące zagrożenie, wypadek przy pracy, choroba zawodowa, czynnik uciążliwy, szkodliwy, niebezpieczny, ryzyko zawodowe. Ocena ryzyka zawodowego.
Podział zagrożeń występujących w pracy
wg Europejskiego Technicznego Biura Związków Zawodowych ds. Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa
ze względy na ich identyfikacje
ze względy na czas trwania
ze względu na występowanie w głównych obszarach bezpieczeństwa pracy
ze względu na zasięg zagrożenia
ze względu na charakter reakcji
Charakterystyka najczęściej występujących zagrożeń zawodowych występujących w firmach produkcyjnych ( przygotowanie charakterystyk dla konkretnych przypadków firm - firma produkująca narzędzia ze stali)
Zagrożenia czynnikami fizycznymi: przedmioty w ruchu , poruszające się swobodnie, niebezpieczne nawierzchnie, związane z energia elektryczną, klimat, hałas.
Zagrożenia chemiczne pochodzące od reakcji chemicznej, bądź substancji chemicznej - Pyły przemysłowe
Zagrożenia biologiczne
Ocena ryzyka zawodowego - karty oceny ryzyka dla różnych stanowisk robotniczych
Zasady i metody likwidacji lub ograniczenia ryzyka zawodowego - dobór odpowiednich środków ochrony przed zagrożeniami - działania profilaktyczne
Kształtowanie uogólnień- pojęć i sądów - schemat powstawania wypadków i chorób zawodowych.
Wykonywanie zadań praktycznych:
Rozdanie kartek papieru w trzech kolorach i poproszenie zebranych o wypisanie przynajmniej pięciu zagrożeń występujących na ich stanowisku pracy przyporządkowując dany rodzaj zagrożenia do koloru np. zielone - zagrożenia biologiczne, niebieskie - zagrożenia fizyczne, żółte - zagrożenia chemiczne, następnie na tablicy bądź wcześniej przygotowanym papierze narysować tabele jak niżej i poprosić uczestników o przywieszenie zagrożenia w odpowiednim miejscu. Następnie próba doboru odpowiednich środków ochrony indywidualne do poszczególnych typów zagrożeń.
Dyskusja problemowa na temat „Zagrożenia zawodowe a skuteczna ochrona”
|
Czemu istnieje/ nie istnieje taka konieczność, czy ma to wpływ na powstające wypadki lub choroby zawodowe |
|
Czemu powinny być stosowanie , jakie środki, kiedy - czy zawsze? |
|
Czemu nie powinny być stosowane? |
|
Dlaczego? |
|
Co należy zrobić aby były skuteczne? |
Utrwalenie wiadomości
Przypomnienie podstawowych pojęć , podział zagrożeń, podział środków ochronnych
Kontrola i ocena wyników - test sprawdzający ( złącznik nr 2)
UWAGI
|
Uwagi o realizacji i wnioski korekcyjne………………………………………………………...…………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………........................................
Wskazówki metodyczne………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...…………………………………………………………………………………………………...
Obudowa dydaktyczna…………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………….......
Załączniki:
Załącznik nr 1 Ramowy program szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Załącznik nr 2 Test sprawdzający
1