Jaki jestem scenariusz zajęć, elementy socjoterapii


Grażyna Błaszczyk

Przedmiot: inne

Jaki jestem?

Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/

0x08 graphic

0x08 graphic


SCENARIUSZ ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.

BLOK TEMATYCZNY - „Ja, uczucia i emocje”.

Grupa - 10 uczniów klas III, IV.

TEMAT: Jaki jestem?

CELE:

CELE OPERACYJNE:

Po zakończonych zajęciach uczeń:

Metody: słowna, działań praktycznych.

Formy pracy: indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne: ilustracje, kartki z bloku, farby.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Dzieci siedzą w kręgu.

  1. Zabawa „Przedstaw się”.

Uczniowie wypowiadają swoje imię w nastroju radosnym i smutnym. Zaczyna zabawę uczeń, do którego nauczyciel rzuci piłeczkę.

2. Prowadzący demonstruje ilustracje przedstawiające osoby.

Dzieci opisują, co widzą na rysunkach i starają się wymyślić historyjkę, która mogłaby przydarzyć się tym ludziom. Rozmowa na temat, co to są uczucia i próba ich nazywania.

3. Prowadzący przygotowuje karteczki z nazwami uczuć.

Każdy uczestnik wyciąga lis i demonstruje twarzą oraz postawą czoła daną emocję. Pozostali uczestnicy odgadują jej nazwę.

4. „Malowanie uczuć”.

Dzieci malują kartkę kolorem, który najbardziej im się kojarzy z aktualnie przeżywanym przez nie nastrojem. Prowadzący przypina je, do tablicy. Uczestnicy próbują nazwać kolorowe kartki uczuciami.

5. Rundka „Uzupełnij zdania”.

Prowadzący podaje początek zdania, a każdy kończy je zgodnie z własnymi doświadczeniami.

„Boję się, że........”

„Smucę się, gdy.....”

„Złości mnie, że.......”

„Cieszę się, gdy.........”.

6. Zabawa z piosenką. „Piosenka dla samotnych”.

Rozmowa na temat: „Co czujesz, kiedy jesteś sam w domu?

Prowadzący podaje „lekarstwo” na „samotność”.

Uczestnicy dobierają się parami.

Kiedy jesteś sam ½ obrotu w prawą stronę

kiedy jesteś sam ½ obrotu w lewą stronę

zaśpiewaj piosenkę 3 x klasnąć w swoje dłonie

kiedy jesteś sam ½ obrotu w prawą stronę

kiedy jesteś sam ½ obrotu w lewą stronę

piosenkę nuć 3 x klasnąć w swoje dłonie

3 x w dłonie partnera

piosenkę o kotku - klaszczemy na zmianę:

co mruczał na płotku - uderzamy dłońmi o uda

- w dłonie sąsiada

Refren:

Piosenkę króciutką - klaszczemy na zmianę w dłonie swoje

mruczankę cichutką i sąsiada

kiedy jesteś sam

kiedy jesteś sam

uśmiechnij się !

7. Dzieci otrzymują kartkę z konturem twarzy.

Mają dorysować usta i oczy, tak aby twarz wyrażała uczucie obecnie przeżywane. Kończąc zajęcia każdy przedstawia swój rysunek i mówi: „Teraz jestem.......( zadowolona, smutna, itp.)

8. Zakończenie zajęć.

Co wam się na dzisiejszych zajęciach podobało?

Pożegnanie okrzykiem „hej”.

Opracowała: Grażyna Błaszczyk

4


