Ewelina Figura
IV rok II gr.
Resocjalizacji i profilaktyka społeczna
Scenariusz zajęć resocjalizacyjnych z wykorzystaniem socjotechniki
Jednostka metodyczna – czas wolny zorganizowany;
Czas zajęć: 11.00: 14:00;
Miejsce zajęć: świetlica placówki;
Wychowankowie: grupa 8 dziewcząt 14-16 lat; ( 2 zespoły po 4 osoby)
Temat: Polskie Stroje Regionalne;
Zagadnienie plastyczne: kompozycja wielobarwna związana z obserwacją
i doznaniami podopiecznych.
Cele pracy resocjalizacyjnej:
cel poznawczy: poznanie historii i kultury ubioru polskiego;
cel wychowawczy: rozwijanie wrażliwości estetycznej na podstawie kultury ubioru polskiego, uświadomienie wychowanką podstawy szacunku wobec polskich zwyczajów regionalnych;
cel zadaniowy: wykonanie pracy plastycznej na temat Polskie Stroje Regionalne;
Metoda: problemowa, symulacyjna, zadaniowa
Środki realizacji tematu; pomoce dydaktyczne: książki, zdjęcia, filmy, czasopisma, internet;
Materiał i przybory: karton bloku A4; pędzle rozmaitej wielkości, różne rodzaje farb, naczynie z wodą, nożyczki, klej;
Forma pracy:
- organizacyjna: zespołowa;
- przedmiotowa: twórcza, edukacyjno-rozrywkowa;
Techniki; malowanie farbami plakatowymi, kredkami, pastelami, wycinanki z gazet, metoda- mozaikowa;
Przebieg zajęć;
Wprowadzenie- 10 minut
Nawiązanie do tematu poprzez ukazanie polskich ludowych strojów, w sposób realistyczny z drobiazgowym odtworzeniem rzeczywistości. „Dziś zobaczymy tradycyjne polskie stroje, spróbujcie popatrzeć na nie z różnych stron dostrzec jak są uszyte, wyróżnić charakterystyczne cechy oraz region z których pochodzą.”
Podanie tematu; 10 minut
„Dziś będziecie tą tematykę malować, wyklejać. Spróbujcie przełożyć wasze spostrzeżenia na kartkę papieru, postarajcie się znaleźć nowe sposoby przedstawienia polskiej regionalnej kultury ubioru na kartce papieru rysunkowego. Oczekuje od was że pokarzecie te stroje w sposób inny- plastycznie.”
Analiza wzrokowa; 30 minut
Obserwując przedstawione w czasopismach, filmach, w internecie, stroje ludowe proszę zwrócić uwagę z jakich stron pochodzą, czym się charakteryzują, co ich wyróżnia od współczesnych strojów?
Rozwiązanie problemu; 20 minut
Patrząc na ubiory, postaracie się przenieść je w formie plastycznej na płaszczyznę kartonu i stwórzcie ciekawy układ kompozycyjny. Postarajcie się aby stroje regionalne były dokładnie odzwierciedlone. Następnie powstałą kompozycie wzbogaćcie w dowolnie dobranych kolorach tak aby cała kartka była zamalowana.
Praca twórcza podopiecznych; 1,5 godziny
Korekta wychowawcy znikoma, tylko w razie koniecznej potrzeby, ewentualnie na prośbę zespołu.
Podsumowanie i ocena pracy; 20 minut
Przygotowanie prowizorycznej wystawki. Wspólne zastanowienie się nad wartościami plastycznymi zaprezentowanych prac. Wychowankowie przedstawiają w zespole (co było pomocą, a co utrudnieniem podczas wykonywanej pracy) na temat wykonanego zadania. Ocena wychowawcy w formie ustnej. Omawiając pracę może chwalić zaangażowanie osób i poprawne uczestnictwo w zajęciach, wyróżnić szczególnie zdolności osoby która nie czuje się zbyt doceniana w grupie.