Scenariusz zajęć Socjoterapeutycznych nr 15
Temat: Nasza grupa pozostanie razem
Cele:
Budowanie pozytywnego obrazu siebie, w oparciu o informacje zebrane od uczestników
Uświadomienie dzieciom tego, że grupa pomimo końca zajęć zawsze będzie trzymać się razem
Rozwój kontaktów społecznych
Poczucie bezpieczeństwa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kolorowe kartki na laurki, kolorowy papier do wycinania, mazaki, kredki, kolorowe cienkopisy, kartki z imionami, szablony drzew (złącznik nr1), szablony kwiatów ( załącznik nr 2), włóczka, koperty, białe kartki papieru, arkusz ewaluacyjny (kwiatki – załącznik nr 3).
Przebieg zajęć:
Powitanie uczestników zajęć oraz uświadomienie ich, że spotykamy się na zajęciach podsumowujących cały cykl spotkań.
Drzewko nadziei – każdy z uczestników dostaje szablon drzewa, na którym z jednej strony wypisuje trzy rzeczy, które kojarzą mu się z całym cyklem zajęć, natomiast na odwrocie wypisuje trzy postanowienia, które będzie realizował po skończonych zajęciach odnośnie nieśmiałości.
Listy – każdy uczestnik kolejno wybiera sobie kartki i wychodzi z sali. W tym czasie jedna osoba zapisuje wszystkie informacje, które spontanicznie przekazują uczestnicy. Kartkę wkładamy do koperty. Następnie zaprasza się do sali adresata i wręcza jego "List". Po napisaniu wszystkich "Listów", wszyscy po cichu odczytują swoje zapisane teksty, jeżeli chcą to może ktoś jakoś ustosunkować się do tych informacji lub tylko podziękować.
Niezapominajka – uczestnicy otrzymują szablony kwiatu niezapominajki, na którym napisane jest imię jednego z uczestników. Ich zadaniem jest na każdym płatku kwiatka dopisać pozytywna cechę, która odznacza daną osobę oraz pokolorować kwiatek. Po skończeniu kwiatki zastaną rozdane odpowiednim osobom.
Laurka – każdy z uczestników losuje karteczkę z imieniem osoby, dla której wykona pożegnalną laurkę. Każdy wykonuję ją wg swojego uznania, można zapisać w środku coś miłego dla tej osoby. Na końcu wszyscy podpisują się w gotowych już laurkach.
Ewaluacja zajęć przez uczestników
uczniowie otrzymują arkusz z pięcioma kwiatkami różnej wielkości i mają za zadanie zaznaczyć ten, który pokazuje stopień ich zadowolenia z uczestnictwa w programie (najmniejszy kwiatek symbolizuje brak zadowolenia, największy - symbolizuje bardzo duże zadowolenie)
zadanie jest anonimowe
Gra kończąca. Wszyscy siadają w kręgu. Jedna osoba trzyma w ręku kłębek, rozgląda się, mówi „Do widzenia” i ewentualnie krótkie podsumowanie. Rzuca kłębek do kogoś, ale trzyma w ręku koniec sznurka. Osoba, która złapała kłębek, powtarza czynność i rzuca do następnej itd. Na końcu zapada głęboka cisza i ktoś przecina wszystkie nitki w kręgu – to symbolizuje koniec grupy.
Podsumowanie zajęć – podsumowanie zajęć przez prowadzącego, podziękowanie za udział w całym cyklu oraz wręczenie wykonanych wcześniej laurek.
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Zaznacz ten kwiatek, który pokazuje Twój stopień zadowolenia z uczestnictwa w programie (najmniejszy kwiatek symbolizuje brak zadowolenia, największy – symbolizuje bardzo duże zadowolenie).