Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych nr 1

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych nr 1

Temat: Tworzymy grupę

Cele:

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Pomoce: piłka, kartka z niedokończonymi zdaniami, arkusz szarego papieru, kolorowe mazaki, kartki A4 .

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie uczestników, wyjaśnienie celu zajęć i zachęcenie do aktywnego udziału.

  2. Gra w imiona – uczestnicy siadają w kręgu, pierwsza osoba podaje swoje imię, kolejna wymienia imię osoby poprzedniej i dodaje swoje. Zabawa trwa dopóki nie obejdzie całego kręgu.

  3. Złap moje imię – Jedna z osób dostaje piłkę, rzuca ją do kogoś. Osoba, która łapie mówi imię osoby, która rzuciła i podaje piłkę następnemu dziecku, które łapie i mówi imię, tej osoby od której otrzymało piłkę itd. Zabawa trwa dopóki wszyscy nie nauczą się swoich imion.

  4. Zawarcie kontraktu pomiędzy członkami grupy a prowadzącym - wspólne ustalenie norm obowiązujących na zajęciach i zapisanie ich na dużym papierze. Przykładowe normy, które można wprowadzić:

  1. Niedokończone zdania - Prowadzący po kolei odczytuje zdania (ZAŁĄCZNIK), uczniowie je kończą. Mogą to robić losowo lub po kolei.

  2. Co ja tu robię – burza mózgów. Dzieci wymieniają wszystkie możliwe cele bycia w grupie, wychowawca zapisuje je na tablicy, następnie najistotniejsze cele są podkreślane. Ważne jest aby przynajmniej jeden z celów wymieniony przez poszczególne dzieci został podkreślony. W przypadku zbyt dużego oporu dzieci przed wymienianiem celów na forum można zastosować inną wersję tego ćwiczenia - dzieci piszą na kartkach swoje indywidualne cele, następnie prowadzący przepisuje je na tablicy.

  3. Pantomima. Trzech ochotników wychodzi za drzwi. W tym czasie pozostała grupa ustala jakąś czynność, np. zapalanie zimą zasypanego samochodu, ubieranie nart i zjazd ze stoku... krojenie i jedzenie pizzy.... Następnie zapraszamy pierwszą osobę zza drzwi i ktoś pantomimicznie przedstawia ustaloną czynność. Zadaniem osoby jest powtórzenie pantomimy przed kolejną osobą poproszoną z powrotem na salę. Ta z kolei musi to samo zaprezentować następnej. Ostatnia osoba ma odgadnąć jaka to czynność. Po zakończeniu robimy zmianę i osoby które wymyślały czynność teraz wychodzą za drzwi, a pozostałe osoby wymyślają nową czynność do pokazania.

  4. Znajdowanie podobieństw - Dzieci chodzą po sali, a prowadzący wydaje polecenia: poszukaj kogoś, kto ma taki sam kolor oczu jak ty, kiedy go znajdziesz – podaj mu rękę i stań obok niego, ktoś jeszcze może do was dołączyć, jeśli też ma taki kolor oczu; znajdź kogoś kto ma taka samą długość stopy; znajdź kto ma taką samą wielkość dłoni, znajdź kogoś, kto ma taki sam kolor bluzki, itd...

  5. Kartki - Uczniów dzielimy na dwie równe grupy. Prosimy by grupy ustawiły się w dwóch rzędach naprzeciw siebie, prosząc by osoby w grupie stały możliwie blisko siebie (ramię w ramię). Następnie pomiędzy ramiona osób wkładamy kartki (zwykłe formatu A4).

Zadanie polega na tym by żadna z kartek nie upadła na podłogę. Kartek oczywiście nie wolno trzymać rękami - mają się trzymać tylko dzięki naciskowi ramion osób stojących obok siebie.

Każda osoba musi na początku stanąć na jednej nodze (i nie dopuścić do wypadnięcia kartki). W następnym zadaniu grupa musi podskoczyć. W kolejnym grupa powinna obrócić się wokół swojej osi o 360 stopni (gracza stojącego pośrodku każdego rzędu). Następnie grupy muszą podejść do siebie, wyminąć się i zamienić miejscami.

Można wymyślić także inne układy. Wygrywa ta grupa która nie upuści żadnej z kartek, lub zrobi to mniej razy.

  1. Zbudujmy razem maszynę - Uczniowie tworzą jedną grupę i wspólnie ustalają, jaką maszynę spróbują zbudować z własnych ciał. Maszyna ma być ruchoma i działająca. Grupa prezentuje swoją maszynę, a prowadzący próbuje odgadnąć maszynę.

  2. Dyrygent - Dzieci siedzą w kręgu. Jedno z nich wychodzi z pomieszczenia, a pozostałe wybierają „dyrygenta”, którego gesty należy naśladować. Dziecko, które było na zewnątrz musi zgadnąć, kto jest „dyrygentem”.

  3. Ramię przy ramieniu - Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce i powtarzają za prowadzącym: stoimy ramię przy ramieniu, możemy być wielcy w oka mgnieniu (podnoszą ręce do góry), możemy być też mali (opuszczają ręce w dół), ale nigdy nie będziemy sami (zwracają się do sąsiada, by uścisnąć jego dłoń).

  4. Rundka w kręgu kończąca zajęcia - Dzieci kolejno dokańczają „Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało mi się..."

  5. Iskierka - Uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej do momentu, gdy powróci ona do osoby rozpoczynającej.

ZAŁĄCZNIK

  1. Dzisiaj czuję się.......

  2. Gdybym mógł pojechać gdzie zechcę, wybrałbym......

  3. Dwie rzeczy, które podobają mi się w sobie samym, to.......

  4. Mój ulubiony pisarz (książka, kompozytor, piosenka) to........

  5. Jedna z najszczęśliwszych chwil mojego życia.......

  6. Osiągnięcie, z którego jestem naprawdę dumny, to...

  7. Chciałbym, żeby……..

  8. Najbardziej jestem szczęśliwy, kiedy.......

  9. Uczę się.......

  10. Jest mi smutno, kiedy.......

  11. Moją ulubioną gwiazdą filmową jest.........

  12. Moje hobby to........

  13. Kiedy jestem sam, lubię........

  14. Dwa słowa opisujące mnie to…….

  15. Najważniejsza cecha przyjaciela (ucznia, nauczyciela) to moim zdaniem........

  16. Jedną z moich najlepszych cech jest……..

  17. Jedną z moich ulubionych książek jest........

  18. Prezent urodzinowy, który pamiętam, to...........

  19. Moją rodzinę można opisać słowami........

  20. Mój ulubiony deser to.........

  21. Moje najlepsze wakacje……….

  22. W przyszłości chciałbym zostać……...

  23. Najbardziej w mojej klasie (szkole) podoba mi się........

  24. Chce mi się śmiać, kiedy.........

  25. Mój ulubiony film animowany to...

  26. Kiedy jestem zły.........

  27. Złoszczę się, kiedy……....

  28. Osoba którą podziwiam to………

  29. Mój ulubiony napój to………...

  30. Najbardziej w szkole nie lubię……..

  31. Jestem naprawdę dumny, że……….

  32. Cieszę się kiedy……..

  33. Najczęściej mnie chwalą za………..

  34. Moim marzeniem jest……………

  35. Mój ulubiony film to………………….

  36. Moja ulubiona piosenka to…………

