Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych nr 14
Temat: Muzyczne zabawy
Czas trwania: 60 min.
Cele:
Integracja grupy
Uwrażliwienie uczestników na muzykę
Przełamywanie barier poprzez wspólną zabawę
Spędzenie czasu z bliskim na wspólnym śpiewaniu piosenek
Budowanie obrazu własnej wartości
Dokonywanie wyborów
Współpraca w grupie
Forma zajęć:zbiorowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: laptop, rzutnik multimedialny, głośniki, piosenki z niedokończonym tekstem, prezentacja multimedialna (załącznik CD), punkty i pojemniki na punkty dla każdej drużyny.
Udział w zajęciach biorą uczestnicy programu z zaproszonymi przez nich bliskimi osobami.
Przebieg zajęć:
Przywitanie uczestników wraz ze swoimi bliskimi. Zapoznanie ich z programem zajęć.
Jaka to melodia? – zadaniem uczestników będzie odgadnąć tytuł polskiej piosenki, która zostanie puszczona. Za odgadnięcie uczestnicy otrzymują punkty.
Tak to leciało – uczestnicy śpiewają wspólnie tekst piosenki wyświetlony na ekranie, gdy na rzutniku pojawi się puste miejsce zadanie ich jest uzupełnienie brakującego tekstu.
Jaka to melodia –tym razem uczestnicy będą musieli odgadnąć tytuł zagranicznego utworu, która zostanie puszczona. Dla ułatwienia na ekranie zostaną wyświetlone trzy podpowiedzi.
Karaoke – wszyscy uczestnicy śpiewają znane piosenki.
Jaka to melodia – uczestnicy podobnie jak w poprzednich rundach musza odgadnąć z jakiego filmu lub serialu jest prezentowany utwór.
Tak to leciało – uczestnicy śpiewają wspólnie tekst piosenki wyświetlony na ekranie, gdy na rzutniku pojawi się puste miejsce zadanie ich jest uzupełnienie brakującego tekstu.
Jaka to melodia – Uczestnikom zostanie puszczony cover, ich zadaniem jest odgadnąć tytuł i oryginalnego wykonawcę piosenki.
Zakończenie zabawy, podsumowanie i podliczenie punktów.
Karaoke – na koniec uczestnicy śpiewają wybrane przez siebie piosenki.
Podziękowanie uczestnikom za wspólna zabawę.