Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych nr 9
Temat: Rozwijanie umiejętności społecznych i wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Cele :
tworzenie klimatu bezpieczeństwa i zaufania, otwartości
zwiększenie samoświadomości
nawiązywanie kontaktów społecznych
ukazywanie pozytywnych cech osobowości
rozwój osobisty, poznawanie swoich mocnych stron
rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Pomoce: małe, tajemnicze pudełko (np.: jakaś szkatułka na biżuterię, mały kuferek), farby, mazaki.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie. Powitanie poprzez podanie dłoni.
2.Zabawa „Ryby w sieci”.
Uczestnicy dzielą się na dwa zespoły. Jeden z nich robi koło trzymając się za ręce (tworzy sieć ). Ryby na sygnał prowadzącego starają się wydostać z sieci na różne sposoby: próbują przeskoczyć przez złączone mocno ręce, przesunąć się pod nimi jak przez oczka w sieci, przepełznąć lub przerwać je. Po upływie określonego czasu prowadzący przerywa grę i liczy ryby, które wydostały się z sieci. Teraz następuje zmiana ról: osoby z sieci zostają rybami, a ryby zostają siecią.
3.Zabawa „Znajdowanie podobieństw”.
Wszyscy stoją z zamkniętymi oczami w ciemnym pokoju ( wszelki sprzęty poodsuwane, żeby nikt na nie wpadł ). Dzieci zaczynają poruszać się po pokoju ostrożnie i powoli, nic nie mówiąc. Prowadzący prosi, aby dzieci poszukały kogoś, kto ma włosy tej samej długości, takie same stopy, ręce, nos, itd. Kiedy już znajdą taką osobę podają jej rękę i stają obok niej. Po dłuższej chwili otwierają oczy i przekonują się, czy rzeczywiście wybrały osobę o takich samych cechach. Po skończeniu ćwiczenia prowadzący pyta czy sprawiło ono dzieciom radość czy może dla kogoś było przykre.
4.Zabawa „Wspólne zdania”.
Każdy znajduje partnera i podaje mu rękę albo obejmuj go. Szukają innej pary i zaczynają razem prowadzić rozmowę w taki sposób, że każda para mówi jedno zdanie wypowiadając na przemian wyrazy (nie ustala się wcześniej treści zdania). Gra ta może przerodzić się w ćwiczenie czytania myśli.
5.Zabawa „Tajemnicza skrzynka”.
Prowadzący przynosi ze sobą tajemnicze pudełko, stawia na środku sali i mówi : W tym pudełku jest wszystko to, co każdemu z was może być potrzebne. Nie mówi nic więcej. Zapewne uczestnicy będą pytali, co trzeba zrobić. Prowadzący milczy z tajemniczą miną. Po pewnym czasie ktoś z uczestników prawdopodobnie weźmie pudełeczko, choćby z ciekawości, co w nim jest. Prowadzący objaśnia, iż tak naprawdę nieważna jest zawartość, lecz to, w jaki sposób reagowali w momencie kiedy coś może być dla nich. Następnie należy omówić emocje towarzyszące uczestnikom w trakcie i po skończeniu ćwiczenia. Jakie ważne rzeczy, przedmioty wyobrażali sobie zamknięte w tajemniczej skrzynce? Dlaczego osoby, które nie wzięły skrzynki, tak się zachowały? Co sobie wtedy myślały?
6.Zabawa Wizytówka „ koszulka”
Do zabawy potrzebna jest biała koszulka. Zadaniem dziecka jest narysować na koszulce to co w sobie:
lubi
uważa, że robi dobrze
lubi robić kilka rzeczy, czynności
za co przyznałoby sobie medal
Po skończonej pracy dziecko może zabrać koszulkę do domu, chodzić w niej, lub zabierać w ważne miejsca by pamiętało o tym, że jest wspaniałe.
7.Zakończenie zajęć.
Dzieci kończą zdanie: Dzisiaj na zajęciach najbardziej mi się podobało jak...