Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych nr 11
Temat: „Oswojenie” dzieci z ich lękami, uświadomienie dzieciom czym jest wstyd, kiedy się wstydzimy.
Cele:
uświadomienie dzieciom czym jest lęk oraz jak może on utrudnić życie
stworzenie dzieciom sytuacji umożliwiających pokonanie własnego wstydu, lęku przed czymś
dostarczenie dzieciom poczucia bezpieczeństwa, akceptacji
Pomoce: arkusze papieru, przybory do rysowania, skrawki materiału, włóczki, świece, kwadratowy kawałek papieru pusty po obu stronach, ołówek
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Przebieg zajęć:
Rozpoczęcie zajęć. Iskierka
Rysunek „Moje portrety”
Osoba prowadząca rozdaje każdemu dziecku dwa arkusze papieru. Prosi, aby dzieci na pierwszym arkuszu namalowały siebie w sytuacji kiedy są radosne. Aby nie rozpraszać uwagi dzieci prowadzący nie wydaje następnego polecenia, dopóki wszyscy nie skończą rysować. Następnie prosi, aby każde z dzieci na drugim kartonie narysowało siebie w sytuacji, kiedy się boi. Osoba prowadząca inicjuje rozmowę o lękach dzieci, omawiane są rysunki.
Zabawa „Huśtawka marzeń”
Grupa spotyka się na huśtawce marzeń. Przy zaciemnionych oknach i świetle panuje idealna atmosfera do opowiadania o sennych koszmarach, o lękach, które dzieci mogą przeżywać w określonych sytuacjach. Taka praca nad marzeniami sennymi pozwala dzieciom bezpiecznie zbliżyć się do własnych lęków, przekonać się, że inni też walczą ze swoimi potworami.
Lista „radosnych rzeczy”
Prowadzący informuje, że od dzisiaj każdy członek grupy będzie posiadał własną listę radosnych rzeczy. Na tej liście dzieci notują takie wydarzenia dnia, które je zdenerwowały, zezłościły, albo wywołały inne nieprzyjemne uczucia. Robią to po to, aby, można było spojrzeć na nie z innego punktu widzenia. Zastanowić się czy dane zdarzenie rzeczywiście nie ma jakichś dobrych stron? W jaki sposób można by inaczej, bardziej pozytywnie i bez pierwszych, silnych emocji je ocenić? Wymiana zdań wewnątrz grupy na temat sporządzania listy może przyczynić się do bardziej optymistycznego spostrzegania otaczającego nas świata.
Pantomima
Prowadzący dzieli grupę na trzy zespoły. Każdy z nich ma za zadanie przedstawić scenkę pt. Czego się wstydzę, ale koniecznie z radosną puentą – wstyd został pokonany. Dzieci mogą grać np.: swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
Zabawa „Przepowiednie”
Prowadzący zgina rogi kwadratu, tak aby spotkały się w jego środku. Następnie obraca papier i robi to samo po drugiej stronie. Na każdej ze stron powinny być cztery kwadraty. Osoba prowadząca pisze nazwę koloru na każdym kwadracie (dziecko wybiera kolor). Obraca kartkę jeszcze raz i pisze małe numerki na każdym skrzydełku papieru, po jednym numerze na obu stronach trójkąta, w sumie osiem numerów. Teraz pod każdym z tych numerów prowadzący i dziecko mogą napisać przepowiednie np.: wygrasz na loterii, ktoś ładny ciebie lubi. Następnie należy zgiąć zabawkę i odgiąć ją poziomo i pionowo. Prowadzący otwiera i zamyka zabawkę w różnych kierunkach. Najpierw dziecko wybiera kolor a potem numer przepowiedni. Każde dziecko w grupie ma swoją przepowiednię. Prowadzący może zainicjować rozmowę o tym, co jest możliwe do spełnienia, a co nie oraz co dziecko jest zdolne zrobić, żeby jego życzenia się spełniły.
Zakończenie zajęć – Iskierka – przy podawaniu rąk mówimy sobie coś miłego.