SCENARIUSZ ZAJĘĆ WEDŁUG METODY W. SHERBORNE
Temat: Ćwiczymy razem z rodzicami.
Prowadząca:
Grupa wiekowa: 4-5-latki
Data:
Cele ogólne:
- rozwijanie kontaktów i porozumiewanie się poprzez ćwiczenia ruchowe,
- kształtowanie świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,
- doskonalenie ruchów własnego ciała.
Cele szczegółowe- dziecko:
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny,
- dzielenie przestrzeni z innymi i nawiązywanie kontaktów z nimi, umiejętność współpracy z partnerem,
- budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- nawiązanie kontaktów z rodzicami, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem.
Metody:
- metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
- metoda Carla Orffa.
Środki dydaktyczne:
- magnetofon,
- gazety,
- dzwoneczki dla każdego uczestnika,
- medale.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników spotkania. Wspólne odśpiewanie piosenki na tej samej linii melodycznej.
2. Dzieci i rodzice w parach. Dotykają się różnymi częściami ciała (dłońmi, pięściami, łokciami), najpierw według propozycji prowadzącej nauczycielki, potem według pomysłów własnych. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.
3. Partnerzy siadają tyłem do siebie. "Poznają" wzajemnie swoje plecy. Następnie popychają się plecami na przemian, naciskają stopami. Potem wykonują mostek- do góry podnoszą nogi złączone stopami.
4. Siad płaski i pedałowanie. Partnerzy dotykają się stopami i na przemian naciskają stopami. Potem wykonują mostek- do góry podnoszą nogi złączone stopami.
5. Masaż. Dorosły leży na podłodze, dziecko masuje jego ciało. Po chwili następuje zmiana ról.
6. Huśtawka. Partnerzy trzymając się za ręce, wykonują przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba.
7. Relaks przy muzyce- odpoczynek w leżeniu (głębokie oddechy).
8. Taniec z dzwoneczkami. Dzieci i rodzice w rytm skocznej muzyki wykonują ruchy (po cztery razy): prostują w przód ręce, w bok, w górę.
9. Zabawa naśladowcza "Zepsute zabawki". Przy dźwiękach muzyki wszyscy swobodnie tańczą. Gdy muzyka zostaje przerwana, zatrzymują się w bezruchu.
10. Przechodzenie wokół leżących i nad nimi, następnie przeskakiwanie.
11. Odklejanie od podłogi. Najpierw rodzice naśladują smarowanie klejem stóp i dłoni, a potem kucają na podłodze. Dziecko stara się oderwać im od podłogi najpierw ręce, potem nogi. Zmiana ról.
12. Mostek. Rodzice robią mostek, a dzieci obchodzą ich na czworakach, przechodzą pod mostkiem, przez, za nim i dookoła. W dowolnej chwili dorosły przygniata dziecko i zachęca je do wyczołgania się spod spodu.
13. Turlanie dzieci po swoich nogach.
14. Konik. Rodzice klękają i biorą dzieci na barana. Następnie poruszają się po sali w różnych kierunkach.
15. Kołyska. Uczestnicy siedzą na podłodze. Dzieci znajdują się między nogami rodzica, który naśladuje kołyskę- obejmuje dziecko. Buja z boku na bok, kołysze je.
16. Relaks przy muzyce. Wszyscy razem naśladują, jak chodzą słonie, jak poruszają się owady.
17. Zabawy z gazetami. Wszyscy swobodnie wymachują gazetami- nisko, wysoko, jedną ręką, drugą ręką, przekładając gazety między nogami. Tańczą z gazetami na głowie w rytm melodii. Uczestnicy rozdzierają gazetę na połowę, podkładają pod stopy i próbują chodzić po sali, nie odrywając stóp od podłogi- do przodu, do tyłu, w bok. Następnie zwijają w kule- rzucanie w partnera, chwytanie, turlanie do siebie, itp.
18. Wszyscy poruszając się w kole, w rytm muzyki, wrzucają kule do kosza, który znajduje się w środku koła.
19. Zakończenie. Marsza w kole w rytm muzyki.
20. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i wręczenie każdemu uczestnikowi medalu "Super Sportowca".
Literatura:
W. Sherborne: "Ruch rozwijający dla dzieci"
M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przesnyska: "Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka"
W. Gniewkowski, K. Wlaźnik: "Wychowanie fizyczne w przedszkolu"