Grażyna Błaszczyk
Przedmiot: inne
Jaki jestem?
Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/
SCENARIUSZ ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.
BLOK TEMATYCZNY - „Ja, uczucia i emocje”.
Grupa - 10 uczniów klas III, IV.
TEMAT: Jaki jestem?
CELE:
uświadomienie dzieciom, co to są uczucia;
uczenie rozpoznawania i nazywania uczuć u siebie i innych;
nabywanie umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć;
odkrywanie siebie.
CELE OPERACYJNE:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
potrafi rozmawiać o swoich uczuciach;
rozumie potrzebę wyrażania uczuć;
rozpoznaje i nazywa uczucia u siebie i innych.
Metody: słowna, działań praktycznych.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje, kartki z bloku, farby.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Dzieci siedzą w kręgu.
Zabawa „Przedstaw się”.
Uczniowie wypowiadają swoje imię w nastroju radosnym i smutnym. Zaczyna zabawę uczeń, do którego nauczyciel rzuci piłeczkę.
2. Prowadzący demonstruje ilustracje przedstawiające osoby.
Dzieci opisują, co widzą na rysunkach i starają się wymyślić historyjkę, która mogłaby przydarzyć się tym ludziom. Rozmowa na temat, co to są uczucia i próba ich nazywania.
3. Prowadzący przygotowuje karteczki z nazwami uczuć.
Każdy uczestnik wyciąga lis i demonstruje twarzą oraz postawą czoła daną emocję. Pozostali uczestnicy odgadują jej nazwę.
4. „Malowanie uczuć”.
Dzieci malują kartkę kolorem, który najbardziej im się kojarzy z aktualnie przeżywanym przez nie nastrojem. Prowadzący przypina je, do tablicy. Uczestnicy próbują nazwać kolorowe kartki uczuciami.
5. Rundka „Uzupełnij zdania”.
Prowadzący podaje początek zdania, a każdy kończy je zgodnie z własnymi doświadczeniami.
„Boję się, że........”
„Smucę się, gdy.....”
„Złości mnie, że.......”
„Cieszę się, gdy.........”.
6. Zabawa z piosenką. „Piosenka dla samotnych”.
Rozmowa na temat: „Co czujesz, kiedy jesteś sam w domu?
Prowadzący podaje „lekarstwo” na „samotność”.
Uczestnicy dobierają się parami.
Kiedy jesteś sam ½ obrotu w prawą stronę
kiedy jesteś sam ½ obrotu w lewą stronę
zaśpiewaj piosenkę 3 x klasnąć w swoje dłonie
kiedy jesteś sam ½ obrotu w prawą stronę
kiedy jesteś sam ½ obrotu w lewą stronę
piosenkę nuć 3 x klasnąć w swoje dłonie
3 x w dłonie partnera
piosenkę o kotku - klaszczemy na zmianę:
co mruczał na płotku - uderzamy dłońmi o uda
- w dłonie sąsiada
Refren:
Piosenkę króciutką - klaszczemy na zmianę w dłonie swoje
mruczankę cichutką i sąsiada
kiedy jesteś sam
kiedy jesteś sam
uśmiechnij się !
7. Dzieci otrzymują kartkę z konturem twarzy.
Mają dorysować usta i oczy, tak aby twarz wyrażała uczucie obecnie przeżywane. Kończąc zajęcia każdy przedstawia swój rysunek i mówi: „Teraz jestem.......( zadowolona, smutna, itp.)
8. Zakończenie zajęć.
Co wam się na dzisiejszych zajęciach podobało?
Pożegnanie okrzykiem „hej”.
Opracowała: Grażyna Błaszczyk
4