Scenariusz zajęcia - PODRÓŻ NA WYSPĘ SKARBÓW, Konspekty, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

z zakresu edukacji ruchowo-zdrowotnej prowadzonej

metodą R. Labana

  1. Data:

  2. Grupa wiekowa: 3-4 latki

  3. Treści programowe:

- nazywanie wybranych części ciała,

- uczestniczenie w zabawach twórczych;

  1. Temat zajęć: „Podróż na Wyspę Skarbów”

  2. Cele edukacyjne

Dziecko:

- chętnie uczestniczy w zabawach twórczych,

- zna nazwy części ciała, stosuje je;

  1. Metody nauczania:

- słowna: pochwała,

- czynna (działalność praktyczna dzieci): zabawa, samodzielne doświadczenia, ćwiczenia,

- oglądowa: przykład osobisty,

- gimnastyka twórcza Rudolfa Labana

  1. Formy organizacyjne

- indywidualna,

- zbiorowa,

  1. Środki dydaktyczne: płyta CD, mapa skarbu, skrzynia, medale Poszukiwaczy Skarbów;

  1. Literatura przedmiotu:

Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik czterolatka, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;

Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;

Kurek-Paszczuk A. Gimnastyka twórcza Labana - pomysłem na lekcję wychowania fizycznego, „Wychowanie fizyczne i zdrowotne”, nr 1 styczeń 2010, s. 32-40

  1. Przebieg zajęć

  2. Tok zajęć

    Czynności n-la

    Czynności dzieci

    Czynności organizacyjno-porządkowe

    Wprowadzenie do tematyki zajęć

    Uświadomienie celu zajęć

    Realizacja tematu

    „Podróż pociągiem”

    „Powitanie swojego ciała” - świadomość własnego ciała

    „Latający dywan”

    „Cicho sza” - wyczucie ciężaru

    „Mapa Skarbów” -wyczucie przestrzeni

    „Bal na zakończenie wyprawy” - rozwijanie wyczucia płynności ruchu i ciężaru ciała w przestrzeni i w czasie

    Podsumowanie i ocena pracy dzieci

    - zaproszenie dzieci na dywan,

    - przywitanie wszystkich piosenką „Wszyscy są, witam Was”, próby naśladowania ruchów studentki

    - studentka wyjaśnia, że na dzisiejszych zajęciach wyruszymy w zaczarowaną podróż na Wyspę Skarbów. Pierwszym naszym środkiem lokomocji będzie pociąg. Czeka nas wiele trudnych zadań. Jesteście gotowi?

    - studentka prosi dzieci, by ustawiły się jeden za drugim i złapały za ramiona, tak, by powstał pociąg, włącza muzykę, pociąg rusza.

    - studentka mówi: „Dotarliśmy do stacji, wysiadamy z pociągu, przeciągamy się po długiej podróży. Teraz przywitajmy się ze samym sobą, najpierw lewą ręką witamy swoją głowę, ramiona, brzuszek, kolana, stopy, a teraz prawą ręką”

    „Teraz zmieniamy środek lokomocji, wyobraźcie sobie, że lecicie na latającym dywanie, połóżcie się na dywanie i naśladujcie jego ruchy”,

    „Dotarliśmy na Wyspę Skarbów, ale uwaga musimy być bardzo cicho, by nie znaleźli nas mieszkańcy tej tajemniczej wyspy, skradamy się na paluszkach i szybko uciekamy”

    „Zobaczcie co znalazłam, co to może być?”

    „To mapa do skarbu, spróbujmy go poszukać, musimy zaglądnąć w każdy najmniejszy kąt”,

    „W nagrodę za odnalezienie skarbu otrzymujecie medale, a na zakończenie naszej wyprawy urządzamy wspaniały bal”

    „Czas wracać, pożegnajcie się ze sobą nawzajem w dowolny sposób”

    „Wsiadamy do zaczarowanego pociągu i ruszamy w drogę powrotną”

    - studentka pyta dzieci, która zabawa podobała im się najbardziej, dlaczego? Czy którąś już znały, czy wszystkie były nowe? Dziękuje dzieciom za wspólną zabawę, udziela pochwały wszystkim dzieciom.

    - dzieci stają w rozsypce na dywanie,

    - dzieci podejmują próby śpiewu wraz ze s-tką i naśladują jej ruchy podczas śpiewu,

    - dzieci uważnie słuchają studentki,

    - dzieci wykonują polecenie, poruszają się do rytmu piosenki, śpiewają,

    - dzieci demonstrują przeciąganie się, zmęczenie po długiej podróży; następnie witają się z częściami swojego ciała jedną i drugą ręką,

    - dzieci kładą się na dywanie i wykonują ruchy naśladujące latający dywan,

    - dzieci zachowują się jak najciszej, chodzą po dywanie na palcach,

    - dzieci odpowiadają - mapa jakiegoś miejsca, skarbu

    - dzieci szukają skarbu w sali, przyjmują różne pozycje (wysoką, niską itp.), kiedy go znajdą, wyciągają Medale Poszukiwaczy Skarbów, rozdają wszystkim dzieciom.

    - dzieci tańczą do muzyki,

    - dzieci podają sobie ręce, przytulają, machają itp.

    - dzieci ustawiają się w „pociąg”, śpiewają i poruszają się do rytmu piosenki,

    - dzieci odpowiadają na pytania, słuchają s-tki.


