SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z zakresu edukacji polonistycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Treści programowe:
- różnicowanie głosów pojazdów,
- wypowiadanie się na temat wysłuchanego tekstu,
- słuchanie wiersza,
Temat zajęć: Inscenizacja D. Gellner „Światła sygnalizatora”
Cele edukacyjne
Dziecko:
- rozpoznaje głosy znanych pojazdów, nazywa je,
- wypowiada się na temat wiersza,
- uważnie słucha rozmówcy,
- prawidłowo trzyma kredkę,
Metody nauczania:
- słowna: rozmowa, żywego słowa
- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: przykład osobisty,
Formy organizacyjne
- indywidualna,
- zbiorowa,
- zespołowa,
Środki dydaktyczne:
Wiersz D. Gellner „Światła na skrzyżowaniu”, wycięte światło czerwone i zielone, płyta CD z odgłosami pojazdów, 3 szablony różnych pojazdów i „puzzle” do nich.
Literatura przedmiotu:
Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;
Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;
Sąsiadek K. „Zabawy paluszkowe”, Wyd. Media Rodzina, Poznań 2005
Przebieg zajęć
Tok zajęć |
Czynności n-la |
Czynności dzieci |
Czynności organizacyjno-porządkowe
Uświadomienie celu zajęć
Realizacja tematu - Zabawa orientacyjno-porządkowa
Ćwiczenie słuchowe „Jaki to pojazd” Zabawa paluszkowa „Auto”
Układanie puzzli wg szablonu
Podsumowanie i ocena pracy dzieci |
- zaproszenie dzieci na dywan,
- Recytacja wiersza Doroty Gellner „Światła na skrzyżowaniu” - Omówienie wiersza poprzez zadawanie pytań dzieciom: „O czy opowiada nam wiersz?” „O jakich kolorach mowa w wierszu?” „Jakie urządzenie ciągle mruga, nawet gdy na dworze deszcz” - S-tka pyta na jakim świetle można przejść przez ulicę, a na jakim trzeba się zatrzymać? Chwali poprawne odpowiedzi dzieci. Zaprasza do zabawy „Kiedy podniosę zielone światło maszerujecie po sali, a kiedy powiem `Uwaga, czerwone!', musicie się jak najszybciej zatrzymać”; - s-tka zaprasza dzieci na dywan, pyta „Czy tylko ludzie, piesi, muszą przestrzegać sygnalizacji świetlnej? Kto jeszcze?” „Jakie jeszcze inne pojazdy znacie?”
- s-tka zaprasza dzieci do odgadywania odgłosów pojazdów (z płyty CD); - s-tka zaprasza dzieci do nauki krótkiego wierszyka z pokazywaniem na paluszkach: „Auto do myjni pojechał, bo się umyć ładnie chciało. Umyto: Pierwsze koło podstawowe - pocieramy mały palec jednej ręki i z każdym kolejnym kołem przesuwamy się aż do kciuka Drugie koło podstawowe, Trzecie koło podstawowe, Czwarte koło podstawowe, Piąte koło zapasowe.” - układanie pojazdu według szablonu, s-tka dzieli dzieci na trzy grupy każdej rozdaje szablon pojazdu oraz „puzzle”, zadaniem dzieci jest ułożenie ich według szablonu - zaproszenie dzieci, do stolików, rozdanie kolorowanek różnych pojazdów;
- omawianie prac dzieci w kole na dywanie, - podsumowanie zajęć, luźna rozmowa o czym były zajęcia, przypomnienie na jakim świetle należy przechodzić przez jezdnię; - podziękowanie za wspólną zabawę. |
- dzieci siadają w rozsypce na dywanie,
- dzieci uważnie słuchają wiersza, - dzieci odpowiadają na pytania, próbują budować dłuższe wypowiedzi,
- dzieci maszerują po sali, na hasło „Uwaga, czerwone!” stają w miejscu;
- dzieci wymieniają: autobusy, tramwaje samochody oraz inne pojazdy np. samoloty, statki; - dzieci próbują odgadywać pojazdy - dzieci powtarzają za studentką słowa wiersza i pocierają kolejne paluszki;
- dzieci układają pojazdy w grupach, następnie pokazują wszystkim i nazywają pojazd; - dzieci kolorują pojazdy, prawidłowo trzymają kredkę; - dzieci prezentują swoje prace,
|
ŚWIATŁA SYGNALIZATORA
D. Gellner
Idą dzieci,
idą dzieci,
a nad jezdnią
sygnał świeci.
Mam czerwone
wielkie oko,
mam buzię jak mak,
gdy pokażę się nad jezdnią,
wołam do was tak:
Uwaga! Czerwone światło!
Stój! O wypadek łatwo!
Mam zielone
piękne oko,
zielone jak liść.
Gdy się zazielenię w górze,
to możecie iść.
Zielone światło, zielone!
Przechodźcie na druga stronę.
A czy mrugacie też,
kiedy pada deszcz?
Oczywiście! Co za pytanie!
Kto się zawsze zajmuje mruganiem,
ten nawet wtedy mruga,
gdy na świecie
deszcz i szaruga!