Buty duże i małe - scenariusz zajęcia w przedszkolu
Scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie czterolatków
Temat tygodnia: Jak ubieramy się jesienią?
Temat: Buty duże i małe
Prowadząca: mgr Agnieszka Walczak
Obserwująca: XY
Dnia: 21. 11. 2008 r.
Cele ogólne:
utrwalanie w pamięci zapisu imienia
kształtowanie pojęć: dłuższe, krótsze, takiej samej długości, para
kształtowanie umiejętności określania części garderoby oraz jej cech zewnętrznych
rozpoznawanie i nazywanie kolorów
Cele operacyjne:
Dziecko:
identyfikuje brzmienie swego imienia z jego zapisem
rozumie znaczenie słowa para,
potrafi wymienić kilka rzeczy,które występują parami
porównuje długość swojej stopy ze stopo kolegi
używa określeń: dłuższe, krótsze, takiej samej długości
rozpoznaje i nazywa kolory
Metody:
elementy metody nauki czytania I. Majchrzak,
słowna: rozmowa
ćwiczeń praktycznych: zadania stawiane dziecku
samodzielnych doświadczeń: zabawowo- zadaniowa
Formy:
zbiorowa, binarna, indywidualna
Środki dydaktyczne:
wizytówki w kształcie stóp, magnetofon, płyta CD z nagraniem tanecznej muzyki, buty, rękawiczki
Przebieg zajęcia:
1. Ślady - sprawdzenie obecności metodą Ireny Majchrzak.
Dzieci spacerują po sali i szukają śladów (wizytówki z imionami), które zostawiły ich stopy.
2.Oglądanie i opisywanie wyglądu własnych stóp i butów.
- określanie ich koloru, wielkości, kształtu
3.Zabawa dydaktyczna: Opis pantofelka, który zgubiła modelka.
Nauczycielka zbiera od dzieci pantofle i ustawia je w rzędzie. Omawia kolejno wybranego buta. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie, o którym bucie opowiada.
4.Mierzenie stóp w parach.
Porównywanie wielkości i długości. Używanie określeń: dłuższe, krótsze, takiej samej długości.
5.Wymienianie i szukanie rzeczy występujących parami.
Dzieci określają najpierw części ciała, które są po dwie, a następnie wyszukują w sali przedmioty występujące parami.
6.Zabawa dydaktyczna: Para, nie para.
- wskazanie przez dzieci podwójnych części ciała - par ( oczy, uszy, ręce, nogi)
- wyjaśnienie przez nauczycielkę znaczenie słowa para.
- obieranie butów i rękawiczek do pary według kolorów, liczenie par: dzieci dostają po jednej rękawiczce i biegają po sali przy muzyce. Podczas przerwy w muzyce, na sygnał ( tamburyn )zatrzymują się i szukają osoby, która ma rękawiczkę do pary; potem tańczą w parach.
7.Zabawa ruchowa: Tańczące części ciała.
Nauczycielka podaje nazwę części ciała, a dzieci prezentują podczas muzyki taniec: dłoni, nóg, kolan, stóp, łokci itp. Na przerwę w muzyce następuje zmiana część ciała.
Zajęcie z wykorzystaniem metody Orffa w grupie dzieci 3 - letnich
Temat zajęcia: „Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe podczas zabawy „Jeden dzień krasnala”- wykorzystanie metod aktywnych opartych na ruchu” (Orff)
Metody:
- słowna - opowiadanie nauczyciela
- oglądowa - pokaz
- aktywna - zadania stawiane dziecku do wykonania
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Cele operacyjne:
- dziecko wyraża muzykę ruchem podczas proponowanych zabaw;
- dziecko współdziała w grupie;
- dziecko słucha poleceń i wykonuje je;
- dziecko podejmuje własną inwencję podczas proponowanych zabaw.
Pomoce:
- płyta CD z muzyką;
- wstążki;
- biedronki
1. Rytmiczne powtarzanie w zabawie „Co nas czeka?”
- Mam dziś dla was niespodziankę. A jaką, to posłuchajcie.
Powtarzajcie za mną:
Dzisiaj przed nami wielka wyprawa,
wielka wyprawa no i zabawa.
- Czy już wiecie, co nas czeka? (wielka wyprawa, zabawa)
2. Zabawa „Powitanie przyjaciół” 2,50 min.
- Dawno temu, za górami, za lasami i za siedmioma rzekami,
na polanie wśród poziomek stał maleńki śliczny domek.
Trzy krasnale w nim mieszkały i tak rano się witały:
(CD2 nr9)
a gdy kogoś spotkały tak go witały.
Hej! Hello! Bonjour, Guten Tag!
Welcom! 4x
Dzień dobry!2x
3. Zabawa „Pracowity dzień krasnala” 3 min.
- Z kim krasnale mogły się witać w lesie? (wiewiórka, lis, jeż, ptaki)
- A co krasnale mogą robić w lesie?
To my to my jesteśmy krasnoludki
Każdy z nas Kocha las, o zwierzęta dba
Kiedy ślimaki potrzebuj a nas
My biegniemy im na pomoc bo kochamy las
(CD2 nr10) marsz po kole przy muzyce, pokazywanie czynności (pobudka, droga do lasu, pranie liści, zamiatają las, powrót do domu)
4. Zabawa przy muzyce „Spotkanie z biedronką”1min.
- Czasem spotykają po drodze malutką biedronkę, która bardzo lubi się z nimi bawić. Jej zabawa polega na tym, że siada im na różne części ciała. O na przykład na ramieniu. (dzieci kładą na ramieniu biedronkę)
(CD1 nr6) spacerowanie z biedronką położoną na różnych częściach ciała według pomysłów dzieci
5. Zabawa rytmiczna „Pranie”
- Posłuchajcie, jak dalej wygląda życie krasnoludka.
Dnia pewnego na polanie trzy krasnale robią pranie.
Dzisiaj u nas wielkie pranie- tupanie stopami
Wielkie pranie i sprzątanie- klaskanie
Pucu, pucu chlapu, chlapu - uderzanie dłońmi o kolanka
Wielkie pranie i sprzątanie - klaskanie
6. Zabawa „Niesforny wiatr” 1,50 min.
- Potem sznury rozciągają no i pranie rozwieszają.
Słonko świeci już od ranka, szybko wyschną im ubranka.
Gdy tymczasem na polanie wiatr się zjawił niespodzianie.
(CD2 nr13) naśladowanie wiejącego wiatru.
7. Ruchowe przedstawienie piosenki „Pada deszczyk” 2 min.
- Tak naprawdę to u krasnali też pogoda jest zmienna jak u nas raz świeci słońce, raz wiej wiatr, albo pada deszcz.
(CD2 nr11) - ruchowe wykonanie piosenki
Pada deszczyk pada deszczyk wieje, wieje wiatr 2x
Błyskawica grzmot, błyskawica grzmot, i słoneczko do nas śmieje się 2x
8. Zabawa „A kuku” 2 min.
- niestety po takiej pogodzie krasnale nie miały dobrych wieści.
Wszystkie ubranka wiatr poroznosił po całym lesie.
Dowiedziały się o tym ptaki w lesie i łapią, co im wiaterek niesie.
I skarpetki i chusteczki i spodenki i czapeczki.
A krasnale nieboraczki, kryją się przed ludźmi w krzaczki.
Bo wieczorem czy też z ranka jak tu chodzić bez ubranka?
Czasem tylko gdy nikt nie widzi robią tak: hu saj saj
- zakryj oczka husajsaj3x
Jestem tutaj - ajajaj
(CD2 nr12) w przerwie swobodny taniec ze wstążką
9. Zabawa „Dzikie gęsi”
- kiedy zmęczone wracają już do domu spoglądają na lecące po niebie dzikie gęsi i już marzą by odpocząć.
(CD1 nr21) - naśladowanie lotu ptaków.
10. Podsumowanie zajęć
- Czy podobała się wam dzisiejsza wyprawa?
-Co najbardziej wam się podobało?
- jeśli kiedyś będziecie chcieli wybrać się na na taką wyprawę to chętnie z wami pójdę.
W krainie kolorowych domków - scenariusz zajęcia z zakresu kształtowania pojęć matematycznych
Grupa: 4-latki.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w dostępnym zakresie;
- utrwalenie znajomości poznanych figur geometrycznych;
- rozwijanie wyobraźni przestrzennej;
- utrwalenie pojęć dotyczących orientacji przestrzennej;
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze względu na wybraną cechę;
Cele operacyjne:
- zna podstawowe kolory;
- rozpoznaje figury geometryczne (kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt);
- dostrzega charakterystyczne cechy przedmiotów;
- potrafi segregować przedmioty ze względu na wybraną cechę;
- przelicza elementy w zbiorze;
- porównuje liczebność dwóch zbiorów poprzez łączenie elementów w pary;
- rozróżnia lewą i prawą stronę swojego ciała;
- porusza się w przestrzeni wg wskazań nauczyciela;
- rozumie i wykonuje polecenia ;
Metody: czynne,
percepcyjne,
oparte na słowie,
Forma pracy: z całą grupą,
w parach,
indywidualnie,
Środki dydaktyczne:
- krążki plastikowe dla każdego dziecka, sylwety domków różniące się kolorami i ilością detali, ilustracje różnych domów (dla ludzi i zwierząt), płyty CD, figury geometr.duże i małe, klocki lego, podkładki tekturowe, kubki, karty pracy,
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wierszykiem "Jest już z nami..."
2. Zabawa integracyjna "Zajrzyj w okienko" (z małymi obręczami - "okienkami") .
Zabawę rozpoczyna n-lka patrząc przez "okienko" zwraca się do wybranego dziecka, np.: "Witaj Aniu". Następnie Ania wita kolejne dziecko w podobny sposób.
3. "Odwiedzamy swoje domki" - zabawa dydaktyczna.
Dzieci otrzymują sylwety różnorodnych domków i umieszczają je przed sobą. Nauczycielka rozpoczyna zabawę opisując wygląd jednego z domków, np. "Domek, który chciałabym odwiedzić ma czerwony dach i dwa żółte okna". Dziecko, które zauważy, że jego domek właśnie tak wygląda woła: to mój domek, itd. Wywołane dziecko kontynuuje zabawę.
4. Zabawa ruchowa "Znajdź swój domek". Dzieci kładą obręcze na dywanie w dowolnym miejscu. Wchodzą do środka obręczy - domku. Na dowolny sygnał muzyczny wychodzą ze swoich domków i biegają. Gdy muzyka milknie, szybko do nich wracają.
5."Kto jest mieszkańcem tego domku?" Dzieci rozpoznają , kto jest mieszkańcem każdego z przedstawionych domków na ilustracjach, następnie porządkują je na domy dla ludzi i domki dla zwierząt.
6. "Kolorowe cegiełki". Dzieci wybierają sobie po jednym klocku w dowolnym kształcie i zajmują dowolne miejsce na dywanie. Na hasło n-lki np.: tańczą tylko żółte, duże koła - dzieci, które mają takie figury poruszają się w rytm muzyki. Po zabawie wszyscy siadają w półkolu i układają jeden wspólny obraz ze swoich figur wg wskazań n-lki,: np. podchodzi czworo dzieci, które mają duże kwadraty i układają z nich ścianę domu....itd. do momentu, aż powstanie cały obraz.
7. "Budujemy dom" zabawa z pokazywaniem do muzyki J. Straussa.
8. "Mój mały domek". dzieci otrzymują kubeczki z klockami lego "cegiełkami". Segregują "cegiełki" wg koloru, przeliczają cegiełki w każdym kolorze, porównują liczebność zbiorów poprzez łączenie elementów w pary, określają, których mają więcej lub mniej. Na koniec każdy ze swoich klocków buduje domek i układa na wystawie.
9. "Kto zgubił drogę do domku?" - chodzenie pod "dyktando" (chętne dzieci).
10. Praca przy stolikach - kolorowanie obrazu utworzonego z figur geometrycznych wg podanego kodu.
Marcowa pogoda - zabawy twórcze z zastosowaniem arkusza gazety
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO 19. 03. 09. W GRUPIE „BIEDRONECZEK” PRZEZ MGR TERESĘ JAŃCZYK.
„ZABAWA Z GAZETAMI NIC NIE KOSZTUJE,
A PRZYJEMNIE SIĘ Z DZIEĆMI PRACUJE”
Cele ogólne:
- zachęcanie do obserwacji zmian atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia,
- ukazanie możliwości wykorzystania arkusza gazety w zabawie ruchowej
i działalności plastycznej.
Cele operacyjne - dziecko:
- potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia: „W marcu jak w garncu”,
- rozpoznaje zjawiska atmosferyczne typowe dla przedwiośnia (śnieg, deszcz, wiatr),
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia incytacyjne,
- potrafi swobodnie i sprawnie poruszać się w przestrzeni (po sali),
- prawidłowo wykonuje określony ruch,
- wyraża swoje uczucia poprzez improwizacje ruchowe i działalność plastyczną.
Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- praktycznej działalności dziecka.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje: słoneczko, chmurka, garnek, kropelki deszczu, gwiazdki śniegowe,
- arkusze gazet po 1 dla każdego dziecka,
- magnetofon, płyta z wiosenną piosenką, farby plakatowe, gazetowe kuleczki.
Przebieg:
1. Powitanie przybyłych gości: rodziców i p. Dyrektor.
2. Zabawa integracyjna pt. „Witam wszystkich, którzy...”
3. Nawiązanie do aktualnej pory roku, zapoznanie dzieci z przysłowiem:
W marcu jak w garncu
Od wielu lat:
To świeci słońce
To śnieg i wiatr...
4. Krótka rozmowa nt. marcowej pogody z wykorzystaniem ilustracji.
5. Zabawa orientacyjno - porządkowa pt. „Lodowe figurki”- swobodny bieg dzieci, na hasło: „mróz” - zastyganie w bezruchu.
6. Rozdanie gazet. Zabawa pt. „Wkładamy ciepłą czapeczkę” - kładziemy gazety na głowie. Spacerujemy ostrożnie, by nie spadły (zabawa na proste plecy!).
7. Ćwiczenia słuchowe „Pada deszcz”: dzieci trzymają gazetę w jednej ręce, a palcami drugiej naśladują padający deszcz o różnym natężeniu - bardzo cichy i delikatny, troszkę mocniejszy, bardzo gwałtowny, ulewę (wspólnie z n - lką dzieci poszukują określeń pasujących do poszczególnych rodzajów deszczu).
8. „Slalom przez kałuże” - dzieci podskakują w rytm muzyki między gazetami rozłożonymi na podłodze, gdy melodia cichnie - chowają się przed deszczem pod „parasolem” z gazety.
9. Ćwiczenia oddechowe „Wiatr”: dzieci dmuchają na arkusz gazety z różną siłą - wieje lekki wietrzyk, coraz silniejszy wiatr, wichura, huragan.
10. „Śnieżne kule” - zgniatanie kul z gazet;
- toczenie ich w różnych kierunkach,
- przeskoki przez śnieżną kulę: na jednej nodze i obunóż; w przód, w tył, w bok,
- podrzucanie śniegowej kuli do góry, łapanie oburącz i jedną ręką,
- rzuty „śnieżkami” do celu - dwóch koszy na zabawki.
11. Praca przy stolikach: malowanie chmurek i słoneczka metodą stemplowania zgniecionymi kulkami gazetowymi zanurzanymi w farbie plakatowej.
12. Zakończenie zajęcia, podziękowanie za wspólną zabawę.